100 najlepszych programów Open Source

W numerze przedstawiamy Państwu skromny, bo liczący tylko około setki pozycji wybór oprogramowania, jednak naszym zdaniem wartościowego i z powodzeniem konkurującego z komercyjnymi narzędziami. Zadaniem tego zbioru jest pokazanie, że Open Source już wyszedł ze stadium zabaw i programistycznych wprawek i że warto śledzić jego dokonania.

Spis treści

W numerze przedstawiamy Państwu skromny, bo liczący tylko około setki pozycji wybór oprogramowania, jednak naszym zdaniem wartościowego i z powodzeniem konkurującego z komercyjnymi narzędziami. Zadaniem tego zbioru jest pokazanie, że Open Source już wyszedł ze stadium zabaw i programistycznych wprawek i że warto śledzić jego dokonania.

7-Zip 4.23 - Narzędzia

Kategorią oprogramowania dość nielicznie reprezentowaną są archiwizery. Do wyjątków zalicza się 7-Zip, który od pierwszej wersji wzbudził duże zainteresowanie. Obsługuje pliki ZIP, ale potrafi też tworzyć archiwa we własnym formacie 7z, oferującym nieco lepszą kompresję. Różne źródła podają, że używając formatu 7z zamiast ZIP i GZIP, można zyskać od 2 do nawet 10 procent lepszą kompresję danych. Pełna lista formatów plików archiwalnych obsługiwanych przez 7-Zip jest znacznie dłuższa: CAB, RAR, ARJ, GZIP, BZIP2, TAR, a nawet RPM. 7-Zip umożliwia również tworzenie archiwów w postaci wykonywalnych plików EXE (w takim wypadku stosowana jest kompresja 7z) i obsługuje archiwa wieloczęściowe. Program integruje się z Eksploratorem Windows, opcje 7-Zip są dostępne w menu podręcznym, można także zintegrować go z menedżerem plików FAR Manager. Interfejs aplikacji został przetłumaczony na ponad 50 języków, w tym polski. Interesujące, że 7-Zip obsługuje praktycznie tylko Windows. Użytkownicy Linuksa muszą się zadowolić wersją uruchamianą z wiersza poleceń.

Co ciekawe, 7-Zip nie zawsze potrafi dopisać nowe pliki do archiwum w formacie 7z. Wynika to ze specyficznej konstrukcji takiego archiwum. Oczywiście zawsze można rozpakować stare archiwum, dodać nowe pliki i skompresować całość ponownie.

Nowości 2005

100 najlepszych programów Open Source
Program nie był rozwijany pomiędzy końcem roku 2003 a rokiem 2005. Niedawno opublikowano jednak stabilną wersję 4.23 oraz rozwojową 4.24. Najważniejsze zmiany w wersji 4.23 to obsługa techniki przeciągania, usprawniająca dodawanie nowych plików do archiwum. Użytkownicy wersji starszych niż 4.19 dostrzegą znaczną zmianę w wyglądzie interfejsu programu. Autor aplikacji, Igor Pavlov, poprawił też kompresję do formatu Bzip2. 7-Zip nie jest pozbawiony usterek - jedną z nich jest niepełna obsługa wykonywalnych archiwów opartych na formacie ZIP. Są dwa typy takich archiwów, a program potrafi odczytać tylko jeden z nich. Nie radzi sobie także z rozwinięciem formatu ZIP obsługującym szyfrowanie AES. Funkcja ta ma pojawić się w przyszłych wersjach.

Informacjehttp://www.7-zip.org

Rodzaj archiwizer

System Windows 98-XP, Linux

Objętość 1047 KB

7Zip Plugin 0.4.7 - Narzędzia

100 najlepszych programów Open Source
7Zip to nadzwyczaj efektywna metoda kompresji plików, chyba najsilniejsza obecnie na rynku, potrafiąca upakować dane nawet o 15-20 procent lepiej niż tradycyjny ZIP (choć kosztem znacznego spowolnienia procesu, co widać zwłaszcza podczas kompresji dużych bloków danych). Wprawdzie pojemność dysków nie stwarza dzisiaj ograniczeń, ale bez wątpienia wielkość plików jest ciągle ważna przy przesyłaniu ich przez Internet czy umieszczaniu w wirtualnych sejfach na pendrivie. Wtyczka polskiego programisty Adama Strzeleckiego do Total Commandera dodaje opcję do okna dialogowego Spakuj pliki, gdzie pojawia się pole wyboru opcji 7z. Możliwe jest określenie dodatkowych opcji, takich jak poziom (jeden z sześciu, od Store do Ultra) i metoda kompresji, użycie hasła blokującego dostęp do zawartości pliku, wreszcie zaszyfrowanie nagłówka pliku i nazw plików w archiwum, co dodatkowo zabezpiecza jego zawartość.

