10 najlepszych gier o dinozaurach

Dinozaury rządzą naszą wyobraźnią od czasu, gdy mieliśmy dziesięć lat (albo może nawet i mniej). Wyobrażenia napędzane są przez filmy, zabawki i oczywiście gry komputerowe. Poniżej prezentujemy kilka ciekawych tytułów z tymi prehistorycznymi gadami w roli głównej.


Gracze są w stanie walczyć z dinozaurami, zarabiać na dinozaurach, strzelać do dinozaurów, jeździć na dinozaurach, a nawet stać się nimi. Teraz, Telltale Games zapowiedziało wskrzeszenie gry Jurassic Park. Z tej okazji stworzyliśmy listę najlepszych gier z dinozaurami w roli głównej.

DynoPark Tycoon (PC, 1993)

Jedna z najmniej znanych części serii symulatorów z serii Tycoon. DinoPark Tycoon umożliwia graczom wybudowanie swojego własnego, cyfrowego park rozrywki z prehistorycznymi zwierzętami. Gra była jednocześnie rozrywkowa i edukacyjna. Momentami nawet przerażająca - gdy dinozaury wydostawały się ze swoich klatek i siały zniszczenie w parku.

Star Fox Adventures (GameCube, 2004)

Star Fox Adventures krytykowane było przez fanów za odejście od klasycznej formuły marki. Gra ma jednak jedną cechę, która wręcz zmuszała do odpuszczenia jej wszelkich wad: Planeta Dinozaurów. Świat, który wypełniony jest plemionami dinozaurów posiadającymi swoją własną kulturę i język. Jakkolwiek nie oceniać Star Fox Adventures to trzeba przyznać, że planeta rządzona przez dinozaury jest całkiem ciekawym pomysłem.

The Lost World: Jurassic Park (Arcade, 1997)

The Lost World: Jurassic Park polega na strzelaniu za pomocą kontrolera - pistoletu. Produkcja ta uzupełnia naszą listę o jedną z najbardziej obleśnych gier w historii: na początku drugiego poziomu, gdy chybisz i nie trafisz w tylną część ciała dinozaura, który właśnie defekuje to to, co wydala obryzga cały ekran i zmusi Cię do zejścia z obranej trasy. Obejrzyj wideo i zauważ duże brązowe stosy dziwnej substancji porozrzucanej po różnych poziomach - nie patrzysz na błoto.

Cadillacs and Dinosaurs (Arcade, 1993)

Cadillacs and Dinosaurs to dwuwymiarowa gra polegająca na "chodzeniu w prawo" i maltretowaniu przeciwników. Produkcja ta oparta jest na komiksie Xenozoic i prezentuje wiele rodzajów dinozaurów. Fabuła jest także interesująca: gady te początkowo były przeciwnikami, jednak z czasem zaczynają walczyć ramię w ramię z Tobą. Ich wsparcie jest niezbędne, bowiem stawiamy tu czoła nożownikom, motocyklistom i łowcom. Znacie to stare powiedzenie o nie przynoszeniu noża na pojedynek rewolwerowy? Tu występuje mniej znana wariacja mówiąca "przyprowadź dinozaura na każdą walkę".

Turok: Dinosaur Hunter (N64, 1997)

Prawdopodobnie najlepszy shooter FPP w erze N64. Turok: Dinosaur Hunter jest historią Tal'Set'a - indianina, który broni kosmicznej bariery czasoprzestrzennej zlokalizowanej pomiędzy Ziemią i Zaginionym Lądem. Zadaniem naszego bohatera jest niedopuszczenie do uszkodzenia ochronnej powłoki. Umozliwia to uchronienie dwóch światów przed chaosem. Znaczy to mniej więcej tyle, że musimy stawić czoła zróżnicowanym przeciwnikom: obcy, kłusownicy, insekty - to tylko przykłady. Podtytuł tej produkcji, "Łowca dinozaurów", nie został jednak nadany bez powodu - większość czasu spędzamy ścierając się z wielkimi gadzimi stworami. Porada dla zawodowców: istnieje specjalny cheat umożliwiający zmuszenie dinozaurów do tego, by tańczyły disco.