100 milionów rdzeni w superkomputerze?

Obecnie najpotężniejszym superkomputerem na świecie jest Cray XT5. Jego wydajność jest jednak niewielka w porównaniu do tej, którą będą oferowały mające się pojawić w okolicach 2018 roku systemy typu exascale. Maszyny takie prawdopodobnie będą korzystały nawet ze 100 milionów rdzeni.

Dzisiaj prezentowaliśmy najnowsze notowania listy Top500, czyli aktualizowanego dwa razy w roku zestawienia komputerów o największej na świecie mocy obliczeniowej. Okazało się, że nastąpiła zmiana lidera - obecnie najpotężniejszą maszyną jest działający w amerykańskim laboratorium Oak Ridge superkomputer Cray XT5, który zdetronizował superkomputer IBM Roadrunner.

Jaguar cechuje się mocą obliczeniową na poziomie 1,759 petaflopsa (1 petaflops = 1 biliard operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę), którą uzyskał dzięki wykorzystaniu procesorów AMD Opteron o całkowitej liczbie rdzeni wynoszącej 224 162.

Wspomniana moc, chociaż ogromna, z pewnością w stosunkowo niedalekiej przyszłości nie będzie wystarczająca do przeprowadzania najbardziej skomplikowanych obliczeń mogących pomóc rozwiązać problemy, z którymi będzie borykać się ludzkość (np. w dziedzinach takich jak energia czy zmiany klimatyczne). W związku z tym kluczowym tematem na odbywającej się właśnie w Portland konferencji Conference on High Performance Computing Networking, Storage and Analysis jest następny krok w świecie superkomputerów, czyli skonstruowanie systemów klasy exascale, które będą pozwalały na osiągnięcie mocy obliczeniowej na poziomie eksaflopa (1000 petaflopsów).

Jak twierdzi Dave Turek, wiceprezes działu Deep Computing w IBM, systemy exascale będą korzystały z procesorów oferujących w sumie od 10 do 100 milionów rdzeni. Turek skłania się jednak bardziej ku tej większej liczbie.

Pierwsze tak wydajne superkomputery powinny się pojawić w 2018 roku. W międzyczasie Amerykański Departament Energii (U.S. Department of Energy) planuje uruchomić w okolicach 2011 - 2013 roku dwie maszyny oferujące moc obliczeniową sięgającą 10 petaflopsów. W 2011 roku również japońska firma Fujitsu zbuduje podobny sprzęt dla japońskiego Institute of Physical and Chemical Research.