10 mitów na temat domen internetowych


Mit 5: Domeny narodowe mogą rejestrować tylko obywatele danego kraju

Sztandarowym przykładem nieprawdziwości tego mitu jest domena .tv. Rozszerzenie, kojarzone w pierwszej kolejności z telewizją, jest przypisane do Tuvalu, małego wyspiarskiego państwa na Pacyfiku.

Od tej reguły są jednak wyjątki, m.in. rozszerzenie .us (domeny z takim sufiksem mogą rejestrować wyłącznie mieszkańcy Stanów Zjednoczonych lub firmy zarejestrowane w tym kraju) czy też .cn (chińska domena narodowa; do zarejestrowania w niej adresu należy dostarczyć mnóstwo dokumentów potwierdzających tożsamość).

Mit 6: Wyłudzili moją wymarzoną domenę!

Inwestorzy domenowi, czyli osoby handlujące domenami na rynku wtórnym, mają pełne prawo do rejestrowania i wystawiania na sprzedaż domen. Sytuacja ta może być źródłem frustracji dla klientów działających w konkretnej branży, którzy nie mogą zarejestrować wybranej wcześniej domeny, bo jest już ona zajęta.

Maciek Kurek: "Przepisy umożliwiają zarejestrowanie dowolnej nazwy domeny, bez względu na to czy mamy cokolwiek wspólnego z dana branżą czy nie. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy nazwa domeny zawiera zastrzeżony znak towarowy. Rejestrowanie adresów naruszających znak handlowy jest nazywane cybersquattingiem i może skończyć się odebraniem domeny przez sąd arbitrażowy."

Mit 7: Straciłem domenę, bo zapomniałem ją opłacić w terminie

Od momentu zakończenia okresu abonamentowego domena jest blokowana na okres 2 tygodni. Strona internetowa, do której prowadzi adres, co prawda nie działa, ale zapominalski abonent ma jeszcze czas na przedłużenie okresu abonamentowego.

Na szczęście firmy hostingowe przypominają klientom o zbliżającym się terminie wygaśnięcia domeny.

Mit 8: Mam prawo do domeny z własnym nazwiskiem

Adres zawierający nazwisko lub imię i nazwisko nie identyfikuje jednoznacznie konkretnej osoby. Z tego powodu szanse na uzyskanie prawa do domeny z naszym nazwiskiem są niewielkie.

W sytuacji, gdy pod danym adresem, np. jannowak.pl pojawiają się treści naruszające dobre imię osoby o takich personaliach, może ona domagać się prawnej ochrony.

Mit 9: Droga domena jest wiele warta

Nie ulegajmy histerii związanej z dużymi kwotami sprzedaży niektórych domen. W niektórych sytuacjach przedmiotem transakcji nie jest bowiem kilkanaście liter składających się na adres internetowy, ale cały działający pod nim serwis.

Mit 10: Domeny są tylko dla pełnoletnich

Nieprawda! Aby zarejestrować własny adres nie trzeba mieć ukończonych 18 lat.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: