10 największych zagrożeń świątecznych według Trend Micro

5. Zainfekowane popularne serwisy internetowe

Bardzo dużym zagrożeniem dla Internautów są infekcje popularnych serwisów internetowych. Są one powszechnie uważane za bezpieczne, a ponadto przyciągają uwagę dużej ilości osób. Atakując tego typu witryny przestępcy mogą w krótkim czasie zainfekować komputery wielu Internautów.

4. Kradzież danych osobowych - fałszywe promocje

Pozornie nieszkodliwe ankiety przyciągające uwagę za sprawą darmowych upominków mogą być efektywnym narzędziem wykorzystywanym przez przestępców do pozyskiwania danych osobowych. Obietnice związane z nagrodami rzeczowymi, kuponami upominkowymi czy też gotówką są w stanie skutecznie uśpić czujność Internautów.

3. Phishing w handlu internetowym

Przestępcy podszywają się pod popularne serwisy handlowe i aukcyjne, takie jak na przykład eBay. Prowadzi to do wyłudzania haseł, danych osobowych i informacji, które zapewniają możliwość uzyskania w krótkim czasie poważnych korzyści finansowych.

2. Fałszywe rachunki kurierów prowadzące do instalowania koni trojańskich

Do użytkowników Internetu rozsyłany jest spam zawierający rzekomo informacje od popularnych firm kurierskich związane z przesyłkami, które nie zostały dostarczone. W załączniku znajduje się plik przypominający fakturę. Klienci, którzy czekają na przesyłki kurierskie ze świątecznymi prezentami są skłonni do zapoznawania się z tego typu plikami. Doprowadza to do instalacji szkodliwego oprogramowania.

1. Fałszywe faktury

Do potencjalnych ofiar rozsyłane są wiadomości e-mail z poleceniem wydrukowania rachunku zawartego w załączniku. W praktyce dostarczany jest jednak koń trojański, umożliwiający przestępcom przejęcie kontroli nad komputerem. Celem ataków są osoby często dokonujące zakupów w Internecie.

W zwalczaniu tego typu zagrożeń pomocne jest oprogramowanie zabezpieczające system oraz zachowanie szczególnej ostrożności podczas korzystania z Internetu. Użyteczne mogą być również wskazówki zawarte w artykule Bezpieczne e-zakupy w okresie przedświątecznym.