10 komputerowych mitów

Mit nr 9: Długotrwałe korzystanie z telefonu komórkowego może powodować raka oraz inne problemy zdrowotne

To dość popularna opinia - jest ona rozpowszechniona do tego stopnia, że niektórzy lekarza odradzają korzystanie z komórek. Fakty jednak są takie, że nie istnieją żadne wiarygodne opracowania, które jednoznacznie udowadniałyby, że telefony komórkowe powodują jakiekolwiek schorzenia. Takie też jest oficjalne stanowisko Światowej Organizacji Zdrowia oraz amerykańskiej FDA (Food and Drug Administration).

Na pewno wiadomo tylko, ze komórki mogą interferować z rozrusznikami serca, defibrylatorami oraz aparatami słuchowymi... Rozmawianie przez telefon może też zagrażać zdrowiu, jeśli robisz to podczas prowadzenia samochodu - ryzykujesz w ten sposób spowodowanie wypadku.

Ale to wciąż nie cała prawda. To, że na razie nie ma żadnych dowodów na negatywny wpływ komórek, nie oznacza, że są one w pełni bezpieczne - dlatego też wciąż prowadzone są badanie w tej kwestii. Na wszelki wypadek nie przesadzajmy więc z pogaduszkami...

Ocena prawdziwości mitu: czas pokaże.

Mit nr 10: Gdyby mój komputer był zombie, to na pewno był o tym wiedział

Nieprawda - nie wiedziałbyś. W ostatnich miesiącach autorzy trojanów, przekształcających "pecety" w komputery-zombie dokładają wszelkich starań, by właściciel komputera nie był w stanie wykryć, że jest on zdalnie kontrolowany i wykorzystywany np. do wysyłania spamu. Jeśli nie masz aktywnego, uaktualnionego programu antywirusowego i firewalla, który zaalarmuje cię, że ktoś podłącza się do systemu, to mogą minąć długie miesiące, zanim zorientujesz się, że twój komputer to zombie. Inna sprawa, że jeśli masz wymienione powyżej oprogramowanie, to komputer jest raczej bezpieczny...

Lawrence Baldwin z serwisu MyNetWatchman, który zajmuje się monitorowaniem aktywności botnetów, mówi, że większość użytkowników dowiaduje się, że ich komputery to zombie PC dopiero wtedy, gdy informuje ich o tym dostawca usług internetowych lub gdy ich poczta zaczyna być blokowana (ponieważ ich adres IP znalazł się na jednej z "czarnych list" antyspamowych).

Co więc może świadczyć o tym, że komputer stał się zombie? Jest kilka standardowych symptomów - np. nagła awaria oprogramowania antywirusowego (wiele trojanów wyłącza je po zainfekowaniu systemu), pojawienie się okresowych problemów z wydajnością maszyny czy wydłużony czas uruchamiania się. Warto jednak zaznaczyć, że powyższe objawy mogą także świadczyć o zwykłej "infekcji wirusowej". Przede wszystkim jednak trzeba pamiętać o profilaktyce: czyli korzystać z regularnie uaktualnianego programu antywirusowego i antyspyware'owego oraz firewalla.

Ocena prawdziwości mitu: nieprawdziwy.

Tekst powstał na podstawie artykułu "Tech Myths: Busted and Confirmed" Dana Tynana z amerykańskiego magazynu PC World.