Informacjehttp://www.totalcmd.net/plugring/7zip_plugin.html

Rodzaj kompresja danych

System Windows 9.x/XP

Objętość 160 KB

Abakt 0.9.1 - Bezpieczeństwo

100 najlepszych programów Open Source
Program służy do tworzenia kopii zapasowej plików w formie skompresowanego archiwum ZIP, 7-ZIP lub w oryginalnej formie. Dużą zaletą jest polska wersja językowa. Pracę rozpocznij od wybrania plików (okno Źródło), które chcesz zarchiwizować. Może to być plik lub katalog z całą zawartością. Funkcja filtrów (okno Filtry) umożliwia ograniczenie ilości danych, które trafią do kopii zapasowej. Filtry pozwalają na stosowanie takich parametrów, jak rozszerzenie pliku, atrybuty (np. tylko do odczytu), rozmiar (np. wyklucza pliki większe niż 10 MB lub mniejsze niż 100 KB). Możesz również ustalić, czy po wykonaniu kopii Abakt 0.9.1 ma usunąć pliki źródłowe. Po wybraniu formatu kompresji (okna Akcja) i wskazaniu miejsca utworzenia kopii można rozpocząć pracę. Do odzyskania plików z backupu służy funkcja Przywróć archiwum ZIP w menu Narzędzia.

Informacjehttp://www.xs4all.nl/~edienske/abakt/

Rodzaj kopie zapasowe

System Windows 95/98/Me/NT/2000/XP

Objętość 792 KB

AbiWord 2.2.8 - Biuro

100 najlepszych programów Open Source
AbiWord 2.2.8 to rozbudowany edytor tekstu, przypominający Microsoft Word czy Write z pakietu OpenOffice. Nie ma aż tak dużych możliwości jak obie wymienione aplikacje, ale wystarczające w znakomitej większości zastosowań. Niewątpliwą zaletą programu są jego małe rozmiary: wraz z polskim słownikiem zajmuje niecałe 10 MB na dysku. AbiWord 2.2.8 umożliwia edycję dokumentów w trybie WYSIWYG, wstawianie grafiki z zewnętrznych plików, tabel, symboli. Gotowy dokument można wyeksportować do formatu RTF, HTML, a także DOC. AbiWord potrafi także bezproblemowo importować z formatów Microsoft Word, OpenOffice.org, WordPerfect, RTF, HTML. Aplikacja może okazać się dobrym edytorem HTML dla początkujących. Liczba "śmieci" przy zapisaniu dokumentu HTML jest niewielka, a całe formatowanie opisano w bloku CSS na początku pliku. Program ma polską wersję językową, można także zainstalować polski słownik, potrzebny do sprawdzania poprawności dokumentów. Słownik nie jest idealny, ale szybko dopasujesz go do stylu edytowanych dokumentów, dodając poprawnie napisane wyrazy podczas sprawdzania pisowni. Polscy użytkownicy mogą też korzystać z dobrze przygotowanego podręcznika dostępnego na stronie programu. Co ciekawe, pomoc online jest tylko w językach angielskim, francuskim i polskim.

Pisz seryjnie

AbiWord oferuje ciekawe narzędzia do korespondencji seryjnej. Wystarczy przygotować szablon dokumentu ze specjalnymi znacznikami, które zostaną automatycznie wypełnione danymi (np. adres, imię i nazwisko) na podstawie listy w pliku tekstowym lub wartości pobranych z bazy danych. Funkcje programu można rozszerzyć, używając wtyczek, i dostosować do własnych potrzeb, chociaż czasem wymaga to odrobiny wysiłku. AbiWord wymaga pliku COMCTL32.DLL. Jeśli korzystasz ze starszych wersji Windows, zapewne konieczne będzie pobranie tego pliku z witryny Microsoftu.

Informacjehttp://www.abisource.com

Rodzaj edytor tekstu

System Windows 98-XP, Linux, Mac OS X, QNX, Sun Solaris, FreeBSD

Objętość 4973 KB

AdvancedRemoteInfo 0.6.4.0 - Diagnostyka

100 najlepszych programów Open Source
Aplikacja może się przydać między innymi administratorom, bo pozwala na zbieranie szczegółowych informacji o innych komputerach w sieci. Za jej pomocą można się dowiedzieć więcej o konfiguracji sprzętowej zdalnego komputera, zainstalowanym na nim oprogramowaniu, ustawieniach sieciowych, udostępnianych zasobach i podłączonych drukarkach, a także użytkownikach systemu.

Administrator mający odpowiednie uprawnienia może ponadto uruchamiać i wyłączać określone usługi, zamykać procesy systemowe, wysyłać wiadomości do użytkownika określonego komputera, usuwać programy z twardego dysku, zamykać zdalnie system operacyjny i przetwarzać różne zadania na większej liczbie komputerów podłączonych do sieci. Program wykonuje dodatkowo zrzuty ekranu i eksportuje zgromadzone informacje do pliku XLS, HTML lub CSV.

Informacjehttp://masterbootrecord.de/docs/advancedremoteinfo.php

Rodzaj diagnostyka komputerów w sieci

System Windows 2000, XP, Server 2003

Objętość 3905 KB