10 sztuczek do serwisu Netflix - komfortowo oglądaj filmy i seriale

Dla wielu użytkowników, w tym niektórych członków redakcji „PC Worlda”, serwis Netflix stał się podstawowym zasobem filmów i seriali, skutecznie zastępującym tradycyjną telewizję satelitarną lub kablową. I nawet pomimo faktu, że polski katalog serwisu jest znacznie uboższy od amerykańskiego, to stale gromadzi coraz więcej widzów w Polsce. Jest to prawdopodobnie pokłosie tego, że lista dostępnych produkcji – w tym produkcji oryginalnych Netflixa – stale się rozszerza i jest coraz ciekawsza.

Wymienione w artykule wskazówki, pozwolą każdemu fanowi platformy wykorzystać pełnię jego możliwości. Zastosuj mniej lub bardziej znane sztuczki i wygodnie oglądaj filmy oraz seriale w serwisie Netflix.

Oglądaj bez internetu

Wybrane filmy, seriale i programy możesz pobrać na swoje urządzenia, a następnie oglądać nie mając dostępu do Internetu. Funkcja ta obsługiwana jest na urządzeniach przenośnych z systemem Android i iOS oraz na komputerach z Windows 10.

Wystarczy ściągnąć aplikację, wyszukać interesujący nas tytuł, a następnie sprawdzić, czy widoczna jest przy nim ikona pobierania (symbol strzałki w dół). W menu aplikacji możesz również zaznaczyć opcję “Dostępne do pobrania”, aby wyświetlić katalog materiałów możliwych do ściągnięcia. Wybierz interesującą cię pozycję i dotknij ikonę pobierania, aby rozpocząć zapisywanie filmu w pamięci urządzenia. Gotowe do oglądania w trybie offline filmy i seriale znajdziesz w sekcji “Pobrane pliki”.

Jednorazowo można posiadać nawet do 100 tytułów. W ustawieniach aplikacji możesz dodatkowo dostosować opcje ściągania, w tym jakość wideo oraz lokalizację ich zapisu (tylko Android). Domyślnie aplikacja pozwala na pobieranie tylko przez Wi-Fi. Odznacz tę opcję, jeśli masz nielimitowany internet w komórce i chcesz korzystać również z sieci GSM.

Uporządkuj swoją listę filmów

Netflix ma manierę ukrywania katalogu nagrań, który, jak już wspomnieliśmy, na poszczególnych rynkach zasadniczo różni się od amerykańskiego. Lista filmów, seriali i programów widoczna jest dopiero po zarejestrowaniu się w serwisie, choć w sieci działa kilka regularnie aktualizowanych stron, pozwalających zapoznać się z ofertą platformy vod.

UNoGS.com to wyszukiwarka, która pozwala przeszukiwać katalog Netflixa w 32 krajach, w tym w Polsce. Jest to największa i najbardziej popularna globalnie strona tego typu. Lustrowanie odbywa się według tytułu, a wyniki można filtrować poprzez rodzaj nagrania, dostępną wersję językową w audio i napisach, rok wydania oraz oceny IMDB.

Wydawcy serwisu finder.com również tworzą listy dostępnych na Netflixie produkcji. Na stronach http://finder.com/pl/netflix-movies oraz http://finder.com/pl/netflix-tv-shows znajdziesz odpowiednio listę filmów oraz programów Netflixa, dostępnych w polskim katalogu serwisu. Zwróć jednak uwagę na datę aktualizacji - czasem zdarza się, że nie jest nawet z bieżącego miesiąca.

Odtwarzaj filmy w jakości HD

Jakość wyświetlanego obrazu zależy od wybranego planu taryfowego, ustawień aplikacji oraz szybkości łącza. Plan podstawowy za 34 zł miesięcznie jest pakietem dla jednej osoby i pozwala na odtwarzanie wideo w standardowej jakości (SD). Jeśli masz telewizor Full HD, koniecznie wybierz co najmniej opcję standardową za 43 zł, aby mieć dostępną jakość HD oraz odblokowaną możliwość oglądania dla dwóch osób w tym samym czasie.

