10 najważniejszych notebooków w historii

Komputery przenośne, zwane notebookami lub laptopami, pojawiły się na rynku ponad ćwierć wieku temu - pierwsze takie urządzenie, Epson HX-20, debiutowało w 1981 r. Tak zaczęła się rewolucja w branży IT, która trwa do dziś - z czasem komputery, które początkowo miały gabaryty szafy, stały się tak niewielkie, że każdy może je dziś nosić w plecaku czy torbie. Od premiery HX-20 wiele się zmieniło - dziś notebooki nie ustępują wydajnością komputerom stacjonarnym, mogą pełnić funkcję przenośnego centrum multimedialnego i są wyposażone (w każdym razie niektóre z nich) w baterie, które wystarczają na cały dzień pracy. Nasi koledzy z amerykańskiego PC Worlda postanowili się jednak przyjrzeć bliżej maszynom, które były awangardą tej rewolucji - tak powstała lista 10 najważniejszych notebooków w historii. Zapraszamy do lektury!

1. Pierwszy prawdziwy notebook: Epson HX-20 (1981)

"Notebookopodobne" urządzenia pojawiały się na rynku już wcześniej (choćby ważący kilkanaście (!) kilogramów Osborne Computer) - jednak to właśnie HX-20 jest powszechnie uważany za pierwszy prawdziwy laptop. Urządzenie ważyło niespełna 2 kilogramy, miało wbudowaną klawiaturę, baterię niklowo-kadmową (wystarczała na prawie 50 godzin pracy), i niewielki, 4-liniowy (20 znaków na linię) monochromatyczny wyświetlacz LCD. HX-20 miał też zamykaną obudowę, wbudowaną drukarkę oraz napęd kasetowy (opcjonalny, na miniaturowe kasety).

Epson HX-20 (fot. OldComputers.net)

Epson HX-20 (fot. OldComputers.net)

Mocy obliczeniowej dostarczały dwa procesory Hitachi 6301, taktowane zegarem 614 kHz. Urządzenie miało także 16 kB pamięci RAM (opcjonalnie 32 KB) oraz system operacyjny BASIC. W momencie premiery za urządzenie trzeba było zapłacić ok. 800 USD.