10 spraw, które załatwisz przez internet

Internet stał się istotną częścią życia wielu osób, które otwarcie mówią o tym, że nie mogłyby bez niego funkcjonować. Albo przynajmniej tak im się wydaje. Z sieci korzystają młodzi i starzy, osoby, które chcą być w stałym kontakcie ze znajomymi, ale i sieciowy pragmatycy, dla których internet to przede wszystkim narzędzie pracy. Nieważne kim jesteś, po co i jak korzystasz z sieci. Ważne, że pewne życiowe sprawy załatwisz teraz przez internet, bez wychodzenia z domu, tracenia czasu na dojazd i stanie w kolejce do okienka.


Mimo że e-administracja w Polsce kuleje, przez internet uda ci się załatwić także pewne sprawy urzędowe. Na kolejnych przykładach pokazujemy, jakie wnioski i skargi możesz złożyć przez platformę ePUAP, a kiedy powinieneś skorzystać z systemów dziedzinowych udostępnianych przez Ministerstwo Finansów (e-Deklaracje), ZUS (Platforma Usług Elektronicznych) i NFZ (Zintegrowany Informator Pacjenta). Masz nierzetelnego kontrahenta lub znajomego, który nie chce oddać pożyczki?

1. Konto za przelew

Brak opłat za prowadzenie i kartę, nowoczesny serwis internetowy z funkcją menedżera finansów oraz aplikacja mobilna do smartfona – tak w artykule „Najlepsze e-konto dla geeka” piszemy o idealnym koncie bankowym dla fana nowoczesnych technologii. W tym miejscu dodajmy, że możesz otworzyć je bez wychodzenia z domu, także wtedy, gdy przebywasz za granicą.

Wypełnienie internetowego wniosku o konto, do którego obowiązkowo należy dołączyć skan dowodu osobistego, zajmuje nie więcej niż kilkanaście minut. Umowę do podpisania przywiezie ci kurier. Jeśli masz konto w innym banku, zawarcie umowy potwierdzisz za pomocą przelewu wykonanego z aktualnego rachunku. Pamiętaj, że dane nadawcy przelewu muszą być zgodne z informacjami podanymi we wniosku o otwarcie e-konta. To najwygodniejszy, a zarazem szybki sposób na założenie konta bez czekania na paczkę z dokumentami. Gdzie? W Banku Millennium, T-Mobile Usługi Bankowe, Credit Agricole, mBanku i kilku innych.

10 spraw, które załatwisz przez internet

2. Zakupy na raty

Jeszcze do niedawna zakupy przez internet wiązały się z koniecznością zapłaty za towar z góry lub gotówką przy odbiorze. Aby kupić lodówkę lub telewizor na raty, musiałeś wybrać się do banku po pożyczkę lub sklepu stacjonarnego oferującego sprzedaż ratalną. Dzisiaj płatność za zakupy na Allegro i wielu dużych sklepach możesz rozłożyć na raty. Kalkulator kredytowy pozwoli ci sprawdzić, ile będzie to kosztowało. W trakcie składania zamówienia wypełnij wniosek o kredyt. Podmiotem udzielającym pożyczki jest bank. W przypadku Allegro jest to Alior Bank lub mBank. Sklep Electro.pl współpracuje z Credit Agricole i Santander Consumer Bank. Aby przejść całą procedurę, musisz mieć zdolność kredytową i nie figurować w bazie dłużników (BIK). Wymagane będzie także zadeklarowanie dochodów lub przedłożenie wyciągu z rachunku. Jeśli otrzymasz pozytywną decyzję, bank poprosi cię o wykonanie przelewu weryfikacyjnego z konta, aby potwierdzić twoją tożsamość. W przypadku odmowy zamówienie zostanie automatycznie anulowane.

10 spraw, które załatwisz przez internet

3. Pocztówka z internetu

Wysyłanie widokówek z wakacji ma swój niepowtarzalny urok, jednak w czasach MMS-ów i Facebooka wrzucanie kartek do skrzynki pocztowej wydaje się być passe. Dzięki serwisowi envelo.pl uda ci się połączyć jedno i drugie, a przy tym stworzyć własną widokówkę ze zdjęciem wykonanym smartfonem. Dodaj pozdrowienia i wyślij kartkę do przyjaciół w kraju i za granicą. Oczywiście z dostarczeniem do skrzynki adresata w cenie.

envelo.pl zapewnia dostęp do tradycyjnych usług pocztowych realizowanych przez Pocztę Polską, ale w nowoczesnej formie, abyś nie musiał stać w kolejce do okienka. W serwisie kupisz znaczek pocztowy (może być z własnym nadrukiem, np. logo firmy), wyślesz kartkę i nadasz list polecony. Aby wysłać list załącz dokument PDF z dysku lub wprowadź jego treść bezpośrednio w edytorze tekstu. envelo.pl zajmie się wydrukowaniem listu, kopertowaniem i nadaniem, zaś Poczta Polska – jego dostarczeniem do adresata. Wszystko to już od 4,23 zł netto. Potwierdzenie nadania odbierzesz w formie elektronicznej.

10 spraw, które załatwisz przez internet

4. Rachunki online

Rachunki trzeba płacić regularnie – to fakt. Nawet jeśli robisz to przez internet, za każdym razem musisz najpierw zalogować się do systemu obsługi klienta operatora lub dostawcy usługi, pobrać fakturę, a następnie wprowadzić dane i kwotę przelewu oraz autoryzować transakcję w bankowości elektronicznej. Wbrew pozorom zajmuje to nieco czasu. A czasem zdarza się po prostu zapomnieć o opłaceniu rachunków.

Firma Blue Media uruchomiła serwis bm.pl, dzięki któremu obowiązek płacenia rachunków można w całości zautomatyzować. Wystarczy w serwisie podać dane do E-BOK wystawcy faktury za prąd, gaz, telefon czy innej usługi, a system sam pobierze dane o wymaganych płatnościach i zapłaci za nie automatycznie. Jeśli wolisz, informacje o płatności (adresat, tytuł, kwota) możesz wprowadzić samodzielnie. Płatność za rachunki może obciążać saldo w serwisie lub kartę płatniczą. Oczywiście, dane karty podajesz tylko raz. Inna metoda to realizacja płatności ze swojego konta w bankowości elektronicznej.

10 spraw, które załatwisz przez internet

5. Sprawdzone, nie kradzione

Właściciel samochodu cieszy się z niego dwa razy. Pierwszy raz, gdy go kupuje, a drugi raz, gdy sprzedaje. Aby zakup używanego pojazdu nie okazał się koszmarem, warto zasięgnąć języka w Centralnej Ewidencji Pojazdów. Teraz możesz to zrobić bez wychodzenia z domu. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych uruchomiło bezpłatną usługę Historia Pojazdu (historiapojazdu.gov.pl), która może pomóc w ocenie stanu technicznego pojazdu oraz potwierdzeniu wiarygodności oferty sprzedawcy. W bazie znajdziesz informacje o samochodach, motocyklach i innych pojazdach zarejestrowanych w Polsce.

Aby wygenerować raport, wpisz numer rejestracyjny pojazdu, jego numer VIN oraz datę pierwszej rejestracji. Z raportu dowiesz się, czy pojazd jest zarejestrowany, czy ma ważne badanie techniczne, ubezpieczenie OC, ale przede wszystkim czy nie został wycofany z ruchu lub skradziony. Stan licznika zapisywany jest przez diagnostów dopiero od 2014 roku. Raport to także wiarygodne źródło informacji o dotychczasowych właścicielach pojazdu w Polsce.

10 spraw, które załatwisz przez internet

Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: