10 technologii i produktów, na których potknęło się Sony


Odtwarzacz CD z serii Qualia

PSX

Rolly

OLED TV

Qualia (2003)

Ekskluzywna seria urządzeń elektronicznych, skierowana raczej do zamożnych użytkowników. Obejmowała cyfrowy aparat fotograficzny, "kinowy" projektor, odtwarzacz CD oraz monitor CRT. Najtańszym przedstawicielem rodziny była cyfrówka, wyceniona na 3 tys. USD. W chwili wprowadzania urządzeń na rynek oficjalnie zatwierdzonych było 17 produktów marki Qualia. Nie zdążyły one trafić do sprzedaży - w 2005 r. zakończono produkcję serii.

PSX (2003)

Połączenie konsoli PlayStation2 z cyfrowym magnetowidem. Urządzenie umożliwiało odbiór programów telewizyjnych (dzięki wbudowanym tunerom) oraz nagrywanie ich na dyskach twardych. Niestety nikłe zainteresowanie ze strony konsumentów, a co za tym idzie, słabe wyniki sprzedaży sprawiły, że w 2005 r. korporacja ogłosiła wstrzymanie produkcję konsoli PSX (by wkrótce potem ponownie ją uruchomić). Cena PSX-a w stosunku do ówczesnych magnetowidów była nawet konkurencyjna, lecz mimo tego nie udało się zachęcić większej liczby klientów do jego zakupu.

Extended Copy Protection (2005)

Dokładnie 5 lat temu, 2 listopada 2005 r. wybuchł skandal wokół systemu cyfrowej ochrony praw autorskich: Extended Copy Protection. Mechanizm XCP stosowany był przez koncern Sony BMG do zabezpieczania płyt CD Audio. Jedną z funkcji systemu było ukrywanie własnej obecności w systemie operacyjnym za pomocą technik znanych do tej pory tylko z rootkitów.

W USA do sądów wpłynęły potem pozwy przeciw Sony BMG, których autorzy domagali się wydania zakazu rozpowszechniania płyt wyposażonych w oprogramowanie XCP. Koncern ostatecznie wycofał ze sprzedaży płyty kompaktowe zabezpieczone przed kopiowaniem tą technologią.

Rolly (2007)

Odtwarzacz muzyczny w kształcie jajka. Nietypowość tego urządzenia polegała na tym, że w czasie pracy mogło się obracać i poruszać elementami obudowy. Na obu końcach odtwarzacza mieściły się głośniki, schowane pod odchylanymi. W obudowie znalazł się tylko jeden przycisk, odpowiedzialny za włączanie i wyłączanie go. Urządzenie oferowało sześć ustawień "choreografii" - m.in. pokrywy głośników mogły zamykać się i otwierać, a oba końce odtwarzacza - obracać.

W 2008 r. producent odświeżył serię odtwarzaczy Rolly, ale trzeciej generacji urządzeń już się nie doczekaliśmy.

OLED TV (2007)

Pierwszy i jak dotąd jedyny dostępny w powszechnej sprzedaży model telewizora Sony korzystającego z organicznych diod świetlnych został zaprezentowany na przełomie września i października 2007 r. XEL-1 charakteryzował się ekranem o przekątnej 11 cali i rozdzielczością 960 x 540 pikseli. Urządzenie przyciągało uwagę smukłą sylwetką (sam wyświetlacz mierzył zaledwie 3 mm grubości).

Niestety popyt na urządzenia OLED był niewielki - technologia była za droga w stosunku konkurencyjnych LCD, LED i plazm. Na początku 2010 r. Sony zdecydowało o wycofaniu telewizora z obrotu w Japonii. XEL-1 jest wciąż oferowany klientom w Europie, Ameryce Północnej i innych rynkach. Sony zamierza też w dalszym ciągu rozwijać technologię produkcji wyświetlaczy wykorzystujących OLED.