100 lat, Linus!

Linus Torvalds, twórca populanego systemu operacyjnego Linux, obchodzi dziś 35. urodziny.

Linus Benedict Torvalds urodził się 28 grudnia 1969 r. w Helsinkach. Pochodzi z rodziny o tradycjach dziennikarskich. Jego rodzice, Nils i Anna, a także dziadek, wuj i siostra pracowali w tym zawodzie.

Linus Torvalds

Linus Torvalds

Prace nad jądrem Linuksa rozpoczął jako 21-letni student tamtejszego uniwersytetu. Głównym motywem jego działania była zaś potrzeba pracy w wydajniejszym środowisku typu UNIX. Linus inspirował się także edukacyjnym systemem Minix, napisanym przez Andrew Tanenbauma. W 1994 r. ukazała się wersja 1.0 systemu, którego logo przedstawia sympatycznego pingwina o imieniu Tux. Trzy lata później Linus uzyskał stopień naukowy magistra informatyki Uniwersytetu Helsińskiego. W latach 1997-2003 zatrudniony był w firmie Transmeta Corp. na stanowisku inżyniera oprogramowania.

Obecnie Torvalds mieszka wraz z żoną Tove, byłą mistrzynią Finlandii w karate, i trzema córkami - Patricią Mirandą, Danielą i Celeste, w kalifornijskim mieście San Jose. Od 2003 r. pracuje w Open Source Development Labs, gdzie nadzoruje rozwój stworzonego przez siebie systemu.

Powstanie systemu Linux przyczyniło się do gwałtownego rozwoju oprogramowania typu "free software" (pokrewny termin - "open source"), którego podstawową cechą jest powszechny dostęp użytkowników do kodu źródłowego oraz możliwość dalszego modyfikowania i rozpowszechnia programu.

Linux jest jednocześnie poważnym konkurentem dla Microsoftu na rynku systemów operacyjnych. W przeprowadzonym przez redakcję PC World pojedynku pomiędzy systemami Windows i Linux, więcej zwolenników uzyskał ten drugi.

Twórca Linuksa prowadzi dostanie, acz nie ekstrawaganckie życie. Współpracownicy doceniają zwłaszcza jego zdolności menedżerskie, pozwalające mu na sprawne i efektywne zarządzanie wieloosobowym projektem developerskim. Powszechnie znane jest także jego specyficzne poczucie humoru oraz dosadne wypowiedzi, zwłaszcza w kwestiach związanych z oprogramowaniem, m. in.: "Oprogramowanie jest jak seks, lepiej żeby było za darmo".

Linus Torvalds, razem z Davidem Diamondem, jest współautorem książki "Just for Fun: The Story of an Accidental Revolutionary", której premiera miała miejsce w 2001 r. w Nowym Jorku. Polskie wydanie ukazało się rok później nakładem wydawnictwa Liber.