10. urodziny Linuxa

Dziesięć lat temu, w sierpniu 1991 r., Linus Torvalds opublikował informację o rozpoczęciu prac nad nowym, darmowym systemem operacyjnym.

System Linux ma już 10 lat. Pierwsza wzmianka o systemie, choć jeszcze bez wymieniania jakiejkolwiek nazwy, pojawiła się 25 sierpnia 1991 r. na usenetowej grupie comp.os.minix. Tego dnia Linus Benedict Torvalds przesłał ze swego konta na Uniwersytecie w Helsinkach post informujący o ukończeniu pierwszego etapu prac nad nowym, darmowym systemem operacyjnym, przeznaczonym dla komputerów z procesorami 386 i 486. Tytuł owego historycznego posta brzmiał "What would you like to see most in minix?". Autor zaznaczył przy tym, że jest to tylko hobby i nic poważnego raczej z tego nie wyjdzie. Wyraził nawet obawę, że nowy system nigdy nie będzie w stanie obsługiwać innych procesorów, a nawet twardych dysków.

W swym "liście" L. Torvalds oświadczył, że zakończył pracę nad powłoką bash (wersja 1.08) oraz nad gcc (kompilatorem C++). Nieco ponad tydzień później, we wrześniu 1991 r. dostępne było już jądro nowego systemu - Linux 0.01 kernel wraz ze źródłami.

To właśnie powszechne i bezpłatne udostępnienie kodu źródłowego stało się przyczyną rozwoju systemu przekraczającą marzenia jego twórcy. Tysiące programistów dopisywało nowe funkcje, kolejni poprawiali itd. Przez ostatnie 10 lat Linux stał się niezmiernie popularny wśród profesjonalistów, administratorów sieci oraz internautów.

Więcej informacji:

http://www.linux10.org