10 tys. USD za gazetę

Intel zaproponował 10 tys. USD za wydanie "Electronics Magazine" z 19 kwietnia 1965 roku, w którym Gordon Moore sformułował swe słynne prawo. Okazuje się bowiem, że tamtego numeru pisma nie ma ani autor, ani Intel.

W związku z tym, że Moore jest współzałożycielem Intela, a prawo Moore'a wyznaczało tempo rozwoju półprzewodników przez ostatnie 40 lat, firma postawiła sobie za punktu honoru zdobycie oryginału pisma. W tej chwili bowiem w Muzeum Intela znajdują się wyłącznie kopie słynnego artykułu. W związku z tym firma ogłosiła, że jest gotowa zapłacić do 10 tys. USD za oryginał "Electronics Magazine" sprzed 40 lat.

Choć sformułowana w artykule "Cramming more components onto integrated circuits" teza miała wielkie znaczenie w historii elektroniki, pierwotnie jej nie doceniono. Przypomnijmy, prawo Moore'a (w wersji najnowszej) głosi, że ilość elementów upakowanych na jednostce powierzchni półprzewodnika będzie się podwajać co 18 miesięcy. W sformułowaniu pierwotnym okres ten był krótszy - wynosił rok.