10 komputerowych mitów

Mit nr 6: Jeśli chcesz, by komputer pracował wydajnie, musisz partycjonować i często defragmentować duże dyski

To twierdzenie wydaje się prawdziwe - szczególnie w przypadku komputerów pracujących pod kontrolą systemu Windows, który ma skłonność do wykorzystywania każdej wolnej przestrzeni na dysku i podczas zapisywania plików rozbija go na tysiące części, rozsianych po HDD. Wydaje się, że takie dyski warto defragmentować - przyczyni się to bowiem do scalenia plików i ograniczy liczbę operacji wyszukiwania, które trzeba będzie przeprowadzić w celu odczytania pliku.

Problem w tym, iż testy tego nie potwierdzają - eksperymenty przeprowadzone przez naszych kolegów z amerykańskiego PC Worlda wykazały, że komputery, których dyski zostały zdefragmentowane, nie stają się wcale bardziej wydajne, niż przed tą operacją. Przedstawiciele firmy Diskeeper Corporation zastrzegają, że defragmentowanie przyspiesza działanie dysku - ale tylko pod warunkiem, że co najmniej 20% jego przestrzeni jest wolne.

Testy wykazują również, iż w przypadku nowoczesnych dysków na wydajność nie wpływa w znaczący sposób ich partycjonowanie. Aczkolwiek to warto robić z innego powodu - dużo wygodniej się pracuje, jeśli na jednej partycji umieścimy system operacyjny i aplikacje, a na innej - dane. Takie rozwiązanie minimalizuje również ryzyko utraty danych w przypadku awarii systemu.

Ocena prawdziwości mitu: częściowo prawdziwy.

Mit nr 7: Jeśli wsadzisz do aparatu cyfrowego szybką kartę pamięci, będziesz mógł szybciej robić zdjęcia

10 komputerowych mitów

Nawet najszybsza karta pamięci nie przyspieszy znacząco aparatu starego typu

Faktem jest, że na nowoczesnych kartach pamięci flash, przystosowanych do zapisu i odczytu danych z ogromnymi prędkościami, da się szybciej zapisać zdjęcie, niż na kartach starszego typu. Ale wbrew temu, co zwykli wmawiać sprzedawcy w sklepach, kupienie takiej karty raczej nie sprawi, że nasz aparat będzie szybciej rejestrował obraz - bo zapisanie zdjęcia na karcie to dopiero ostatni etap procesu wykonywania fotografii. Cyfrówka musi najpierw przechwycić zdjęcie, potem je przetworzyć, a dopiero na końcu jest ono zapisywane na karcie. I to te dwa pierwsze etapy trwają najdłużej - tak więc kupienie choćby najszybszej karty minimalnie wpłynie na czas wykonywania zdjęcia.

Szybkość zapisu danych na karcie może mieć spore znaczenie, jeśli włożysz wolną kartę do aparatu, który potrafi szybko zapisywać zdjęcia. Zauważysz wtedy wyraźne spowolnienie - jednak w sytuacji odwrotnej (wolny aparat, szybka karta) raczej nie powinieneś liczyć na zauważalne przyspieszenie.

Oczywiście, zastosowanie szybkiej karty ma swoje zalety - z pewnością zauważysz różnice podczas kopiowania zdjęć z cyfrówki na dysk komputera.

Ocena prawdziwości mitu: raczej nieprawdziwy.

Mit nr 8: Urządzenia prześwietlające bagaż na lotnisku mogą uszkodzić dane na kartach pamięci

10 komputerowych mitów

Wytrzymałość kart pamięci testowano przybijając je do drzewa (fot. Digital Camera Shopper)

Oficjalne stanowisko producentów tych urządzeń jest takie: "Nasza aparatura prześwietlająca nie wpływa negatywnie na dane przechowywane w pamięci cyfrowych aparatów fotograficznych oraz kartach pamięci flash".

Cóż, nie można się z tym nie zgodzić - z testów przeprowadzonych przez magazyn Digital Camera Shopper wynika, że karty pamięci potrafią być wyjątkowo "twarde". Dziennikarze znęcali się nad nimi na wyjątkowo wymyślne sposoby - karty bez uszczerbku przetrwały kąpiel w gazowanym napoju, pełny cykl prania w pralce automatycznej, przejechanie deskorolki i machinacje przeprowadzane przez destrukcyjnego sześciolatka. Uległy dopiero młotkowi oraz gwoździom, którymi przybito je do drzewa...

Ocena prawdziwości mitu: nieprawdziwy.