10 najbardziej innowacyjnych polskich firm IT

Opisując polski rynek informatyczny nieustannie trafiamy na niewielkie, innowacyjne polskie firmy zbudowane w oparciu o nietuzinkową wiedzę założycieli.

Firma naprawdę innowacyjna jest zazwyczaj owocem pasji, głębokiej wiedzy popartej ciekawością badacza i skłonnością do ryzyka przedsiębiorcy. Czasem rodzi się po obronie pracy doktorskiej, często powstaje z przypadku. W opowieściach o powstaniu polskich firm technologicznych pojawia się często motyw Wyjazdu. Młodzi, obiecujący naukowcy poszukują możliwości pracy nad interesującą ich tematyką; nie znajdując jej w Polsce, wyjeżdżają na zagraniczne stypendium i tam rozwijają skrzydła; zawierają interesujące znajomości, pozyskują pierwszych klientów, udowadniają potencjał swojego pomysłu i... wracają do Polski, aby - pomimo umiarkowanie sprzyjających warunków lub przeciwnie, ceniąc otwarte głowy i intelektualną sprawność absolwentów polskich uczelni - kontynuować swój projekt.

Często pojawia się postać Mentora: promotora pracy naukowej, który uwierzył w obiecującego studenta i pomógł mu w uzyskaniu finansowania projektu lub nawiązaniu pomocnych kontaktów za granicą, pracownika dużej korporacji, który pozwolił młodemu naukowcowi rozwijać własny projekt badawczy w jej ramach, klienta, który zaryzykował inwestycję w rodzący się produkt, służąc swoim branżowym doświadczeniem. Polscy innowatorzy są cierpliwi, wytrwali i głęboko zaangażowani w to, co robią. Ich opowieści nigdy nie zaczynają się od: "Szukaliśmy na rynku jakiejś niszy, w której dałoby się nieźle zarobić". Niektórzy z nich wcale nie planowali zakładania własnej firmy, ale zachęceni pozytywnym odbiorem ich pomysłu przez potencjalnych klientów niejako wyszli naprzeciw ich oczekiwaniom. Rzadko wspominają o tym, że rozwijaliby się znacznie szybciej, gdyby tylko mieli więcej pieniędzy do dyspozycji; kluczowe okazuje się pierwsze 20-50 tys. zł pozwalających na rozkręcenie działalności.

Gdzie narodzą się kolejne innowacyjne projekty? Gdzie szukać nieodkrytych gwiazd i bohaterów, których moglibyśmy postawić za wzór studentom uczelni technicznych zastanawiających się nad swoją przyszłością i licealistom, którzy dopiero rozważają wybór kierunku studiów? Zachęcamy Czytelników do głosowania na najciekawsze polskie innowacyjne firmy IT. Oto nasza lista.

Cezary Dubnicki, założyciel warszawskiej firmy technologicznej 9LivesData; pomysłodawca i realizator systemu HYSDRAstor dla firmy NEC - systemu pamięci masowej do backupu danych z globalną deduplikacją.

Wojciech Ozimek, prezes firmy One2Tribe produkującej gry społecznościowe.

dr Krzysztof Jassem, prezes firmy Poleng opracowującej systemy automatycznej translacji, pracownik naukowy Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, brydżysta.

Łukasz Miler, właściciel i prezes szczecińskiej firmy Vivio, zajmując się produkcją gier społecznościowych.

Wojciech Syrocki, prezes firmy RoboNET zajmującej się organizacją warsztatów z robotyki dla dzieci.

Sebastian Małycha, prezes Mediarecovery, największej polskiej firmy zajmującej się informatyką śledczą.

Grzegorz Jakacki, współtwórca firmy programistycznej Enpoka i serwisu Codility.com oferującego usługi weryfikacji umiejętności programistów przez Internet.

Michał Kowalczyk, pomysłodawca i właściciel wrocławskiej firmy Nexwell Engineering zajmującej się projektowaniem i produkcją systemów automatyki domowej, zdobywca tytułu Mikroprzedsiębiorcy Roku 2009.

Paweł Kasprowicz, współzałożyciel i wice prezes firmy Creotech wytwarzającej - na zlecenie - nietypowe urządzenia elektroniczne dla klientów z całego świata.

dr inż. Wojciech Sakowski, prezes i współzałożyciel firmy Evatronix projektującej wirtualne komponenty elektroniczne dla firm z całego świata, pracownik naukowy Politechniki Śląskiej.

Łukasz Brocki, założyciel firmy Primespeech rozwijającej oprogramowanie umożliwiające rozpoznawanie mowy.

dr inż. Krzysztof Szczypiorski, adiunkt w Instytucie Telekomunikacji Politechniki Warszawskiej, specjalista od bezpieczeństwa sieciowego, w tym steganografii sieciowej, założyciel firmy Professor.IT.

Zachęcamy też do zgłaszania własnych kandydatur mailem lub w komentarzach pod tekstem.

Aktualizacja: 21 grudnia 2010 11:06

Otrzymaliśmy kolejne cztery zgłoszenia:

  • ObjectConnect - udostępnia usługi SharePoint w modelu cloud computing, programuje aplikacje na komputery Microsoft Surface. Niedługo firma otwiera Planet Surface - kawiarnię połączoną z centrum do prezentacji i konferencji, gdzie komercyjnie jest wykorzystanych sześć stołów Microsoft Surface.
  • Rhino - zajmuje się wdrażaniem m.in. systemów do zdalnego odczytu liczników mediów. Zdalny odczyt pozwala na automatyczne pobieranie danych z liczników i szybkie przesyłanie ich do zarządcy budynku.
  • Psiloc - twórca aplikacji na platformie Symbian - m.in. Font Magnifier Wireless Presenter i WorldTraveler, partner OEM fińskiej Nokii.
  • Unikkon Integral - twórca jednego z pierwszych w Polsce systemów rozpoznawania i zamiany mowy tekst - MagicScribe.

Aktualizacja: 15 grudnia 2010 11:49

Otrzymaliśmy pierwsze zgłoszenia kolejnych innowacyjnych polskich firm IT. Poza projektem Listonic zgłoszono:

  • i3D - grupę spółek zajmujących się rozwojem technologii wirtualnej rzeczywistości;
  • COBA Solutions - firmę tworzącą oprogramowanie, m.in. platformę COBAEX - narzędzie do tworzenia aplikacji dedykowanych, oprogramowanie raportujące COBAEX RPT i system komunikacji iCOMM;
  • Norbsoft - spółkę tworzącą aplikacje - m.in. nCard, iReading, SkyMap - na platformy mobilne iPhone/iPad, BlackBerry, Windows Mobile, Samsung Bada i Google Android oraz
  • Stanusch Technologies - zajmującą się wdrożeniami i świadczeniem usług tzw. Wirtualnego Doradcy oraz prowadzącej prace nad wyszukiwarką semantyczną, poprzez budowę mechanizmów zamiany języka semantycznego na zapytania SQL.