W przypadku sprzętu zdolnego obsłużyć nagrania w jakości Ultra HD, najlepiej sprawdzi się plan premium za 52 zł z możliwością odtwarzania w jakości Ultra HD na czterech urządzeniach jednocześnie. Jest to opłacalne, gdyż coraz większa liczba nagrań jest dostępna w tej rozdzielczości. Kolejna sprawa, to ustawienia samej aplikacji na urządzeniach mobilnych. Wejdź w “Ustawienia aplikacji” , “Użycie danych”, a następnie wyłącz pole “Automatycznie”, aby odblokować dostęp do trzech opcji: “Tylko Wi-Fi”, “Oszczędzanie danych” oraz “Maksymalne użycie danych”. Jeśli masz duży pakiet internetowy i chcesz korzystać z najlepszego obrazu, wybierz ostatnią opcję.

Na tablety i smartfony wideo przesyłane jest w rozdzielczości 480p lub wyższej. Pełną listę urządzeń wspierających HD w serwisie Netflix znajdziesz pod adresem https://help.netflix.com/en/node/23939#netflix-in-hd3, w zakładce “Netflix w HD”.

Włącz HD, wyłącz buforowanie

Netflix dopasowuje jakość odtwarzanego obrazu do szybkości łącza i możliwości swoich serwerów. W praktyce oznacza to, że mimo wyboru stosownych ustawień materiał wideo nie zawsze wyświetlany jest z najwyższą rozdzielczością. Jest jedna nieoficjalna sztuczka, która pozwala dodatkowo wpłynąć na parametry odtwarzanego obrazu.

Normalnie aplikacja Netflix próbuje rozpocząć odtwarzanie filmu najszybciej, jak to możliwe, zwiększając jakość wyświetlanego obrazu wraz z pobraniem potrzebnego fragmentu danych. Dwa dodatkowe skróty [Control Alt Shift D] oraz [Control Alt Shift L] pozwalają wyświetlić na ekranie kilka, mniej lub bardziej szczegółowych informacji technicznych na temat strumieniowanego audio i wideo. Wiersz Current CDN wyświetla adres serwera, z którego udostępniany jest odtwarzany materiał.

CDN to sieć rozproszonych geograficznie serwerów, których celem jest dostarczenie statycznych treści z najbliższej użytkownikowi lokalizacji. Od kilku lat w Polsce dostępnych jest 14 serwerów IPv4. Jeżeli któryś z nich wyświetla się pod wierszem Current CDN to znaczy, że korzystasz z najbliższego dostępnego adresu.

 • 45.57.23.130 / ipv4_1.lagg0.c004.waw001.ix.nflxvideo.net
 • 45.57.23.131 / ipv4_1.lagg0.c005.waw001.ix.nflxvideo.net
 • 45.57.23.132 / ipv4_1.lagg0.c006.waw001.ix.nflxvideo.net
 • 45.57.23.133 / ipv4_1.mce0.c011.waw001.ix.nflxvideo.net
 • 45.57.23.134 / ipv4_1.mce0.c012.waw001.ix.nflxvideo.net
 • 45.57.23.135 / ipv4_1.mce0.c013.waw001.ix.nflxvideo.net
 • 45.57.23.136 / ipv4_1.mce0.c014.waw001.ix.nflxvideo.net
 • 45.57.22.130 / ipv4_1.lagg0.c001.waw001.ix.nflxvideo.net
 • 45.57.22.131 / ipv4_1.lagg0.c002.waw001.ix.nflxvideo.net
 • 45.57.22.132 / ipv4_1.lagg0.c003.waw001.ix.nflxvideo.net
 • 45.57.22.133 / ipv4_1.mce0.c007.waw001.ix.nflxvideo.net
 • 45.57.22.134 / ipv4_1.mce0.c008.waw001.ix.nflxvideo.net
 • 45.57.22.135 / ipv4_1.mce0.c009.waw001.ix.nflxvideo.net
 • 45.57.22.136 / ipv4_1.mce0.c010.waw001.ix.nflxvideo.net

