10 przełomowych technologii, które pojawią się w 2021 roku

Każdy rok przynosi nam rozwój technologii oraz odkrycia nowych, które prędzej czy później zmienią nasze życie. W tym tekście poznasz 10 istotnych technologii, jakie zmienią świat w bieżącym roku.


Szczepionki mRNA

Dwie najbardziej efektywne szczepionki przeciwko wirusowi są oparte na przekaźnikowym RNA (mRNA). Wykorzystanie go do szczepionek nie jest nowym pomysłem - w laboratoriach zaczęto prace nad tym już ponad dwie dekady temu, jednak wybuch pandemii Covid-19 znacznie przyśpieszył badania. W grudniu 2020 roku, gdy tylko w samych Stanach Zjednoczonych zmarło od koronawirusa 1,5 mln osób, władze tego kraju zaakceptowały szczepionki korzystające z mRNA i dla wielu osób moment ten wyznaczył początek końca walki z pandemią.

10 przełomowych technologii, które pojawią się w 2021 roku

Nowe szczepionki przeciwko Codiv-19 są oparte na technologii, która nigdy wcześniej nie była stosowana w celach leczniczych. Może jednak okazać się czymś więcej, niż skuteczną bronią przeciwko koronawirusowi - na bazie mRNA możliwe jest stworzenie szczepionek przeciwko wielu innym zagrożeniom, jak np. malarii. A ponieważ Covid mutuje, będzie możliwe modyfikowanie również i samej szczepionki, aby zachowała swoją skuteczność. To wielce obiecujący kierunek i prawdopodobnie pomoże również w terapiach genowych oraz zwalczaniu HIV i różnych rodzajów raka.

GPT-3

Modele komputerów, które potrafią "naturalnie" pisać i czytać, są wielkim krokiem naprzód w rozwoju Sztucznej Inteligencji i jej interakcji ze światem. GPT-3 jest w chwili obecnej szczytowym osiągnięciem w tym zakresie. Sztuczna inteligencja została przeszkolona na tekstach z tysięcy książek oraz stron internetowych, dzięki czemu potrafi stworzyć własne teksty, które są nie do odróżnienia od pisanych przez człowieka - chociaż GPT-3 nie rozumie, czym jest pisanie, a czasem napisać rzeczy bez większego sensu. Jednak z większości prób wychodzi udanie - dlatego być może za jakiś czas teksty takie jak ten będą pisać nie ludzie, ale właśnie komputery z przeszkoloną SI.

Algorytmy rekomendacji TikToka

Co robi komunikator społecznościowy obok odkryć medycznych i SI? Zacznijmy od tego, że ta chińska aplikacja jest niezwykle popularna - liczba jej użytkowników idzie w setki milionów. A dlaczego tak się dzieje? Otóż zastosowane w niej algorytmy zmieniły sposób, w jaki rodzą się "internetowe gwiazdy". O ile inne platformy opierają się na samym uznaniu użytkowników, tutaj nawet debiutant może stać w momencie popularny, zaś algorytmy dopasowują odpowiednie treści dla każdego. Dzięki możliwości szybkiego pokazania się ogromnej rzeszy ludzi - i łatwemu pobieraniu treści - TikTok stał się szalenie popularny, a pozostałe serwisy społecznościowe próbują powtórzyć jego sukces i tworzą własne klony TikToka. To z kolwi zmienia nie tylko sam internet, ale także sposoby komunikacji międzyludzkiej.

10 przełomowych technologii, które pojawią się w 2021 roku

Akumulatory litowo-metalowe

Samochody elektryczne są stosunkowo drogie, a zasilanie w ich akumulatorach wystarcza na kilkaset kilometrów drogi. W porównaniu ze zwykłym paliwem to niewiele, a strach pomyśleć o wyczerpaniu zasilania w okolicy, gdzie nie można naładować baterii samochodu. Dlaczego mają tak ograniczony zasięg? Jest to spowodowane używaniem baterii litowo-jonowych. Może zmienić to propozycja start-upu z Doliny Krzemowej - QuantumScape. Prowadzi ona zaawansowane prace nad akumulatorami litowo-metalowymi i jak podaje, testy pokazują, że mogą zwiększyć zasięg samochodów elektrycznych o 80%. Ponadto znacznie szybciej się je ładuje.

Pierwszym producentem, który zaufał temu wynalazkowi, jest Volkswagen. Samochody elektryczne z tymi bateriami mają pojawić się w 2025 roku. Prawdopodobnie akumulatora nowego typu będzie można używać również w innych urządzeniach, a to wydłuży znacznie czas ich użytkowania bez konieczności podłączenia do zasilania.

