10 modów, bez których nie warto grać w The Sims 4!

Podstawowa wersja gry The Sims 4 oferuje ograniczone możliwości gry. Na ratunek zostały stworzone modyfikacje, które pozwalają na praktycznie wszystko. Przedstawiamy te, bez których nie warto grać.

The Sims 4 - najlepsze mody (fot. EA)

Jesteś fanem The Sims 4, ale ostatnio rozgrywka zaczęła Cię nudzić i czegoś Ci w niej brakuje? Dzięki tym modyfikacjom możesz wprowadzić do własnej gry trochę świeżego polotu, sprawdź czy wszystkie znasz!

Have Some Personality Please!

The Sims 4

Każdy dorosły sim posiada przypisane cechy charakteru. Niestety, w podstawowej wersji gry nie wpływają one znacząco na rozgrywkę. Modyfikacja Have Some Personality Please! zmienia sposób działania osobowości sima, sprawiając, że wybrane cechy mają większe znaczenie, przez co mocniej wpływają na to co robi sim i jak reaguje na niego otoczenie. Przykładowo, jeżeli nasz podopieczny jest złośliwy, to częściej będzie wybierał złośliwe interakcje, a jeżeli będzie romantykiem, to analogicznie, będzie wolał flirtować, niż żartować. Ponadto simowie sami z siebie będą pytać innych simów o dzień, całować się oraz opowiadać dowcipy.

Zobacz również:

  • The Sims 4 - kody na domy, pieniądze i nieśmiertelność. Najciekawsze komendy

MC Command Center

MCC, MC Command Center

MC Command Center, w skrócie MCC to jeden z podstawowych modów, bez których wielu graczy nie wyobraża już sobie gry. Nic dziwnego, bo jego funkcje są na tyle rozbudowane, że pozwalają praktycznie na wszystko. Największą zaletą MCC jest to, że odblokowuje system poleceń. Modyfikacja pozwala między innymi na edytowanie relacji pomiędzy simami, swobodną modyfikację wyglądu postaci, szybką zmianę imienia i nazwiska, a nawet nastroju podopiecznego. Jednak na tym jego możliwości się nie kończą. Przede wszystkim MC Command Center pozwala na postęp historii simów w całym mieście.

Gender Preference Set

Gender Preference Set

W podstawowej wersji gry The Sims 4 każdy sim jest panaseksualny. Oznacza to, że nawet jeżeli twórcy sugerują, lub wprost informują graczy jaką seksualność mają simowie, to i tak nie ma to faktycznego wpływu na rozgrywkę. Takim sposobem bez problemu jesteśmy w stanie rozbić każdą parę, nie zwracając uwagi na preferencje seksualne. Dzięki tej modyfikacji nie będzie to już możliwe. Po jej zainstalowaniu możemy ustalić konkretną orientację dla każdego sima, a do wyboru są preferencje takie jak: mężczyzna (lubi mężczyzn), kobieta (lubi kobiety), obie (lubi obie płcie), brak (nie lubi żadnej).

Daily Save

The Sims 4

Brzmi banalnie, ale to jedna z najbardziej przydatnych modyfikacji, bez których nie wyobrażam sobie rozgrywki. Gdybym nie miała tego moda to wiele razy pożegnałabym się z wielogodzinnym postępem przez crashe gry. Modyfikacja Daily Save każdego dnia dokonuje zapisu i pozwala nam - graczom, cieszyć się rozgrywką.

Normal & More Polish Names

Normal & more polish names

Twórcy The Sims 4 musieli mieć niezły ubaw tworząc listę propozycji do generatora imion i nazwisk. Każdemu graczowi dobrze znane są takie przypadki jak Jagoda Krzesło, Adam Nicpoń lub Ania Wiaderko. Przez chwilę jest to zabawne, jednak po dłuższej rozgrywce staje się uciążliwe. Na ratunek przychodzi mod „Normal & More Polish Names”, który dodaje ponad 500 nowych imion i nazwisk, które znamy z codziennego życia. Od teraz w generatorze znajdą się takie propozycje jak: Socha, Krupa, Różewicz, czy Florek. Modyfikacja do poprawnego działania potrzebuje jedynie podstawowej wersji gry.

