100-gigabajtowe dyski do urządzeń przenośnych

Toshiba opracowała 1,8-calowe dyski twarde o pojemności 100GB, ich premiera zapowiedziana jest na styczeń 2007. Od tego momentu dyski sprzedawane będą producentom odtwarzaczy multimedialnych i małych, kompaktowych laptopów.

Masowa produkcja nowych dysków do urządzeń przenośnych zacząć ma się w styczniu przyszłego roku. Oficjalna, światowa premiera odbędzie się na targach Consumer Electronic Show w Las Vegas (8-11 styczeń 2007). To pierwsze dyski o tak dużej pojemności, przeznaczone do urządzeń przenośnych - obecnie największe pojemności, jakie oferują odtwarzacze multimedialne to 80 GB. Nowe napędy nie będą sprzedawane na rynku detalicznym, Toshiba będzie je oferować producentom urządzeń elektroniki użytkowej i gadżetów takich jak przenośne odtwarzacze multimedii, smartfony i PDA czy laptopy.

Przypomnijmy, że pierwsze 1,8 calowe dyski (o pojemności 2GB) pojawiły się za sprawą Toshiby w 2000 roku. Wtedy, jeden taki dysk kosztował około 750 dolarów. Obecnie, wyposażony w 80GB iPod kosztuje 349 dolarów.