100 000 USD za błąd

Ile może kosztować błąd w arkuszu kalkulacyjnym? Jak donosi serwis The Register, opierając się na badaniach przeprowadzonych przez PricewaterhouseCoopers i KPMG, każda taka pomyłka kosztuje firmy od 10 000 do 100 000 dolarów miesięcznie.

Arkusze kalkulacyjne to jeden z ulubionych rodzajów programów kadry zarządzającej w dowolnej wielkości przedsiębiorstwie. Jak wynika z przeprowadzonych badań, w 90 procentach arkuszy pojawiają się błędy. Co gorsza, w przypadku obliczeń, w których występuje więcej niż 200 elementów w linii, ryzyko wystąpienia błędu zbliża się do 100 procent, jak podaje autor raportu cytując "The Journal of Property Management"! Tymczasem każdy taki błąd może kosztować firmę przynajmniej 10 tysięcy dolarów miesięcznie.

Za najczęściej związane z arkuszami problemy uznano możliwość łatwego popełnienia błędu, brak dobrych zabezpieczeń i audytów poprawności zgromadzonych danych.

Za największy kłopot uznano jednak powszechny brak świadomości, że obliczenia wykonywane w arkuszach kalkulacyjnych bezpośrednio wpływają na finanse firmy. W takich wypadkach niezbędne jest wypracowanie odpowiednich strategii bezpieczeństwa.


Zobacz również