Tropical Getaway

Tropical Getaway

Tropical Getaway to jeden z najbardziej rozbudowanych modów do gry The Sims 4 dostępnych do pobrania. Po instalacji otrzymamy piękną, w pełni grywalną, tropikalną wyspę o nazwie Palm Falls. W pakiecie są nowe przedmioty, elementy ubioru i akcesoriów, atrakcje, a nawet cechy charakteru, jak na przykład „uzależniony od plaży”. Ponadto do moda zostało zainstalowane nowe, ulepszone oświetlenie inspirowane tym z Sunlit Tides z The Sims 3. Do poprawnego działania modyfikacji Tropical Getaway konieczne jest posiadanie pakietów rozgrywki The Sims 4 Ucieczka w Plener i Przygoda w Dżungli oraz dodatku Cztery Pory Roku.

The Sims 4 Brookheights Open World Mod

The sims 4 Brookheights Open World Map

Do tej pory, jedyną częścią serii The Sims korzystającą z otwartego świata było The Sims 3. Twórcy zrezygnowali z takiej formy rozgrywki w The Sims 4 na rzecz ekranów ładowania, co było wielokrotnie krytykowane przez graczy. Według nich był to krok do tyłu w rozwoju serii. Studio EA Maxis swoją decyzję argumentowało chęcią optymalizacji gry i dostosowania jej do mniej wydajnych komputerów. Mimo logicznego wyjaśnienia, nie wszyscy porzucili marzenia o grze w otwartym świecie w The Sims 4, a na pewno nie był to twórca modyfikacji Brookheights Open World Map. Póki co, jest ona jeszcze w beta testach, jednak mimo tego, już teraz robi ogromne wrażenie. Po instalacji moda otrzymujemy możliwość przeniesienia naszej postaci do miasta o nazwie Brookheights, który jest w gruncie rzeczy jedną, otwartą mapą. Znajdziemy na niej między innymi czynne szpitale, restauracje, czy hotele. Jednak przygotujcie się na duży spadek FPS-ów - podczas włączania, gra pożera znaczne ilości zasobów, nawet jeżeli jesteście właścicielami porządnych sprzętów.

Turbo Careers

Turbo Careers

W grze istnieje zaledwie kilkanaście otwartych karier, w ramach których gracz może pójść do pracy razem ze swoim simem, by sterować nim również tam. Jednak co z tymi zawodami, w których nie mamy możliwości śledzenia naszego podopiecznego? Odpowiedzią na to jest Mod Turbo Careers, który zamienia wszystkie zamknięte kariery na otwarte. Podobnie jak w przypadku zawodów z dodatku „Witaj w pracy”, kiedy sim musi wyjść do pracy pojawia się komunikat. Po wybraniu opcji „dołącz” gracz zostanie przekierowany do odpowiedniego miejsca kariery. Na przykład przy zawodzie baristy udamy się do kawiarni. Wszystkie miejsca pracy możemy pobrać z galerii, lub stworzyć je samodzielnie, a następnie wystarczy umieścić je na wolnej parceli na świecie.

Srsly’s Complete Cooking Ovehaul (SCCO)

Srsly's complete cooking overhaul, SCCO

Sztuka gotowania w The Sims 4 jest bardzo uproszczona w porównaniu do realnego życia. W przeciwieństwie do nas, simowie nie muszą martwić się o zakup składników, by przyrządzić jakiekolwiek danie. W podstawowej wersji gry, żeby nasz podopieczny zaczął pichcić wystarczy kliknąć na lodówkę i wybrać odpowiedni posiłek. Nuda!

Modyfikacja Srsly’s Complete Cooking Overhaul urozmaica system gotowania poprzez wprowadzenie nowych elementów. Od teraz, żeby ugotować cokolwiek konieczne będzie posiadanie odpowiednich produktów. Przede wszystkim, po instalacji moda do gry zostaną zaimplementowane dwa rodzaje składników: pakowane i pojedyncze, które można zakupić za pośrednictwem komputera. Twórczyni, żeby urozmaicić rozgrywkę wprowadziła zasadę, że koszt wytworzenia dania równa się cenie wykupionych składników. Mod wprowadza również nowe rozmiary porcji posiłków: małą (1), średnią (4) i dużą (8). Ponadto niektóre przepisy z gry zostały udoskonalone w taki sposób, aby składniki były zgodne z daną potrawą.

