1000 i jeden drobiazgów dla iPoda i iPhone'a

Jak podał New York Times, w 2006 r. na każde 3 USD wydane na zakup iPoda, klienci wydali 1 USD na dodatkowe akcesoria do niego. Peter Oppenheimer, CFO Apple, stwierdził, że na rynku dostępnych jest ponad 3000 różnego rodzaju gadżetów przeznaczonych dla iPoda. Czy dla iPhone'a pojawi się ich równie wiele?

Futerały, ładowarki...

Eksperci zgodnie mówią, że to tylko kwestia czasu, popularności urządzenia i tego, czy Apple zgodzi się udostępnić jego specyfikację i źródła oprogramowania. W końcu - łączący funkcje telefonu, aparatu, komunikatora i odtwarzacza multimediów - posiada znacznie większe możliwości rozbudowy niż iPod. Pomimo, że w chwili obecnej tylko Apple zna pełną specyfikację iPhone`a i może zagwarantować pełną zgodność z dodatkowymi akcesoriami wiele firm zewnętrznych zdecyduje się zapewne na stworzenie własnych rozwiązań, certyfikowanych przez Apple lub nie.

Z pewnością w pierwszej kolejności na rynku pojawią się różnego rodzaju futerały i obudowy dla iPhone'a - wymiary urządzenia są znane już od dłuższego czasu. Niektóre z takich akcesoriów będą wzorowane na ochraniaczach dostępnych dla iPodów. iPhone jest tylko o 1 cm wyższy, minimalnie szerszy i nieco cieńszy od iPoda. Dlatego w przypadku futerałów właściwie jedyną różnicą - poza niewielką korektą wymiarów - będzie konieczność zapewnienia dostępu do ekranu dotykowego. Niektóre firmy, jak np. ezGear, już zapowiedziały specjalne, wzmocnione obudowy, w których sam wyświetlacz będzie schowany pod cienką, chroniącą przed zadrapaniami folią. Według zapowiedzi, najtańsze ochraniacze dla iPhone`a będą kosztować w granicach 20 USD.

Na pewno szybko pojawią się również inne, względnie proste konstrukcyjnie akcesoria, np. ładowarki samochodowe oraz zestawy głośnomówiące i głośnikowe. Obsługa standardu WiFi i Bluetooth otwiera przed producentami akcesoriów duże możliwości, w szczególności, jeśli chodzi o bezprzewodowe zestawy słuchawkowe.

Uzupełnianie braków

Nowy rynek, otwarty wraz z premierą iPhone`a przyciągnie także firmy, które zaoferują akcesoria posiadające funkcje, których w telefonie brak. Przykładowo DreamGear, producent serii urządzeń i.Sound, zapowiedział urządzenie łączące cechy zestawu głośnomówiącego, słuchawkowego i transmitera FM. Być może w sprzedaży pojawi się także zewnętrzny moduł GPS, na brak którego narzeka wiele osób zainteresowanych zakupem iPhone'a.

Jako jedną z największych wad iPhone'a - jak i innych nowoczesnych telefonów, wyposażonych w duży, kolorowy wyświetlacz - jest krótki czas pracy baterii. Wielu użytkowników komórek przyzwyczaiło się do posiadania zapasowego, naładowanego akumulatora, wykorzystywanego w sytuacjach awaryjnych. iPhone takiej możliwości nie daje, jego akumulator jest wbudowany na stałe. Przydatny może się więc okazać dodatkowy akumulator zewnętrzny.

Kolejnym obszarem wymagającym potencjalnej interwencji zewnętrznych firm będzie zapewne dodanie klawiatury do iPhone'a. A dokładniej zastąpienie nią wbudowanego ekranu dotykowego. Użytkownicy smartphonów przywykli do fizycznych w układzie QWERTY, które mimo, że nie są idealne, znacznie ułatwiają korzystanie z komunikatorów internetowych, pisanie maili lub wiadomości SMS.

Potrzeba stworzenia dodatkowych, wymiennych źródeł zasilania dla iPhone`a oraz niezależnych od ekranu dotykowego urządzeń wejściowych, została już dostrzeżona przez producentów takich rozwiązań, więc już niedługo trafią one do sprzedaży.

Jednym z ważniejszych pytań związanych z nadchodzącą premierą iPhone`a, szczególnie z punktu widzenia Apple i producentów wszelkiego rodzaju dodatków, jest to, jak wiele osób zdecyduje się na jego zakup. To samo pytanie w 2001 roku dotyczyło iPoda. Wtedy firmy, zajmujące się tworzeniem różnego rodzaju akcesoriów nie czekały na odpowiedź. Teraz też nie będą - niedługo rynek akcesoriów czeka prawdziwa fala gadżetów dedykowanych długo oczekiwanemu smartfonowi Apple.

Więcej o Apple iPhone:

http://www.computerworld.pl/iphone/