Wybierz właściwą przeglądarkę

Jeżeli korzystasz z Google Chrome lub Firefox, to nie możesz cieszyć się obrazem Full HD. Najlepszymi przeglądarkami do oglądania filmów platformy Netflix są: Microsoft Edge (Windows 10), Internet Explorer (Windows 7, 8 lub 8.1) oraz Safari (Mac OSX). Przy ich zaktualizowanych wersjach odtwarzanie filmów odbywa się przy jakości do 1080p. W przypadku Firefoxa, Chrome oraz Opery jest to już tylko 720p. A jeżeli to dla kogoś za mało, to na komputerach z oprogramowaniem Windows wspierana jest rozdzielczość 4K przez Microsoft Edge.

Co ciekawe, w 2016 roku Microsoft postanowił pochwalić się rezultatami, jakie osiągnął Microsoft Edge w porównaniu do innych popularnych przeglądarek z tego samego okresu. Badanie sprawdzało, jak długo pracuje bateria podczas ciągłego strumieniowania wideo w jakości HD. Okazało się, że Microsoft Edge pozwala oglądać filmy prawie dwukrotnie dłużej niż Google Chrome.

Wtyczki do przeglądarek

Jeżeli nie masz ochoty zmieniać ulubionej przeglądarki tylko dla Netflixa, to możesz skorzystać z wtyczek. Użytkownicy Chrome i Firefoxa mogą zainstalować rozszerzenia, które dodadzą kilka nowych funkcji ułatwiających lub umilających obsługę platformy.

Zacznijmy od aplikacji Google. Rozszerzenie Super Netflix pozwala zmienić jakość odtwarzanego materiału wideo, regulować szybkość odtwarzania nagrania (od 0,5 do 4x szybciej) oraz wgrać własne podpisy do filmów. Tych możesz szukać m.in. na stronie subflicks.com. Znajdziesz tam również konwerter formatów .SRT do .DFXP, obsługiwanych przez platformę Netflix. Dodatkowo możesz skorzystać z blurowania opisów produkcji, aby uniknąć spoilerów lub ze wzmocnienia jakości kolorów wideo. Wersja jest dostępna tylko w języku angielskim (amerykańskim).

Wtyczka Better Browse for Netflix zmienia sposób, w jaki możesz przeglądać katalog Netflixa. Umożliwia wyszukiwanie nagrań po obsadzie i reżyserach, a także z podziałem na regiony, w których dany film jest dostępny. Ona również jest w angielskiej wersji językowej.

Interesująco prezentuje się też wtyczka Netflix Party, umożliwiająca wspólne oglądanie wideo ze znajomymi. Wtyczka synchronizuje odtwarzanie filmów oraz dodaje czat grupowy, na którym znajomi mogą dzielić się spostrzeżeniami i emocjami. Jest ona idealna na nocne seanse z niekończącymi się odcinkami ciekawego serialu, tym bardziej w czasie pandemii. Rozszerzenie jest ciągle aktualizowane, ale dostępne tylko w angielskiej wersji. Alternatywą jest Rabbit (rabb.it) – serwis, który pozwala wspólnie oglądać filmy i dzielić się przeżyciami na czacie online.

Dla Firefoxa mamy jedną propozycję. Netflix – Category Browser to inny, „lżejszy” sposób na przeglądanie katalogu nagrań. Wtyczka odkrywa ponad 240 ukrytych kategorii.

Popraw efekty wizualne w Ultra HD

Posiadacze topowego sprzętu mogą oglądać materiały Netflixa w jakości Dolby Vision lub Ultra HD Premium (HDR). To dwie konkurencyjne technologie, których zadaniem jest poprawa jakości wyświetlanego obrazu w zakresie odwzorowania kolorów czy kontroli jasności. Potrzebne do tego będą telewizor obsługujący jeden z tych dwóch standardów, pakiet na cztery urządzenia oraz połączenie internetowe o szybkości co najmniej 25 Mb/s.

