100 banków (głównie rosyjskich) celem "najbardziej wyrafinowanego ataku w historii"

Nawet 900 mln dolarów mogli wyprowadzić z 30 banków cyberprzestępcy, którzy przeprowadzili "najbardziej wyrafinowany atak w historii". Na ich celowniku znalazły się przede wszystkim instytucje rosyjskie.

New York Times poinformował o mającym pojawić się raporcie Kaspersky Lab na temat "najbardziej wyrafinowanego ataku w historii" skierowanego przeciwko bankom. Wszystko zaczęło się ponoć ponad rok temu w Kijowie, gdzie doszło do dziwnego zdarzenia z udziałem jednego z bankomatów. Okazało się bowiem, że w określonych odstępach czasu wypłacał on pieniądze, które trafiały w ręce szczęśliwych przypadkowych klientów.

Historyczna operacja

Po zbadaniu sprawy okazało się, że cyberprzestępcom udało się zainfekować komputery (najprawdopodobniej e-mailem) osób odpowiadających za codzienne przelewy i księgowość. Po miesiącach śledzenia ich pracy (cyberprzestępcy mieli nawet dostęp do kamer montowanych w bankach) zdecydowali się na atak. Wykonali z banków w 30 krajach dziesiątki przelewów na fikcyjne konta wyprowadzając tym samym z ich systemu od 300 do 900 mln dolarów.

Zobacz również:

  • Skradzione dane - co z nimi dalej?
  • Uwaga! Oszustwo "na PGE" - nie daj się nabrać
  • Konta do Netflixa możesz kupić w Darknecie

Grupa cyberprzestępców o nazwie Carbank składa się z Rosjan, Chińczyków i Europejczyków. Niestety obecnie nie mamy listy okradzionych banków, lecz Kaspersky Lab twierdzi, że chodzi głównie o instytucje rosyjskie. Co więcej, zdaniem jego specjalistów atak wciąż trwa...