10 miejsc, które musisz odwiedzić na Google Earth

Obecne czasy utrudniają podróżowanie. Na szczęście w dobie nowych technologii możemy nieco "pozwiedzać" przed ekranem naszego komputera. Oczywiście to nie to samo, co wycieczki do ciepłych krajów, ale z Google Earth możesz zobaczyć wiele ciekawych rzeczy, który nie da się zaobserwować na żywo. Zobacz, jakie miejsca koniecznie musisz odwiedzić na Google Earth.


Google Earth to jedna z technologii, która zadebiutowała wcześniej, niż jesteśmy sobie to w stanie wyobrazić. Już 11 czerwca 2021 roku Google Earth będą świętowały 20 lecie swojego istnienia.

Google Earth
Louis Reed/Unsplash

Google Earth

Louis Reed/Unsplash

Mało kto wie, że niezwykle popularna usługa pozwalająca nam zwiedzać większość Ziemi nie została stworzona przez Google. Wyszukiwarkowy gigant zakupił w 2004 roku rozwiązanie o nazwie Keyhole EarthView i na jego bazie zbudował znane nam dziś Google Earth.

Zobacz również:

  • Chrome - historia aktualizacji [22.09.2021]

Google Earth to narzędzie, które odwzorowuje ziemię poprzez nakładanie na siebie obrazów satelitarnych, zdjęć lotniczych i danych GIS na trójwymiarową kiłę ziemską. Konsumenci z całego świata mogą z wykorzystaniem Google Earth oglądać większość zakątków świata. Ze względu na lokalne restrykcje Google Earth nie uświadczymy w niektórych miejscach świata. Mapy mają również przekłamania - maskują obiekty chronione i bazy wojskowe.

W dobie pandemii COVID-19 Google Earth to idealny sposób na zabicie nudy oraz zwiedzanie świata wprost z naszej kanapy. Oczywiście metoda ta nie zastąpi nam klasycznych wycieczek, ale w obecnej sytuacji to dobry i co najważniejsze w pełni bezpieczny zamiennik.

Dziś pokazujemy 10 niezwykle ciekawych miejsc, które musisz zobaczyć korzystając z Google Earth.

1. Prypeć, Ukraina

Zaczniemy od naszego wschodniego sąsiada. Dzięki Google Earth bezpiecznie możemy zwiedzić całą strefę wykluczenia wokół Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej. Jest to zamknięta dla większości obywateli i turystów (wymagane są specjalne zgody) strefa o powierzchni niespełna 5000 kilometrów sześciennych.

Zarośnięte zabudowania w Czarnobylu

Zarośnięte zabudowania w Czarnobylu

Dzięki Google Earth możemy bezpiecznie (w niektórych miejscach zony nadal panuje podwyższone promieniowanie) zwiedzić miasta Czarnobyl oraz Prypeć. Klimat, który w nich pozostał z pewnością spodoba się fanom horrorów oraz przypomni, jak żyło się w czasach komunistycznych.

Podróżując po strefie wykluczenia wokół Czarnoblskiej Elektrowni Jądrowej warto zajrzeć również do systemu Duga (radar pozahoryzontalny pracujący na krótkich falach).

Link do Google Earth.

2. Wyspa Devon, Kanada

Wyspa Devon nie jest popularna, a szkoda. Jest to poligon doświadczalny dla przyszłych misji na Marsa. Powierzchnia jest mocno zbliżona do warunków panujących na Marsie.

Wyspa Devon

Wyspa Devon

Na wyspie Devon poczujesz się jak na Marsie nie odchodząc od swojego komputera.

Link do Google Earth.

3. Loch Ness, Szkocja

Jezioro Loch Ness to największy słodkowodny zbiornik w Wielkiej Brytanii. Swoją popularność zawdzięcza jednak zamieszkującemu go rzekomo Potworowi z Loch Ness (Nessle). Jest to jedno z najbardziej znanych zwierząt, których istnienie nie zostało nigdy potwierdzone.

Jezioro Loch Ness

Jezioro Loch Ness

Większość naukowców podchodzi do istnienia potwora z dużym sceptycyzmem, ale całość podsycają poszukiwania oraz obecność potwora w popkulturze. Był on bohaterem wielu opowiadań, książek, piosenek oraz filmów.

Co ciekawe w Loch Ness typowa postać ze Street View jest Potworem z Loch Ness.

Link do Google Earth.

4. Aircraft boneyard, Arizona

Aircraft boneyard to nic innego jak cmentarzysko dla nieużytkowanych już statków powietrznych. Największe z nich znajduje się na pustynii w Arizonie i zajmuje obszar 2600 arów. W jednym miejscu zgromadzono aż 4400 samolotów, a mało który wzniesie się jeszcze w powietrze. Wbrew powszechnej opinii na cmentarzysku znajdziemy również statki, które po remoncie mogą się wzbić w powietrze. Niestety operacja ta nie jest opłacalna, a obecny kryzys branży lotniczej powoduje, że jej przeprowadzenie jest mało prawdopodobne.

Cmentarzysko samolotów w Arizonie

Cmentarzysko samolotów w Arizonie

Cmentarzysko w Arizonie robi piorunujące wrażenie. Statki powietrzne zostały ustawione względem typów i wielkości, a cmentarzysko stale się rozrasta. Znajdziemy na nim zarówno wojskowe jak i cywilne samoloty.

Link do Google Earth.

5. SS Ayrfield, Australia

SS Ayrfield to statek, który został zwodowany w 1911 roku. Pech chciał, że dawny węglowiec osiadł na mieliźnie w pobliżu Sydney. Od wielu lat statek porośnięty licznymi drzewami jest jedną z większych atrakcji przedmiejskiej dzielnicy Homebush.

SS Ayrfield

SS Ayrfield

Statek znajduje się na dawnym cmentarzysku okrętów. Przetrwał jako jeden z nielicznych. Większa część została zezłomowana, a niektóre statki znajdują się pod wodą.

Link do Google Earth.

6. Największy basen na świecie, Chile

W miejscowości Algarrobo w Chile znajdziemy największy na świecie basen. Zajmuje on powierzchnie około 8 hektarów. Maksymalna długość basenu to 1013 metrów. Zbiornik położony jest nad samym morzem i jest częścią resortu San Alfonso del Mar.

Największy basen na świecie

Największy basen na świecie

Do napełnienia baseny potrzeba 250 milionów litrów wody. Jest ona pozyskiwana z Oceanu Pacyficznego znajdującego się kilkadziesiąt metrów dalej. Woda jest odpowiednio filtrowana i trafia do basenu. Budowa kosztowała 2 miliardy dolarów, a roczne utrzymanie kosztuje aż 4 miliardy dolarów.

Link do Google Earth.

7. 21 Centralny Poligon Lotniczy Nadarzyce, Polska

Czas na Polskę. W naszym kraju warto zobaczyć poligon lotniczy znajdujący się nieopodal wsi Nadarzyce w Wielkopolsce.

21 Centralny Poligon Lotniczy Nadarzyce

21 Centralny Poligon Lotniczy Nadarzyce

Mało kto wie o tym, że Polska posiada największy w Europie poligon lotniczy. Korzystają z niego nie tylko nasze Siły Powietrzne. Na ćwiczenia przyjeżdża wojsko innych państw NATO.

Na terenie ćwiczebnym znajdziemy samoloty, czołgi, wozy bojowe i działa. Jest również pas startowy, który w rzeczywistości jest imitacją. Co ciekawe obiekt ten nie został ukryty na mapach.

Link do Google Earth.

8. Centrum Lotów Kosmicznych imienia Lyndona B. Johnsona, USA

Marzyłeś o zwiedzaniu NASA? Możesz to zrobić z wykorzystaniem Google Earth. NASA zbudowała we współpracy z Google specjalny przewodnik, który pozwoli "pochodzić" po centrum lotów kosmicznych.

Siedziba NASA

Siedziba NASA

Link do Google Earth.

9. Torpedownia, Polska

Torpedownia to jeden ze śladów po obecności Niemców na terenie Polski w czasie II Wojny Światowej. Jest to jeden z ośrodków badawczych torped, który został zbudowany w latach 30-40 XX wieku.

Torpedownia widziana z brzegu

Torpedownia widziana z brzegu

Obiekt znajduje się w Białych Dołach niedaleko Trójmiasta i jest popularnym celem nurków.

Link do Google Earth.

10. Kanał Mazurski, Polska

Kolejnym miejsce w Polsce, które warto zwiedzić jest niedokończony kanał Mazurski. Tworzony na początku XIX i XX wieku projekt miał połączyć Mazury z Morzem Bałtycki. Prace zaprzestano, a pomysł niesamowicie spodobał się Niemcom, którzy w trakcie II Wojny Światowej zamierzali tworzyć na Mazurach miejsca do przechowywania swoich statków podwodnych.

Kanał Mazurski

Kanał Mazurski

Finalnie po kanale Mazurskim pozostało wiele śluz. Najpopularniejszym elementem jest kwatera główna w Mamerkach, bursztynowa komnata oraz Miasto Brygidy.

Link do Google Earth.