Ownable cars

Ownable cars

W poprzednich częściach serii, czyli w The Sims 2 oraz The Sims 3 istniała możliwość posiadania aut. Z tego powodu, wielu fanów serii jest rozczarowanych ich brakiem w The Sims 4. Jednak nie wszystko stracone, bo powstał już mod, który dodaje do gry w pełni użyteczne pojazdy. Modyfikacja Ownable Cars dodaje do gry pięć aut, którymi można jeździć. Ceny pojazdów wahają się między 10 000§, a 20 000 §. Żeby skorzystać z możliwości podróży wystarczy kliknąć na samochód, i wybrać interakcję „Jedź do...”. Dodatkowo po odbytej podróży sim otrzyma nastrójnik emocjonalny „Podróż w wielkim stylu”. Warto podkreślić, że modyfikacja nie ma zainstalowanych żadnych animacji, bo, jak twierdzi twórca, EA nie dało takiej możliwości.

BONUS Jedzenie przy stole

Eat at tables

Jednym z najbardziej irytujących błędów w grze jest ten, który sprawia, że simowie jedzą wszędzie, tylko nie przy stole. Przykładowo, często po wzięciu talerza z lodówki nasz podopieczny kieruje swoje kroki na drugi koniec domu tylko po to, by usiąść na kanapie. Trzeba przyznać, że jest to bardziej irytujący problem niż ten, kiedy simowie myją brudne naczynia w łazience, mimo, że w kuchni stoi zlew. Modyfikacja "Eat at tables" użytkownika WaShay naprawia ten problem i sprawia, że Simowie w pierwszej kolejności do jedzenia będą wybierać miejsce przy stole. Jeżeli wszystkie krzesła będą zajęte, postać pokieruje się na najbliższe dostępne miejsce siedzące.

BONUS Nowy wygląd podglądu miasta

Fanart maps, NoirSims

Twórca: Noir Sims - zmodyfikowany wygląd strangerVille

Źródło: dershayan.de

Użytkownik NoirSims to jeden z najciekawszych twórców simowego kontentu. Postanowił on wykorzystać swoje graficzne umiejętności i stworzył nowy wygląd map do gry The Sims 4. Jak się okazuje, podglądy miast stworzone przez twórców The Sims nie są wystarczająco dokładne i na niektórych z nich brakuje istotnych detali. Projekty użytkownika Noir Sims są inne. Nie dość, że prezentują się świetnie, to cechują się dokładnością i wyjątkową szczegółowością. Do pobrania dostępne są miasta: Wierzbowa Zatoczka (dostępne 4 pory roku), Oaza Zdrój, Granitowe Kaskady, StrangerVille (2 wersje), Del Sol Valley, Brindleton Bay, Newcrest, San Myshuno, Promenada Magnolii, Windenburg, Selvadorada, Sulani, Glimmerbrook, Britchester, Evergreen Harbor oraz Forgotten Hollow. Mapy można pobrać tutaj.

BONUS Brak znikających krewnych w drzewie genealogicznym

Absolutnie niezbędnym modem, który trzeba posiadać w The Sims 4 jest ten, który wstrzymuje usuwanie martwych krewnych z drzew genealogicznych. Jest on niezwykle pomocny szczególnie tym, którzy preferują wielopokoleniowe rozgrywki. Głównie dlatego, że dzięki modowi No Disappearing Relatives in Family Tree gracz może dotrzeć do samych początków drzewa bez obawy, że ktoś zostanie przez grę usunięty.

The Sims 4 mod

No Disappearing Relatives in Family Tree

Źródło: modthesims

BONUS Slice of life

Kolej na moda, który doda jeszcze więcej osobowości, realizmu, interakcji i emocji - jeżeli tego szukasz to jest on właśnie dla Ciebie. Slice of Life został zaprojektowany przez Kawaii Stacie. Mod składa się z licznych pakietów, które dodają osobne funkcje rozrywki w zależności od tego, które pliki zainstalujemy. Na dzień dzisiejszy dostępne są: Slice of Life Base, My Social Life, My Memories, My personality, My appearance, My cycle. Każdy z nich można zainstalować oddzielnie, ale jednak wszystkie razem sprawiają, że rozrywka w The Sims 4 nabiera zupełnie nowych barw. Po instalacji nasi simowie stają się ciekawsi oraz bogatsi osobowościowo.

Slice of life

Slice of Life

Źródło: kawaii stacie mods

BONUS Better Babies & Toddlers

Nie jest tajemnicą, że wydawcy gry The Sims 4 mocno zaniedbali pierwsze etapy bycia simem, a mowa o okresie niemowlęcym oraz małego dziecka. Rozgrywka najmłodszymi bohaterami na początku powstawania gry była nudna i doprowadzona do dramatycznego poziomu, który każdy z graczy chciał ominąć jak najszybciej, by przejść do ciekawszego etapu nastolatka. Sytuację odrobinę uratował pakiet rozrywki "Być rodzicem", który dodawał do gry elementy budowania charakteru dziecka, jednak nadal wielu graczy skarży się, że to za mało. Podobnie czuje autorka moda, Caradriel. Stworzyła ona moda "Better Babies & Toddlers", który dodaje liczne funkcje gry związane z rodzicami i dziećmi. Długo by wymieniać wszystkie z nich, jednak warto wyróżnić te najciekawsze, a mowa o wprowadzeniu nastrójnika Baby Blues, licznych interakcji między najmłodszymi a rodzicami oraz sposobów na zwiększenie rodzicielskich umiejętności. Niestety, modyfikacja nie jest dostępna w polskiej wersji językowej.

Better Babies & toddlers

Źródło: Modthesims

BONUS After Death Helper

Chcesz przywrócić martwego sima do życia lub porozmawiać z nim i dowiedzieć się, jak wygląda życie "po tamtej stronie"? Modyfikacja After Death Helper w tym pomaga. Dodaje do gry nowe interakcje z Ponurym Żniwiarzem, nagrobkami oraz duchami. Do działania wymaga jedynie podstawowej wersji gry.

after_death_helper

After Death Helper (fot. Sacrificial Mods)

BONUS Become a Sorcerer

Marzysz o tym, żeby dołączyć do zacnego grona czarodziejów i czarodziejek? Nic prostszego. Modyfikacja Become a Sorcerer na to pozwala. Wystarczy, że w panelu budowania kupisz kawałek gliny i go zbadasz. Dzięki temu otrzymasz dostęp do czarodziejskich umiejętności. Co ciekawe, sami możemy zdecydować, czy staniemy po jasnej czy ciemnej stronie mocy. W zależności od tego, jaką drogą podążymy, możemy albo oddziaływać na simów pozytywnie lub negatywnie. Możemy rzucać zaklęcia takie jak kule ognia czy pioruny, ale także wpływać na innych niepostrzeżenie. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby siać panikę wśród sąsiadów czy też wysysać szczęście niczym wampir energetyczny. This is Magic.

Become a Sorcerer (fot. Triplis)

Become a Sorcerer (fot. Triplis)

BONUS Life's Drama

Nic tak nie pobudza wyobraźni jak dramatyczne sceny, które możemy obserwować za oknem. Modyfikacja Life's Drama dodaje kilkanaście nowych scenariuszy dla NPC z miasta. Co więcej, w części z nich możemy interweniować. Po instalacji będziemy mogli podejść do okna i obserwować, np. parę kłócącą się na ulicy, złodzieja, który próbuje kogoś okraść i zostaje na tym przyłapany (lub nie) czy też pannę młodą uciekającą sprzed ołtarza. Kilka "nerwowych" sytuacji sami możemy wywołać. Wszystko zależy od naszej "inwencji" twórczej.

the_sims_4_mod

Life's Drama (fot. Sacrificial Mods)

BONUS Morphmaker

Dzięki modyfikacji Morphmaker możemy dowolnie kształtować dosłownie każdy centymetr wyglądu naszej postaci. Już nic nie stoi na przeszkodzie, aby z sima stworzyć wampira, elfa, kosmitę czy nawet zwierzaka domowego. Twórca moda stworzył samouczki i umieścił na je na stronie modyfikacji. Dzięki temu będziemy mogli szybko nauczyć się, jak korzystać z narzędzia.

morphmaker

Morphmaker (fot. CmarNYC)

BONUS Go To School

Jeśli posiadamy dodatek The Sims 4: Witaj w pracy, możemy skorzystać także z modyfikacji Go To School. W momencie, kiedy dorosłe simy pną się po szczeblach kariery zawodowej, możemy obserwować młodsze pokolenie, i sprawdzać, jak radzi sobie w szkole. Do dyspozycji dostajemy szkołę podstawową oraz liceum, które wcześniej musimy sami wybudować. Co ciekawe, życie szkolne nie opiera się tylko na nauce. Jeśli chcemy, możemy wziąć udział w wycieczkach szkolnych lub wybrać się na wagary. Szkoły organizują także imprezy okolicznościowe, takie jak bale przebierańców czy rozmaite warsztaty. Musimy jednak pamiętać, że chodząc na wagary narażamy się na otrzymanie zakazu uczestnictwa w tego typu aktywnościach.

Go to School (fot. Zerbu)

Go to School (fot. Zerbu)


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: