10 unikalnych funkcji aparatów cyfrowych

Nietypowe funkcje aparatu fotograficznego mogą być czasem ważniejsze niż jakość wykonywanych nim zdjęć. Niektóre modele aparatów nagrywają filmy w zwolnionym tempie, inne dysponują wbudowanym projektorem lub odbiornikiem GPS. Wszystkie przetestowaliśmy i prezentujemy najciekawsze z nich.


Nie zawsze wysoka jakość wykonywanych zdjęć jest najważniejsza. Czasem to nie ostrość fotografii czy niewielkie zaszumienie skłaniają do kupna danego modelu - przy wyborze się warto się też kierować funkcjonalnością.

1. Projektor w aparacie

Jedno z najbardziej oryginalnych rozwiązań zaproponował Nikon, wprowadzając małą kieszonkową cyfrówkę, wyposażoną w projektor. Wbudowany w Coolpiksa S1000pj miniaturowy sprzęt do wyświetlania obrazu na ścianie nie jest tak wydajny, jak projektory biznesowe czy do kina domowego. Niemniej jednak w zaciemnionym pomieszczeniu pozwala na bardzo przyzwoitą prezentację zdjęć (lub zarejestrowanych aparatem filmów) na białej ścianie czy ekranie. Moc diod projektora wystarcza na powiększenie obrazu do formatu ekranu sporego telewizora (40- czy nawet 50-calowego).

Można by zadać sobie pytanie: po co projektor w aparacie cyfrowym? Może się bardzo przydać na wyjazdach - po powrocie do pokoju hotelowego czy kwatery pozwoli podziwiać wykonane zdjęcia w dużym formacie. Często właśnie podczas urlopowych wieczorów jest najwięcej czasu na przeglądanie zdjęć.

2. Filtry artystyczne

10 unikalnych funkcji aparatów cyfrowych

Działanie filtra artystycznego "ziarnisty film" w aparacie Olympus PEN E-PL1.

Użytkownicy Photoshopa często korzystają z funkcji pozwalających na poprawę jakości technicznej zdjęć (na przykład wyostrzanie) bądź ich stylizację. Producenci aparatów cyfrowych postanowili wprowadzić takie funkcje bezpośrednio do aparatów. Na przykład lustrzanki i aparaty hybrydowe Olympusa (np. E-30, E-620 czy PEN E-PL1) umożliwiają nakładanie na zdjęcia filtrów artystycznych. Bez wysiłku i obróbki zdjęć w programie graficznych można zastosować jeden z sześciu efektów.

Najciekawsza jest, naszym zdaniem, opcja Ziarnisty film - pozwala uzyskać czarno-białe kontrastowe zdjęcia z dużym ziarnem (imituje fotografie rejestrowane na monochromatycznym wysokoczułym filmie).

Inny ciekawy pomysł na stylizację zdjęć to Pop-art. Filtr ten przekształca "zwykłe" sceny w jasne i pełne kolorów obrazy, wzbogaca nasycenie i wyrazistość obrazu. Kolejny efekt to Zmiękczenie ostrości - rzeczywistość na zdjęciach otrzymuje "eteryczną atmosferę", jaką obrazuje się w kinie marzenia lub sny. Kolory stają się cieplejsze, zdjęcie nabiera wyglądu niczym z innej epoki.

Do oryginalnych można także zaliczyć filtr Fotografia otworkowa, który wystylizuje zdjęcie na zrobione instrumentem zwanym camera obscura, czyli pozbawionym optyki protoplastą aparatu fotograficznego.

3. Elektroniczny makijaż

10 unikalnych funkcji aparatów cyfrowych

Ustawienie "siły makijażu" w jednym z aparatów Casio.

Aparat cyfrowy może nie tylko stylizować zdjęcia, ale także poprawiać wygląd znajdujących się na nich osób. Konstruktorzy aparatów Casio (później także i innych marek) opracowali mechanizm wygładzający skórę na sfotografowanych twarzach.

Funkcja opiera się częściowo na stosowanej przez grafików technice upiększania skóry w edytorach graficznych. Polega ona na rozmywaniu jednorodnych obszarów (na przykład policzków lub czoła), co pozwala na ukrycie niedoskonałości, takich jak rozszerzone pory, zmarszczki, trądzik czy znamiona.

Dzięki tej technice na zdjęciach często widzimy wyidealizowane wizerunki pięknych pań. Oczywiście automatyka aparatu nie jest tak dobra, jak doświadczony grafik, zatem efekty działania opisywanej funkcji nie będą doskonałe, co nie znaczy, że się nie spodobają.

10 unikalnych funkcji aparatów cyfrowych

Filtry aparatu Casio EX-H15

Użytkownik może regulować natężenie generowanego efektu - w menu aparatów Casio (modele: H15, Z2000, Z550, Z330,G1) znajdziesz 12-stopniową podziałkę, za pomocą której określisz siłę elektronicznego make-upu (patrz ilustracja).

Funkcja makijażu (Upiększ) jest także w aparatach Samsunga. Znajdziesz ją m.in. w hybrydowym NX-10 lub kompaktach serii PL (np. w PL 150), ST (ST 5500), ES (ES 73), WB (np. najnowszym WB 650) lub wodoodpornym WP 10.

4. GPS, Wi-Fi i Ethernet

Cyfrówki coraz częściej wyposaża się w podzespoły umożliwiające wykonywanie dodatkowych zadań, takich jak rejestrowanie informacji o miejscu wykonania zdjęć (kilka miesięcy temu pojawił się pierwszy aparat fotograficzny z odbiornikiem GPS - Nikon Coolpix P6000) oraz wysyłanie fotografii przez sieć Wi-Fi lub Ethernet. Tego rodzaju funkcje nie są, oczywiście, niezbędne i przeważnie rzadko się z nich korzysta. Na ogół wiemy, gdzie fotografowaliśmy, a przesyłanie zdjęć przez Wi-Fi wcale nie musi być wygodniejsze niż zgranie ich na dysk kablem USB. Są jednak zastosowania, w których superbajery okażą się niezastąpione, np. dla osób dokumentujących nieruchomości automatyczne podpisywanie zdjęć geotagiem przez wbudowany moduł GPS będzie zapewne wybawieniem.