10 rzeczy, które już wiemy o Mass Effect 3

Electronic Arts, wydawca cyklu Mass Effect, ujawnia kolejną porcję informacji na temat Mass Effect 3 - trzeciej i ostatniej części popularnego cRPG. Podsumujmy więc, co już wiemy na temat tego bardzo oczekiwanego przez fanów tytułu.


1.Przenoszenie stanów gry

Podobnie jak w wypadku poprzedniej części gry, gracz będzie mógł przenieść zapisane save'y i kontynuować rozgrywkę "tym samym Shepardem", którego prowadził w Mass Effect 1 i 2. Od tej zasady są wyjątki...

2."Czysty" start

Jeśli Shepard zginął w ostatniej "samobójczej" misji w ME2, rozgrywkę w Mass Effect 3 trzeba będzie rozpocząć nową postacią. Jeśli gracz ukończył ME2 zdoławszy uratować Sheparda, a mimo to chce rozpocząć rozgrywkę w Mass Effect 3 od zera, przed startem przygody będzie mógł odświeżyć sobie fabułę poprzednich części gry i za pomocą stosownych opcji wyboru zaznaczyć kluczowe decyzje, mające wpływ na fabułę "trójki" (rozwiązanie znane chociażby z wersji Mass Effect 2 na konsolę PlayStation 3).

Zobacz również:

  • Mass Effect Legendary Edition - co się zmieniło w porównaniu do oryginału?

Twórcy gry zapowiadają, że historia opowiedziana w Mass Effect 3 może potoczyć się na wiele różnych sposobów. Fabuła przewidywać ma aż tysiąc zmiennych, zależnych od decyzji podejmowanych we wcześniejszych częściach gry. Wszystko wskazuje na to, że niektóre z tych wyborów (np. zachowanie przy życiu królowej Rachni w ME1) będą mieć kluczowy wpływ na wydarzenia w "trójce".

3.ME3 będzie bardziej "rpg-owe"

Mass Effect 2 był stosunkowo często krytykowany za zbyt mocne (zdaniem niektórych) nastawienie na akcję z jednoczesnym potraktowaniem "po macoszemu" elementów RPG. Gra bywała określana mianem strzelaniny, a nie gry fabularnej ("Gears of War z funkcją interaktywnych dialogów"). Trzecia część gry ma zmniejszyć fabularny rozdźwięk, jaki nastąpił pomiędzy jedynką a dwójką i zaoferować więcej opcji rozwoju postaci. Każdą umiejętność będzie można upgrade'ować kilka razy. Dzięki temu gracz będzie mógł lepiej kontrolować specjalizację postaci.

Przykładowo, w ME2 odkrycie ostatniej pozycji w każdej gałęzi drzewka umiejętności umożliwiało wybór spośród dwóch specjalizacji. W ME3 możliwość taka ma zachodzić w wypadku wszystkich gałęzi.

4.Starzy znajomi w drużynie...

Wśród towarzyszy, którzy wesprą Sheparda w walce, pojawią się postacie dobrze znane i lubiane, w tym m.in. Ashley Williams lub Kaiden Alenko (w zależności od tego, kogo ocaliliśmy w pierwszym Mass Effect), Garrus Vakarian czy Liara T'Soni (o ile oczywiście przeżyli ME2). Co ciekawe, niektóre z postaci będą "na zawołanie" Sheparda w każdej chwili - przez całą grę - a inne będą mogły mu towarzyszyć tylko w wybranych misjach. Z podobną sytuacją mieliśmy do czynienia przy okazji dodatku DLC do "dwójki", Lair of the Shadow Broker, w którym do gracza dołączyła Liara.