10-te urodziny formatu MP3

Dokładnie 10 lat temu, 14 lipca 1995 r., pracownicy Fraunhofer Institute for Integrated Circuits IIS wybrali rozszerzenie ".mp3" jako nazwę nowego formatu kodowania dźwięku. Wkrótce potem MP3 stał się powszechnie używanym akronimem standardu kodowania ISO IS 11172-3 "MPEG Audio Layer 3".

Rozszerzenie ".mp3" zwyciężyło w wewnętrznym głosowaniu pracowników instytutu - świadczy o tym korespondencja email pomiędzy nimi:

Cześć, wszyscy

Wyniki głosowania są przytłaczające: wszyscy głosowali za .mp3 jako rozszerzeniem dla standardu ISO MPEG Audio Layer 3! W konsekwencji, pamiętajcie, aby na stronach WWW, w oprogramowaniu shareware, wersjach demo itd. nie używać więcej rozszerzenia .bit. (...)

Juergen Zeller

(piątek, 14 lipca 1995 12:29:49)

Historia formatu MP3 sięga przełomu lat '80 i '90 minionego stulecia. W 1987 r. instytut Fraunhofer IIS rozpoczął badania nad percerpcyjnym formatem kodowania dźwięku w ramach projektu EUREKA EU147. W ścisłej współpracy z Uniwersytetem w Erlagen, pracownikom instytutu udało się napisać wydajny algorytm, ustandaryzowany jako ISO-MPEG Audio Layer-3 (IS 11172-3 i IS 13818-3). Nad opracowaniem formatu pracował zespół złożony w pewnym momencie nawet z 40 osób.

W 1992 r. format MP3 tak daleko wyprzedzał swoją epokę, że rozważano, czy nie jest to technologia zbyt złożona do praktycznych, "codziennych" zastosowań. Okazało się jednak, że w tym czasie była to najlepsza metoda kodowania muzyki na potrzeby odtwarzania jej na komputerze czy umieszczania w Internecie.

Sukces formatu MP3 jest niezaprzeczalny, a wsparty dodatkowo przez rozwój Internetu i nowych technologii. Niektórzy komentatorzy twierdzą, że ten cyfrowy format zapisu muzyki będzie następcą płyty kompaktowej.

Wszystkiego najlepszego MP3!

Więcej informacji: Fraunhofer Institute for Integrated Circuits IIS.