10 najlepszych piosenek z fotografią w tle

Obraz jest wart tysiąc słów, a ile słów warta jest muzyka? Oto 10 najlepszych “fotograficznych" piosenek czyli utworów, w których w różnych kontekstach pojawia się temat fotografowania lub aparaty fotograficzne.


10 najlepszych piosenek z fotografią w tle

Fotografie

10 najlepszych piosenek o fotografowaniu

10. R.E.M. - Camera

Camera to piosenka z płyty Reckoning, która została wydana w 1984 roku. Aparat fotograficzny pojawia się w piosence. Co oznacza? Tego nie wiemy.

9. The Who - Pictures of Lily

Piosenka dotyczy chłopca cierpiącego na bezsenność. Pewnego dnia jego ojciec daje mu pikantne fotografie kobiety o imieniu Lily w celu... rozładowania napięcia erotycznego. Chłopiec zakochuje się jednak w Lily. Mniej znany utwór kapeli The Who.

8. Buggles - Video Killed the Radio Star

To pierwszy wideoklip w historii, który pojawił się na antenie MTV w 1981 roku.

7. Duran Duran - Girls on Film

Wideoklip do piosenki Girls on Film był tak odważny erotycznie, że trzeba było zrobić specjalną, stonowaną wersję, która trafiła na antenę MTV.

6. The Cure - Pictures of You

Hymn o utraconej miłości z płyty Disintegration, która pojawiła się w 1989 roku. Zdjęcia w piosence to wszystko, co pozostało załamanemu narratorowi po niedawnym obiekcie swoich westchnień.

5. Wilco - Kamera

Aparat fotograficzny pokazuje nas z zewnątrz, ale to tylko odbicie tego, co mamy w środku. To peryskop dla twojej duszy. Ale jeżeli naprawdę widzisz to, co ja widzę, to czy naprawdę widzisz to, co ja widzę?" Te słowa z piosenki najlepiej podkreślają jej enigmatyczny charakter.

4. Spoon - I Turn My Camera On

W piosence porzucony kochanek ukrywa się za swoim aparatem fotograficznym, pogrążony w apatii, która stanowi jego mechanizm obronny.

3. J. Geils Band - Freeze Frame

W tej piosence - zaczynając już od tytułu - w wielu miejscach pojawiają się odniesienia do fotografowania.

2. Def Leppard - Photograph

W piosence Def Leppard chłopak spotyka dziewczynę, która daje mu swoją fotografię. Potem odchodzi, a jemu pozostaje tylko jej zdjęcie.

1. Paul Simon - Kodachrome

To piosenka rozpatrująca wierność kolorów na filmach fotograficznych firmy Kodak. Ten utwór rozpoczął też debatę, czy Paul Simon używa do robienia zdjęć Canona czy Nikona oraz czy preferuje artystyczny wygląd czarno-białych zdjęć.