100 zwolenników Blu-Ray

Liczba firm, wchodzących w skład stowarzyszenia Blu-Ray Disco Association, przekroczyła właśnie 100 - tryumfalnie ogłosili przedstawiciele BDA.

"Najmłodszymi" członkami organizacji są firmy Toho i Toei Video Company - popularne japońskie wytwórnie filmowe. Główną rolę w stowarzyszeniu odgrywa koncern Sony, który stworzył format Blu-Ray - oprócz niego w tzw. Radzie dyrektorow BDA zasiadają również przedstawiciele firm Dell, Hewlett Packard, Hitachi, LG Electronics, Mitsubishi Electric Corporation, Panasonic, Pioneer Corporation, Philips, Samsung Electronics, Sharp, TDK, Thomson, Twentieth Century Fox oraz Disney.

Blu-Ray jest jednym z dwóch formatów, pretendujących do miana 'następcy DVD' - drugim jest stworzony i wspierany przez Tosihbę i NECa format HD-DVD. Jeszcze do niedawna wydawało się, że zdecydowanym tryumfatorem w tym starciu będzie właśnie Blu-Ray - m.in. dlatego, że BDA udało się przekonać do nowego formatu studia filmowe 20th Century Fox, Sony Pictures/Columbia TriStar oraz MGM. Co więcej, na rynek trafiły już pierwsze odtwarzacze i nagrywarki Blu-Ray (na razie dostępne są jedynie w Japonii), zaś koncern Sony zapowiedział, że wsparcie dla formatu Blu-Ray zostanie zaimplementowane do konsoli PlayStation3.

Gdy wynik 'wojny formatów' wydawał się przesądzony, do kontrataku przystąpili autorzy HD-DVD - Toshiba oraz NEC. Najpierw firmom udało się uzyskać oficjalną akceptację ich formatu przez organizację DVD Forum (BDA nigdy się o nią nie starało), później Toshiba rozpoczęła rozmowy z Microsoftem w sprawie wyposażenia w obsługę HD-DVD konsoli X-Box2. Kilka miesięcy temu NEC i Toshiba (a także koncern JVC, który w ostatniej chwili dołączył do obozu HD-DVD) oficjalnie zapowiedziały również wprowadzenie na rynek w 2005 r. odtwarzaczy i nagrywarek HD-DVD (zarówno stacjonarnych, jak i przeznaczonych do montażu w komputerach PC). Wsparcie formatu HD-DVD zapowiedziały już 4 amerykańskie koncerny filmowe - Warner Bros, Universal, New Line Cinema oraz Paramount.


Zobacz również