10% więcej spyware w pierwszym kwartale 2009 roku

Panda Security opublikowała raport dotyczący rozprzestrzeniania się złośliwego oprogramowania w pierwszym kwartale bieżącego roku. Okazuje się, że trojany i oprogramowanie typu adware to najpopularniejsze złośliwe kody, jakie wykrywano w tym okresie. Jednocześnie okazało się, że program Virtumonde wykazał się największą aktywnością wśród zagrożeń internetowych. Najwięcej zamieszania wywołał jednak okryty złą sławą robak Conficker.

Firma Panda Security, specjalizująca się w wykrywaniu i analizie złośliwego oprogramowania, przedstawiła raport kwartalny (styczeń - marzec 2009 r.) dotyczący złośliwych kodów.

Według badań, trojany stanowiły 73% nowych złośliwych programów stworzonych w tym okresie. Jednak jedną z głównych tendencji, na jaką zwrócono uwagę w raporcie, jest wzrost liczby programów szpiegujących z 2,5% w poprzedzającym kwartale do 13,15% w ciągu pierwszych trzech miesięcy bieżącego roku.

Rodzaje zagrożeń wykrytych przez Panda Security w I kwartale 2009 roku

10% więcej spyware w pierwszym kwartale 2009 roku

"Odnotowaliśmy dramatyczny wzrost liczby programów szpiegujących. Prawdopodobnie miało to na celu maksymalne obciążenie laboratoriów zajmujących się badaniem złośliwego oprogramowania, a w konsekwencji zainfekowanie większej liczby użytkowników" - wyjaśnia Maciek Sobianek, specjalista ds. bezpieczeństwa w firmie Panda Security Polska.

Pełna wersja raportu, zawierająca również kilka ciekawostek na temat programów Virtumonde, Conficker czy Waledac, jest dostępna w formacie PDF pod tym adresem: Quarterly Report PandaLabs (January - March 2009)