10 najbardziej innowacyjnych produktów 2007 roku

Czy rok 2007 był przełomowy? Jakie urządzenia, usługi i oprogramowanie, które pojawiły się w tym czasie na rynku, zawojują świat? Dziennikarze magazynu PC World stworzyli listę najbardziej innowacyjnych produktów 2007. Oczywiście, rynek amerykański różni się od naszego, ale warto przyjrzeć się temu, co wzbudza najwieksze nadzieje i emocje tamtejszych dziennikarzy. Prezentujemy wam listę najbardziej innowacyjnych produktów Anno Domini 2007.

10 najbardziej innowacyjnych produktów 2007 roku
Obserwując amerykański rynek z polskiej perspektywy można zdziwić się, że to, co tam odnosi niesamowity sukces, w Europie przyjmowane jest często ze sceptycyzmem i niezrozumieniem. Świetnym przykładem jest rynek filmowy - wiele nowych pozycji entuzjastycznie ocenianych za oceanem, na Starym Kontynencie poddawane jest miażdżącej krytyce. I odwrotnie, bywa, że film przynoszący duże dochody na Starym Kontynencie, w USA jest finansową klapą. Podobnie bywa także w wypadku produktów z branży IT - choć tu podziały i ich przyczyny są nieco inne. Lokalna wersja amerykańskiego popularnego serwisu internetowego na przykład w ogóle nie przyjmuje się w Polsce, a urządzenie rewelacyjnie sprzedające się w Nowym Jorku, w Berlinie miesiącami leżakuje na półkach sklepowych. Są jednak produkty, które uznanie zdobywają na całym świecie, są usługi, których działanie podpatrują (i często naśladują lub wręcz kopiują) niemal wszyscy, są programy, które kilka miesięcy po premierze znajdziemy na większości komputerów.

Dziennikarze amerykańskiej edycji PC Worlda przygotowali zestawienie najciekawszych, najbardziej innowacyjnych produktów, które zadebiutowały na rynku w 2007 roku. Poniżej znajdziecie pierwszą dziesiątkę z nich (od 10 - najniższego do 1 - najwyższego miejsca). Zachęcamy was do skomentowania artykułu. Powiedzcie nam, co według was było najbardziej innowacyjnym produktem roku 2007?

10. DeviceVM

Oparta na Linuksie technologia pozwalająca zamienić peceta w prostą, bezpieczną i szybką maszynkę do przeglądania Internetu. Zamiast czekać, aż uruchomi się system operacyjny możemy wykorzystać DeviceVM - sprawdzić pocztę, przejrzeć najnowsze wiadomości czy wykonać rozmowę przez Skype niemal natychmiast po uruchomieniu komputera. Efekt? Niesamowita oszczędność czasu (i energii). Obecnie wynalazek wykorzystany jest niestety jedynie w jednej sprzedawanej na rynku płycie głównej - produkowanej przez ASUS P5E3 Deluxe/WiFi AP - ale w 2008 roku będzie prawdopodobniej wykorzystywana w laptopach, innych płytach głównych i w markowych zestawach PC.

9. API Facebooka

10 najbardziej innowacyjnych produktów 2007 roku

Facebook udostępnił API

Udostępnienie interfejsu programowania aplikacji (API) przez jeden z najpopularniejszych obecnie serwisów społecznościowych na świecie wstrząsnęło światem Internetu. Pozwala on na tworzenie aplikacji, których potencjalnymi odbiorcami są wszyscy użytkownicy serwisu. Tworzone w platformie F8 programy zintegrowane są z serwisem, a każdy użytkownik może wykorzystać dowolny z nich na swoich facebookowych stronach. Co prawda nie powstała jeszcze żadna aplikacja, która mogłaby naprawdę zawojować świat ale udostępnienie F8 odbiło się szerokim echem w całej sieci. Gołym okiem widać, że otwarcie się twórców serwisu zainspirowało Google do stworzenia platformy OpenSocial, a wkrótce po nich właścicieli wielu innych serwisów internetowych do darmowego udostępniania API użytkownikom.