10 lat Internetu w Polsce: wyniki ankiety

Podłączenie Polski do Internetu, wysłanie pierwszego listu elektronicznego oraz uruchomienie przez TP SA bezabonamentowego dostępu dodzwanianego do Internetu - to wydarzenia uznane za najważniejsze w 10-letniej historii polskiej sieci przez internautów biorących udział w naszej ankiecie. Nie zapomniano także o powstaniu NASK-u i udostępnieniu przez Polbox darmowych kont e-mail. Zawiodły natomiast nowe rozwiązania i technologie, jak WAP, GPRS czy e-commerce.

Z okazji 10-lecia polskiego Internetu zamieściliśmy w naszym serwisie ankietę, w której internauci mogli głosować na wydarzenia, które ich zdaniem miały największy wpływ na powstanie i rozwój polskiej sieci. Zgodnie z przewidywaniami, na pierwszym miejscu znalazł się moment oficjalnego podłączenia Polski do światowego Internetu we wrześniu 1991 r. Pierwszy kontakt (z Kopenhagą), poprzez protokół internetowy TCP/IP, odbył się przez wydzierżawione od Telekomunikacji Polskiej łącze stałe o przepustowości 9600 b/s już 17 sierpnia 1991 r.

Także do Kopenhagi wysłano w sierpniu 1991 r. pierwszy list elektroniczny z Instytutu Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego do UNI*C - Ośrodka Komputerowego Uniwersytetu Kopenhaskiego. To zdarzenie zostało przez respondentów naszej ankiety uznane za drugie pod względem ważności dla rozwoju polskiego Internetu. "Jak widać, opłaciło się finansować polską naukę i projekt fizyków, i astronomów sprzed 10 lat" - stwierdził prof. Maciej Kozłowski, współtwórca polskiego Internetu, obecnie dyrektor NASK. "Nie ukrywam jednak, że tak szybki rozwój sieci nas zaskoczył. W 1991 r. nie myśleliśmy, że za 10 lat Internet stanie się tak powszechny, że korzystać będą z niego nie tylko naukowcy, ale także firmy, a nawet dzieci" - dodaje prof. M. Kozłowski.

TP SA mało lubiana, ale doceniana

Na trzeciej pozycji znalazło się uruchomienie przez Telekomunikację Polską SA w kwietniu 1996 r. dostępu do Internetu za pośrednictwem numeru 0,202122. Wydarzenie to, przez wielu internautów uznawane za moment, w którym dostęp do sieci uzyskali "zwykli" użytkownicy, nie tylko pracownicy instytutów naukowych i dużych firm, wywołuje do tej pory także wiele kontrowersji. Wykorzystywanie tego numeru do łączenia się z siecią okazało się bowiem jednym z najdroższych na świecie sposobów dostępu do Internetu. Wykazały to także ubiegłoroczne badania OECD, z których wynika, że drożej niż w Polsce za dostęp dodzwaniany do sieci płacić trzeba tylko w Japonii.

Euzebiusz Sowa z TP SA, kierujący budową I etapu sieci pakietowej POLPAK-T, a obecnie dyrektor ds. obsługi Klienta CST - POLPAK twierdzi: "Wkład TP SA w rozwój Internetu w Polsce jest faktem niezaprzeczalnym. Rozwiązania przejęte przez Telekomunikację pozwoliły na powszechność dostępu do Internetu na masową skalę. Jeden numer dostępowy dla całego kraju i dostęp bez autoryzacji były rozwiązaniem pionierskim na skalę światową. Zaowocowało to gwałtownym wzrostem liczby internautów do ok. 3 mln (wg niektórych danych nawet do 7 mln, ale to raczej według mnie za bardzo optymistyczne). Inni operatorzy taki sposób dostępu do Internetu wdrożyli dopiero w latach 1999-2000".

Kolejne kamienie milowe - NASK i Polbox

W roku 1993 powstała instytucja, która również była później celem licznych ataków internautów - Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa (NASK). Fakt, że jego powstanie znalazło się na 4. miejscu świadczy jednak o tym, że użytkownicy sieci doceniają ogromny wkład NASK-u w rozwój polskiego Internetu. Notabene, na ostatniej pozycji w plebiscycie znalazła się konferencja "Internet w Polsce" z września 1995 r., podczas której dyrektor NASK-u poinformował o planach wprowadzenia opłat w wysokości 1 zł za każdy megabajt przesłanych danych. Wywołało to lawinę protestów internautów, oburzonych perspektywą tak dużych kosztów dostępu do sieci.

Zapewne tak wysokie koszty połączenia były jednym z powodów, dla których ogromną popularnością wśród polskich internautów cieszyły się darmowe skrzynki pocztowe i miejsce na serwerach WWW. Jako pierwsza takie właśnie usługi uruchomiła warszawska firma Polbox. Udostępnienie bezpłatnych kont e-mail w grudniu 1996 r. znalazło się na 5. miejscu w naszej ankiecie. Zaoferowanie użytkownikom miejsca na własne strony WWW bez pobierania za to jakichkolwiek opłat (marzec 1997 r.) również uplasowało się dość wysoko, bo na 11. pozycji.

Ciągle za drogo!!!

Internauci biorący udział w naszej ankiecie mogli także zgłaszać własne propozycje ważnych dla polskiego Internetu wydarzeń. Najczęściej poruszane kwestie to: wysokie koszty dostępu do sieci, pojawienie się konkurencji dla TP SA w postaci Netii, Dialogu i telewizji kablowych. Poza tym wymieniano między innymi rozpowszechnienie się technologii peer-to-peer czy powstanie pierwszych sieci osiedlowych. Pojawiały się też propozycje dość humorystyczne np.: "Ustalenie przez TP SA rozsądnych cen za korzystanie z Internetu (grudzień 2010 r.)". O tym, jak silna jest potrzeba taniego dostępu do Internetu w Polsce, może świadczyć fakt, że wprowadzenie bardzo niedawno (1 września br.) zryczałtowanej opłaty za dodzwaniany dostęp do sieci znalazło się w naszej ankiecie stosunkowo wysoko, bo na 15. pozycji.

Zadziwiający może wydać się fakt, że nowe rozwiązania, takie jak WAP czy GPRS, nie znalazły większego uznania w oczach ankietowanych. Ta pierwsza usługa, uruchomiona przez Erę GSM w czerwcu 2000 r., znalazła się dopiero na 33. pozycji, zaś usługi pakietowej transmisji danych (GPRS), wprowadzone przez Plus GSM, pół roku później - na 40.

Ostatecznie Złota 10 najważniejszych dla polskiego Internetu wydarzeń, opracowana na podstawie głosów naszych Czytelników, przedstawia się następująco:

1. Podłączenie Polski do Internetu (wrzesień 1991 r.)

2. Pierwsza wymiana poczty elektronicznej pomiędzy Polską a Kopenhagą (17 sierpnia 1991 r.)

3. Uruchomienie przez TP SA bezabonamentowego dostępu do Internetu przez numer 0,202122 (kwiecień 1996 r.)

4. Powstanie NASK (Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa - 1993 r.)

5. Udostępnienie darmowych kont e-mail (Polbox - grudzień 1996 r.)

6. Stworzenie ogólnopolskiej pakietowej sieci szkieletowej TP SA pod nazwą Polpak (1992) i Polpak-T (1995 r.)

7. Powstanie Międzyuczelnianej Sieci Komputerowej, obejmującej Gliwice, Warszawę i Wrocław (1981 - 1983 r.)

8. "Internet dla szkół" - program podłączania szkół do Internetu (od 1994 r.)

9. Powstanie portalu Onet.pl (czerwiec 1996 r.)

10. Wprowadzenie SDI do oferty TP SA (listopad 1999 r.)