10 najfajniejszych funkcji cyfrówek

Wybór aparatu cyfrowego nie zawsze polega na porównaniu podstawowych parametrów technicznych kilku lub kilkunastu urządzeń. Zresztą, w czasach gdy producenci aparatów biorą udział w nieustającym wyścigu o jak największą rozdzielczość matrycy czy najwyższą krotność zoomu, coraz większy wpływ na decyzję o zakupie mają niuanse - dodatkowe opcje, tryby, łatwość obsługi, itp. - ogólnie rzecz ujmując, najfajniejsze funkcje.


PC World Testy - aparaty cyfrowe

Fujifilm FinePix HS10

Sony Cyber-shot DSC-TX7

Samsung TL210

Polecamy:

1. Przesunięcie osi optycznej zdjęcia

Technika "tilt-shift", odpowiedzialna za modyfikację perspektywy zdjęcia, była dotychczas dostępna tylko dzięki stosownym obiektywom. Najnowsze cyfrówki Olympusa i Canona tę funkcję mają wbudowaną jako tryb fotografowania - odpowiednio Diorama Art Filter i Miniature. Za pomocą techniki możliwe jest np. przedstawienie fotografowanej sceny jako makiety, a uwiecznione obiekty stwarzają wrażenie mocno zminiaturyzowanych (zobacz przykłady).

Zobacz również:

  • Jaka lustrzanka na początek? Zebrałam modele do 4000 zł

Aparaty: Olympus Pen E-PL1 i E-P2, Canon Power-shot SX210 IS, SD 1400 IS, SD3500 IS

2. "Handheld Twilight" i zaawansowane rozpoznawanie sceny

Wykonywanie zdjęć po ciemku przy użyciu cyfrówki rzadko kiedy przynosi dobre rezultaty - użycie lampy błyskowej powoduje prześwietlenie obiektów w zasięgu błysku i ciemne tło; zwiększenie czułości ISO przy małym sensorze grozi powoduje duże szumy. Remedium na te problemy ma być funkcja "Handheld Twilight". Pod tą nazwą kryje się funkcja, dzięki której cyfrówka wykonuje szybko sześć ujęć tej samej sceny, ale z innymi ustawieniami ekspozycji. Są one następnie łączone w jeden obraz o zwiększonym zakresie dynamicznym. Opcja zaawansowanego rozpoznawania sceny umożliwia wykonanie dwóch ujęć - jedno z lampą, drugie bez lampy ale z odpowiednio dobranymi ustawieniami - i porównanie ich.

Aparaty: Sony Cyber-shot DSC-TX1, DSC-WX1, DSC-HX5V

3. Projektor

Zamiast wyposażać cyfrówkę w obsługę nowoczesnych interfejsów komunikacyjnych, ułatwiających przesyłanie zdjęć i prezentowanie ich szerszej publiczności w Sieci, Nikon wybrał inne wyjście. Firma zastosowała w swoim kompakcie moduł projektora, umieszczony na środku przedniego panelu aparatu. Projektor może wyświetlić obraz w rozdzielczości VGA przy odległości od ekranu mieszczącej się w przedziale 25 cm - 2 m. Jego jasność wynosi 10 lumenów.

Aparaty: Nikon Coolpix S1000pj

4. Przedni wyświetlacz

Cyfrówki Samsunga z technologią DualView zaopatrzone zostały przez dodatkowy, pomocniczy wyświetlacz, umieszczony na przedniej ściance. Ekran przydaje się np. do wykonywania zdjęć autoportretowych (któż ich nie robi?), co nastręcza przecież pewne trudności z kadrowaniem.

Aparaty: Samsung TL205, TL210, TL 220, TL225