Z HDR zgodne są również Apple TV 4K, Chromecast Ultra, Playstation 4 Pro, Xbox One S i One X. W niedalekiej przyszłości do tej listy dołączą również Xbox Series X oraz Playstation 5, które premierę mają mieć pod koniec 2020 roku.

Na urządzeniach przenośnych Dolby Vision obsługiwane jest na telefonie LG G6, z kolei system HDR dostępny jest na szerszej gamie urządzeń, takich jak: Samsung seria Galaxy, LG V30, Sony Xperia XZ3 oraz Xiaomi Redmi K20. Dokładną listę można znaleźć tutaj: https://help.netflix.com/pl/node/23939.

Apple na urządzeniach z iOS wspiera Dolby Vision w tabletach iPad Pro (drugiej, trzeciej i czwartej generacji) oraz najnowszych smartfonach iPhone X, XS, XS Max, XR, 11 (we wszystkich wersjach), oraz iphone SE 2020. Dokładną listę urządzeń można znaleźć tutaj: https://help.netflix.com/pl/node/23927.

Na komputerze materiały w jakości HDR można odtwarzać w przeglądarce Microsoft Edge lub poprzez aplikację Netflix na Windows 10.

Odnajdź ukryte kategorie

Katalog Netflixa zawiera kilkanaście predefiniowanych gatunków filmów, seriali i programów. Dramaty, filmy akcji, horrory – wszyscy wiemy, o co chodzi. Netflix klasyfikuje jednak nagrania w katalogu dużo dokładniej. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, abyś zaczął z tego korzystać.

W tym celu użyj adresu netflix.com/browse/genre/kod, zastępując słowo kluczowe “kod” numerem przyporządkowanym do danej kategorii.

Główne kategorie wraz z kodami:

 • Kino akcji (1365)
 • Anime (7424)
 • Familijne i dla dzieci (783)
 • Klasyki (31574)
 • Komedie (6548)
 • Dokumentalne (6839)
 • Dramaty (5763)
 • Horrory (8711)
 • Muzyczne i musicale (1701)
 • Romantyczne (8883)
 • Science Fiction (1492)
 • Sportowe (4370)
 • Thrillery (8933)
 • TV Shows (83)

Jednak poza powyższymi, są również dokładniejsze kategorie. Przykładowo, dramaty polityczne odnajdziemy pod numerem 6616, a filmy o boksie 12443. Pełna lista zawiera aż 211 kodów, a wszystkie znajdziesz pod adresem anglojęzycznym http://netflixcodes.me.

Skróty klawiszowe

Czasami zdarza się, że dalej jest do myszki niż do klawiatury lub, w nieszczęśliwym zbiegu okoliczności, że rozładuje nam się bateria w urządzeniu bezprzewodowym. W takim wypadku bardzo pomocna okazuje się znajomość skrótów klawiszowych. Jeżeli kiedyś spotka cię taka tragedia, będziesz już wiedział co robić.

Lista skrótów klawiszowych:

 • Space – pauza / kontynuuj oglądanie
 • Enter – pauza / kontynuuj oglądanie
 • PgUp – włącz
 • PgDn – pauza
 • F – wejdź w tryb pełnoekranowy
 • Esc – opuść tryb pełnoekranowy
 • Shift + strzałka w lewo – przewiń do tyłu
 • Shift + strzałka w prawo – przewiń do przodu
 • Strzałka w górę – podgłośnij
 • Strzałka w dół – przycisz
 • M – wycisz

Za pomocą jednego lub dwóch kliknięć można dalej leniwie rozciągać się na kanapie, bez konieczności poszukiwania w całym domu zapasowych baterii. To można zostawić na później.

Spersonalizowany wygląd napisów

Tylko i wyłącznie w wersji przeglądarkowej można dostosować wygląd napisów według własnych preferencji. By to zrobić, należy być zalogowanym na platformie Netflix i przejść pod link https://www.netflix.com/SubtitlePreferences. Adres przenosi nas do edytora napisów, w którym możemy wybrać czcionkę, cień, rozmiar, ramkę i kolor. Twórcy przewidzieli nawet opcję, pozwalającą wrócić do domyślnego wyglądu.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: