10 najczęściej hakowanych haseł internautów

Jak wynika z analiz National Cyber Security Center, do najczęściej wykorzystywanych przez użytkowników haseł należą kombinacje: „123456”, „qwerty” oraz „password”.

Wnioski z badań przeprowadzonych przez National Cyber Security Center, brytyjskiej agencji zajmującej się cyberbezpieczeństwem, mogą dać do myślenia każdemu z nas. Jak się okazuje, po przeanalizowaniu milionów zhakowanych na całym świecie haseł, użytkownicy Internetu najczęściej stosowali kombinacje cyfr oraz liter – „123456” (ponad 23 miliony włamań), „qwerty” oraz „password” (po 3 miliony włamań). Wśród zespołów, które przodowały w rankingu był rockowy band Blink 182, a postaci fikcyjnych – Superman. Na szczycie listy znalazły się również imiona: Ashley, Michael, Daniel, Jessica, Charlie, a także nazwy drużyn sportowych tj. Liverpool, Chelsea, Arsenal i Manchester United.

10 najczęściej hakowanych haseł internautów

Większość portali lub serwisów pocztowych stara się edukować użytkowników nakazując im korzystanie z niepowtarzalnych haseł oraz pokazując im ich „siłę”. Często narzuca im wykorzystywanie dużych liter, liczb oraz znaków specjalnych. Jednak nie wszystkie portale oraz banki posiadają dodatkowe zabezpieczenia. Aby uniknąć kradzieży danych logowania, ekspert z ESET radzi skorzystać z serwisu Have I been Pwned. Za jego pomocą internauta może sprawdzić, czy jego hasło zostało kiedykolwiek złamane. Jeśli strona zweryfikuje hasło pozytywnie, należy natychmiast zmienić stare hasło i stworzyć nowe – mocne i niepowtarzalne, najlepiej za pomocą menadżera haseł. Możesz ja znaleźć na naszej stronie w dziale Download - Hasła.

– Taki program nie tylko potrafi wygenerować skomplikowane, trudne do odgadnięcia hasła, ale również jest w stanie w bezpieczny sposób je przechowywać. Warto podkreślić, że niektóre antywirusy mają funkcję menadżera haseł, ponadto potrafią chronić użytkowników przed działaniem keyloggerów – programów, które wychwytują wpisywane w przeglądarkę dane. Dzięki takim zabezpieczeniom jesteśmy w stanie chronić nasze dane logowania i korzystać z Internetu w sposób bezpieczny – tłumaczy Kamil Sadkowski, starszy analityk zagrożeń w ESET.

Oto lista 10.najczęściej hakowanych haseł wg National Cyber Security Center:

  1. 123456
  2. 123456789
  3. qwerty
  4. password
  5. 111111
  6. 12345678
  7. abc123
  8. 1234567
  9. password1
  10. 12345

Jeśli używasz któregoś z nich - zmień je natychmiast!