10 lat za szpiegostwo przemysłowe?

Atul Malhorta, były wiceprezes koncernu Hewlett-Packard przyznał się do kradzieży tajnych dokumentów, należących do jego poprzedniego pracodawcy - firmy IBM. Sprawa dotyczy wydarzeń sprzed dwóch lat, kiedy to Malhorta przeszedł z IBM do HP.

Podczas śledztwa ustalono, że w kwietniu 2006 r. Atul Malhorta (wtedy wciąż jeszcze pracownik IBM-a - dyrektor jednego z globalnych działów firmy) zażądał dostarczenia mu kompletu dokumentów zawierających pewne tajemnice handlowe pracodawcy. Krótko później oskarżony podjął pracę w Hewlett-Packardzie (został wiceprezesem), zaś po kilku miesiącach przesłał tajne dokumenty IBM-a do dwóch innych wiceprezesów HP.

Przedstawiciele HP nie zamierzali jednak współpracować z człowiekiem, który okradł ex-pracodawcę - o incydencie natychmiast została powiadomiona policja oraz IBM, zaś Malhortę zawieszono w obowiązkach.

Teraz wystartował jego proces - mężczyzna przyznał się do winy. Za kradzież poufnych informacji oraz szpiegostwo przemysłowe grozi mu kara do 10 lat więzienia oraz do 250 tys. USD grzywny. Wyrok w tej sprawie ma zostać ogłoszony pod koniec października.