10 porad

OS X 10.2 oferuje znacznie więcej niż to, co widzisz na pierwszy rzut oka. Niektóre sztuczki nie dają się zaszeregować do żadnej kategorii, a ułatwiają życie. Oto 10 porad tego typu, które pozwolą ci lepiej - albo chociaż przyjemniej - pracować.

OS X 10.2 oferuje znacznie więcej niż to, co widzisz na pierwszy rzut oka. Niektóre sztuczki nie dają się zaszeregować do żadnej kategorii, a ułatwiają życie. Oto 10 porad tego typu, które pozwolą ci lepiej - albo chociaż przyjemniej - pracować.

1. OS X 10.2 pozwala zamknąć dostęp do twojego Maca z paska menu. Uruchom Keychain Access (znajdziesz go w teczce Utilities) i wybierz Show Status z menu View. Aby zamknąć dostęp do swojego komputera, wybierz Lock Screen z menu Lock, które pojawi się w pasku menu. Na ekranie natychmiast ukaże się wygaszacz. Aby ponownie zacząć pracę, trzeba podać hasło.

2. W OS X 10.2 można zmieniać wygląd paska narzędziowego niektórych aplikacji (takich jak Mail czy Preview) klikając guzik Toolbar (to ten przezroczysty, w prawym górnym rogu okna dokumentu) z wciśniętym klawiszem Command. W ten sposób możesz przeskakiwać między różnymi sposobami aranżacji paska (wyświetlanie dużych albo małych ikon wraz z podpisami, samych ikon - małych lub dużych lub samych opisów - także małych bądź dużych).

3. Chciałbyś sprawdzić numer telefonu zapisany w książce adresowej, kiedy jest w drugim końcu pokoju? Nic prostszego. Wystarczy otworzyć książkę, wybrać odpowiednie nazwisko, a następnie kliknąć i przytrzymać nagłówek Phone obok numeru i wybrać opcję Large Type. Numer zostanie wyświetlony ogromnymi cyframi. Podobny trik działa z kalkulatorem; kliknij z klawiszem Control na sumie i wybierz Large Type.

4. Zainteresuj się nowymi funkcjami kalkulatora, które pozwalają szybciej przeprowadzać różnorodne operacje. Kalkulator został nie tylko wyposażony w "papierową" taśmę, na której widać ostatnie działania, ale może także dokonywać najróżniejsze konwersje: przeliczać prędkości, objętości, temperatury zapisane w różnych systemach. Może nawet przeliczać jedną walutę na inną, korzystając przy tym z aktualnych kursów ściąganych z Internetu. Aby je sprawdzić, wybierz Convert: Update Currency Rates. (Jeśli nie masz stałego połączenia z Internetem, Macintosh połączy się w tym momencie sam z dostawcą usług, o ile został skonfigurowany w ten sposób).

5. Jeśli używasz myszy z pokrętłem, możesz w Finderze i Excelu z jego pomocą przewijać okna nie w pionie, ale w poziomie. Wystarczy w tym celu wcisnąć klawisz Shift. W Wordzie można za to powiększać lub zmniejszać dokument używając pokrętła z klawiszem Control.

6. Możesz zyskać szybki dostęp do wielu pożytecznych komend, dodając menu Apple Script z 70 gotowymi skryptami. Kliknij dwa razy na Script Menu.menu item w teczce AppleScript, którą znajdziesz w aplikacjach. W głównym menu pojawi się teraz AppleScript. Używając jego komend możesz na przykład związać z teczką otwartą dla innych użytkowników skrypt, który włączy alarm, kiedy ktoś z twoich kolegów doda do niej nowy plik.

7. Jeśli spodoba ci się korzystanie z gotowych skryptów, możesz ściągnąć nowe skrypty do pasków narzędziowych zhttp://www.apple.com/applescript/toolbar . Szczególnie użyteczny może okazać się Snapshot, który zapamiętuje i w razie potrzeby przywraca konfigurację danego okna Findera.

8. OS X 10.2 pozwala łatwo archiwizować całe projekty, trzeba tylko posłużyć się pewnym wybiegiem. Załóż rachunek dla nowego użytkownika i używaj jego tożsamości, kiedy tylko pracujesz nad danym projektem, np. biuletynem czy stroną webową. Kiedy skończysz, usuń ze spisu tego użytkownika. Wszystkie dokumenty z jego teczki zostaną wówczas zapisane w postaci pojedynczego image'u dysku (.dmg) w Computer: Users: Deleted Users. Jeśli będziesz znów potrzebował tych plików. kliknij dwa razy na plik.dmg, aby podmontować dysk. Jak skorzystać z tej możliwości w praktyce? Załóżmy, że przygotowujesz projekt prospektu dla jakiegoś klienta. Utwórz dla całego prospektu nowego użytkownika. W tym celu wybierz z preferencji systemowych Accounts i wciśnij przycisk New User. Wpisz jego nazwę i hasło. Jeśli chcesz, aby pracujący nad projektem mieli przywileje administratora, zaznacz Allow User To Administer This Computer. Kiedy prospekt będzie gotowy, usuń tego użytkownika. Wszystkie stworzone w ramach projektu dokumenty zostaną upakowane w poręczną paczkę - plik.dmg.

9. Aby wykonać zrzut ekranowy zawierający wybrany element, np. otwarte okno albo aktywne menu, wciśnij kombinację klawiszy ¤-shift-4, a następnie spację. Kursor zmieni się wtedy w aparat fotograficzny. Najedź nim na wybrany obiekt, który zostanie podświetlony na niebiesko i naciśnij przycisk myszy. Zrzut zostanie zapisany na biurku jako plik PDF.

10. Na koniec porada zmniejszająca produktywność. Możesz ożywić biurko w 10.2 zastępując zdjęcie wygaszaczem ekranu. Otwórz Screen Effect w preferencjach systemowych i wybierz efekt. Następnie otwórz Terminal i wpisz nice +20 /SystemLibrary/Frameworks/ScreenSaver.framework/Resources/

ScreenSaverEngine.app/Contents/MacOS/ScreenSaverEngine -background &. Po wciśnięciu klawisza Enter aktywny wygaszacz pojawi się jako tło biurka. Kiedy wciskasz Enter, w oknie Terminalu pojawia się liczba, która poprzedza [1]. Jest to numer procesu, który właśnie uruchomiłeś. Aby go zamknąć, wpisz kill i właściwy numer, np. kill 541.

Pamiętaj, że ustawienie wygaszacza w tle silnie obciąża nawet mocne Maki. Toteż początek podanej komendy nice +20 mówi systemowi, żeby poświęcał uwagę innym procesom, kiedy zachodzi taka potrzeba.

Jeśli zależy ci, żeby wygaszacz w tle pracował płynnie, pomiń nice +20 przy wpisywaniu komendy.

Jeśli chcesz zobaczyć najlepszy efekt, spróbuj użyć tej sztuczki razem z SereneScreen Marine Aquarium (22 USD,http://www.serenescreen.com).