Dyspozytor danych osobowych

Ochrona danych osobowych jest zawsze gorącym tematem - zwłaszcza, gdy dochodzi do ich wycieku. "Dyspozytor" to osobowość prawna, która ma zadbać o prywatność użytkowników. A jak to będzie wyglądać? Otóż trafiają do niego wszystkie dane osobowe, udostępnione przez internautów, a on decyduje, które zostaną przekazane firmom trzecim. Dzięki temu użytkownicy będą mieć pewność, co wiedzą o nich dostawcy treści i reklamodawcy. Oczywiście rozwiązanie to wymaga jeszcze wielu definicji oraz ustaleń, jednak jest ciekawą koncepcją w obszarze prywatności i bezpieczeństwa.

Zielony wodór

Wodór zawsze był interesującą alternatywą dla paliw kopalnych. Jest "czysty", czyli nie emituje dwutlenku węgla podczas spalania. Cechuje go duża gęstość energetyczna, a można produkować go przy wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii. Klasyczne wydobywanie wodoru wiąże się z dużym użyciem energii oraz zanieczyszczeniami. Dlatego coraz większe zainteresowanie budzi zielony wodór - wydobywany w procesie elektrolizy. Po prostu rozkłada się wodę na wodór i tlen za pomocą wspomnianej energii elektrycznej wytwarzanej z odnawialnych źródeł energii, jak panele fotowoltaiczne czy wiatraki. W tej chwili przewodzi w tym Europa, robiąc pierwszy krok w kierunku dekarbonizacji świata. Jedenaście przedsiębiorstw infrastruktury gazowej z dziewięciu krajów UE już przedstawiła plan rozwoju sieci rurociągów do transportu wodoru. Istnieje również możliwość tłoczenia wodoru istniejącą infrastrukturą do przesyłu gazu.

Cyfrowe śledzenie kontaktów

Technologia ta pojawiła się w ubiegłym roku, wszystko jednak wskazuje na to, że w 2021 będzie również na czasie. Aplikacje smartfonowe, przy wykorzystaniu wbudowanego w urządzenia GPS lub Bluetooth, pozwolą na ustalenie miejsce i dróg, którymi poruszała się osoba mająca koronawirusa. Wszyscy, którzy znajdą się w tych miejscach, zostaną ostrzeżeni, co pozwoli im podjąć środki zaradcze - choćby zgłosić się na badania pozwalające wykryć, czy nastąpiło zakażenie. Im dłużej trwa pandemia, tym bardziej będzie zwiększać się precyzja tych narzędzi śledzących.

10 przełomowych technologii, które pojawią się w 2021 roku

Perfekcyjne namierzanie lokalizacji

Używamy GPS każdego dnia. Zmieniło to nasze nawyki oraz umożliwiło wiele nowych czynności. Ale obecnie używane moduły są dalekie od perfekcji - faktyczna lokalizacja może różnić się od podawanej nawet o 10 metrów. W 2021 roku wprowadzone zostaną bardziej precyzyjne technologie pomiarowe, gdzie margines błędu będzie mierzony w centymetrach. Zastosowanie? Alerty, autonomiczne samochody, dostawy itp.

W chwili obecnej liderem na rynku jest chińskie BeiDou, którego system nawigacyjny (ukończony w czerwcu 2020 roku) ma dokładność do 1,5 metra. Do 2023 roku na orbicie znajdzie się wiele satelitów umożliwiających prowadzenie hiper-dokładnych pomiarów. Pierwsza zostaną na nią posłane jeszcze w tym roku.

Pozytywne efekty zdalnych usług

Przed pandemią ciężko było sobie wyobrazić zdalną wizytę u lekarza czy edukację. Jak się jednak okazało - obie te rzeczy są możliwe. Oczywiście co do ich skuteczności można mieć zastrzeżenia, jednak okazało się, że wprowadzenie telemedycyny w Ugandzie i kilku innych krajach Afryki znacznie podniosło poziom zdrowia ich mieszkańców. W rejonach, gdzie brak lekarzea w promieniu dziesiątków kilometrów, zdalne porady i konsultacje są - dosłownie - sprawą życia i śmierci. Podobnie rzecz się ma ze zdalną edukacją w takich krajach, jak Indie czy Chiny - lekcje online umożliwiły uczestnictwo w zajęciach wielu dzieciom, które nie miały dostępu do szkół.

Zaawansowana SI

Sztuczna inteligencja robi się z roku na rok coraz inteligentniejsza i pomaga w rozwiązywaniu problemów. Ma jednak jeszcze spore problemy z nauką - a jednym z powodów jest fakt, że nie posiada zmysłów. Dlatego testuje się rozwiązania, pozwalające SI "widzieć" i "czuć" tak samo, jak istota ludzka. Choć może się to kojarzyć nieprzyjemnie z filmami science-fiction, w których androidy opanowują Ziemię, nie ma się póki co czego obawiać - te sztuczne zmysły mają pomóc SI w lepszym zrozumieniu świata, a poprzez to zwiększenie możliwości analitycznych.

Tekst: Technology ReviewGrafiki: Technology Reviev, Nissan, GPS.gov

Grafika głóna: Alex Knight/Pexels