10 strategicznych technologii dla większości organizacji

Gartner zidentyfikował 10 strategicznych trendów w technologii, które mają zaznaczyć mocno swoją obecność w 2017 roku.

Na Gartner Symposium/ITxpo 2016 firma Gartner przedstawiła zestaw najważniejszych trendów technologicznych, które będą strategiczne w 2017 roku dla większości organizacji.

1. Sztuczna Inteligencja i Zaawansowane systemy uczące się

Systemy uczące się (ang. Machine Learning) doskonalą swoje działanie na podstawie doświadczeń z przeszłości. Zajmująca się tym zagadnieniem dziedzina wchodzi w skład nauk związanych z rozwojem sztucznej inteligencji.

Zobacz również:

  • Testujemy oprogramowanie do automatyzacji w Bitrix24

"AI i zaawansowane systemy uczące się zapewnią spektrum inteligentnych rozwiązań, w tym urządzeń (np. roboty) oraz aplikacji i usług (inteligentni asystenci)" - tłumaczy David Cearley z Gartner Fellow.

2. Inteligentne aplikacje

Inteligentne aplikacje ułatwią ludziom wykonywanie codziennych zadań, co pozwoli na zwiększenie ich efektywności. Inne aplikacje - wirtualni asystenci klienta (virtual customer assistants) - będą jeszcze bardziej wyspecjalizowane w takich obszarach jak sprzedaż i obsługa klienta. Aplikacje te mają potencjał umożliwiający przekształcenie charakteru i struktury pracy.

"W ciągu następnych 10 lat praktycznie każda aplikacja i serwis będą zawierały elementy sztucznej inteligencji"

3. Inteligentne Rzeczy

Wg Gartnera Inteligentne Rzeczy będą w stanie oferować bardziej zaawansowane zachowania oraz wchodzić bardziej naturalnie w interakcję z otoczeniem i ludźmi. Autonomiczne samochody, drony i inne inteligentne urządzenia dokonają przejścia z pozycji samodzielnych inteligentnych rzeczy do modelu zakładającego bardziej zaawansowaną współpracę pomiędzy nimi.

4. Wirtualna rzeczywistość i rzeczywistość rozszerzona

Za sprawą smartfonów i ostatnio coraz dynamiczniej wchodzących na rynek gogli VR coraz częściej mamy do czynienia z wirtualną i rozszerzoną rzeczywistością.

"VR i AR połączą się z siatką cyfrową tworząc bardziej płynny system urządzeń zdolnych do organizowania przepływu informacji, które trafiać będą do użytkownika jako hiperspersonalizowane wiadomości, aplikacje i usługi. Integracja na przestrzeni wielu różnych urządzeń (urządzenia mobilne, ubieralne, Internet Rzeczy) i naszpikowanego czujnikami otoczenia przemieni aplikacje w rozwiązanie, które wyrwie się z ukierunkowanego spersonalizowanego działania. Pokoje i inne przestrzenie będą aktywnie współpracowały z inteligentnymi rzeczami a ich połączenie z wspomnianą siatką pozwoli na współpracę z innymi wciągającymi wirtualnymi światami."

5. Digital Twins

Digital Twin to model dynamicznego oprogramowania fizycznych rzeczy lub systemów, który korzystając z danych spływających z różnych sensorów jest w stanie zrozumieć swój stan, zareagować na pojawiając się zmiany, poprawić swoje działanie. Mamy tutaj do czynienia z rozwiązaniem stanowiącym kombinację metadanych (np. klasyfikacja, skład, struktura), stanu (np. temperatura, lokalizacja) danych takich jak szeregi czasowe i analityki (np. algorytmy, zasady).

"W ciągu najbliższych 3-5 lat setki milionów rzeczy będzie reprezentowanych przez Digital Twins, które będą wykorzystywane przez organizacje do aktywnych napraw i planowana obsługi urządzeń, procesów produkcyjnych. Dzięki temu rozwiązaniu można będzie przewidzieć awarie sprzętu i poprawić efektywność operacyjną zwiększając skuteczność rozwoju produktu."

6. Blockchain

Łańcuch bloków to technologia, na której opiera się bitcoin. Jest to matematyczno-kryptograficzny algorytm czerpiący moc obliczeniową z uczestniczących w nim komputerów. Każda wartość transakcji giełdowych grupowana jest kolejno w bloki, z których każdy wynika z poprzedniego. Mamy tutaj do czynienia z rejestrem, którego siłą jest fakt, iż jest on zdecentralizowany.

Rozwiązanie to wykorzystywane jest obecnie w branży usług finansowych, lecz istnieje znacznie więcej możliwości jego wykorzystania np. w dystrybucji muzyki, łańcuchu dostaw, czy przemyśle motoryzacyjnym zapewniając możliwość połączenia w jeden rejestr wszystkich podmiotów z nim związanych.

"W idealnym świecie mogłabym sobie wyobrazić sytuację, w której ja kupuję samochód w salonie i dokonywany jest odpowiedni wpis w rejestrze blockchain. Jadę do urzędu, a tablice rejestracyjne już na mnie czekają" – tłumaczy Karolina Marzantowicz, dyrektor techniczna na Europę Środkową i Wschodnią w sektorze bankowym IBM.

7. Systemy konwersacyjne

Systemy konwersacyjne zapewniają inteligentną konwersację przez metody tekstowe lub werbalne. Użytkownik ma mieć wrażenie, że rozmawia z człowiekiem, które to doznanie potęguje odpowiedniej jakości syntezator mowy jak i coraz częściej trójwymiarowy awatar. Rozwiązanie to zakłada wyjście poza tradycyjne sprzęty (komputery, smartfony) dzięki nieprzebranej sieci punktów końcowych pozwalających na interakcję z ludźmi. Siatka ta z czasem oczywiście ewoluowałaby zapewniając na znacznie większym poziomie kooperację pomiędzy urządzeniami i tworząc tym samym podwaliny dla nowego otoczenia zapewniającego nam nieprzerwany łańcuch cyfrowych doznań.

8. Mesh App and Service Architecture

W Mesh App and Service Architecture mamy do czynienia z architekturą łączącą różne aplikacje powiązanych z szeroką siatką usług back-end. Ich kombinacja zapewnia znacznie więcej możliwości niż suma tego, co każda z nich umożliwiałaby osobno. Użytkownik może liczyć na otrzymanie zoptymalizowanego narzędzia dla wybranego punktu siatki cyfrowej (np. smartfon, desktop, samochód) jak również zapewnienie podobnych doświadczeń podczas przemieszczania się pomiędzy takimi punktami.

9. Platformy technologii cyfrowej

Mamy tutaj do czynienia z elementami, które są kluczowe dla firmy chcącej stać się podmiotem cyfrowym. Wg Gartnera jest ich pięć: systemy informatyczne, doświadczenie klienta, analityka, IoT (Internet Rzeczy) i ekosystemy biznesowe. Każda organizacja będzie miała jakąś mieszankę tych pięciu platform technologii cyfrowych.

10. Adaptacyjna architektura zabezpieczeń

Powiązanie platform technologii cyfrowej i architektury aplikacji tworzy znacznie większe możliwości w zakresie kompleksowego światowego bezpieczeństwa.

"Monitorowanie zachowań użytkowników to krytyczny dodatek, który jest szczególnie potrzebny w przestrzeni internetu rzeczy." - twierdzi Gartner słusznie zwracając uwagę na fakt, że przestrzeń ta stawia przed specjalistami od bezpieczeństwa bardzo poważne zadanie stworzenia odpowiednich narzędzi.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: