10000 3DMarków w notebooku

Taki wynik osiągają notebooki wyposażone w najnowsze, potężne układy graficzne ATI Radeon Mobility 9600, które oficjalnie zaprezentowano na targach CeBIT 2003. Procesory te wyposażono w szereg ciekawych rozwiązań, m.in. system automatycznego zwiększania częstotliwości taktowania rdzenia i pamięci, co było dotąd nieznane w świecie komputerów przenośnych.

Radeon 9600 to w chwili obecnej najpotężniejszy procesor graficzny do komputerów przenośnych. Jego specyfikacja niewiele odbiega od desktopowej wersji Radeona 9700 PRO. W stosunku do poprzednika z 8 do 4 zredukowano liczbę potoków renderingu. Cztery potoki są w stanie przetworzyć 1,6 mld pikseli/s. Układ produkowany jest w fabrykach TSMC w technologii 0,13 mikrona. Dzięki nowoczesnemu procesowi technologicznemu udało się zmniejszyć zapotrzebowanie na energię do zaledwie 1,0 V. Pozostałe cechy architektury to: obecność dwóch jednocześnie pracujących silników geometrycznych, możliwość przeprowadzania 12 operacji na pixel shaderach w jednym cyklu zegara oraz praca z szyną AGP 8x.

Pozostałe istotne funkcje to obsługa pixel i vertex shaderów w wersjach 2.0, antialiasing do 6x, 16-krotne filtrowanie anizotropowe, technologia Hyper Z III (zwiększanie wydajności poprzez wykrywanie i rezygnacje z obróbki obrazów nie wyświetlanych w danej chwili na ekranie użytkownika), bezstratna kompresja Z-Bufora i koloru, Truform 2 oraz pełna obsługa funkcji DirectX9.

Nowe pamięci

Radeon 9600 będzie występował w dwóch wersjach – zwykłej i PRO. W PRO zobaczymy całkowicie nowe pamięci przygotowane przez ATI wspólnie z Elpidą. Są to moduły GDDR-2M, które pozwalają na pracę z bardzo wysokimi częstotliwościami, a jednocześnie pobierają niewielkie ilości energii. Wersję PRO zobaczymy w trzecim kwartale tego roku. Notebooki z wersją standardową powinny trafić do sprzedaży w przeciągu najbliższych tygodni. Podczas prezentacji można było zobaczyć w pełni funkcjonalne konstrukcje z Radeonami 9600, z których część jest już przygotowana do sprzedaży sklepowej.

Z innych ciekawych cech produktu warto wymienić, kodowanie materiału wideo do MPEG-2 w czasie rzeczywistym oraz przechwytywanie wideo. Cechy te sprawiają, że Radeon 9600 jest praktycznie uproszczoną wersją karty all-in-wonder. Dodatkiem potwierdzającym ten fakt, jest obsługa standardu telewizji wysokiej rozdzielczości HDTV.

System Overdrive pozwala z kolei na automatyczne bądź manualne przetaktowywanie procesora graficznego i pamięci. Standardowo rdzeń pracuje z częstotliwością 300 MHz, a pamięci 350 MHz. Overdrive może zmieniać te wartości dynamicznie monitorując temperaturę procesora korzystając z wbudowanej w niego diody termicznej.

Z czujnika tego korzysta też nowy system zarządzania energią Powerplay 4.0. Procesor podzielony jest na kilka odrębnych elementów wchodzących w skład jego architektury. W momencie gdy część z nich nie jest wykorzystywana, ich praca zostaje wstrzymana, przez co oszczędzana jest energia, kluczowa w produktach mobilnych.

Radeon 9600 będzie wyposażany w 128 lub 256 MB pamięci DDR bądź GDDR-2M. Znajdziemy go m.in. w notebookach takich firm jak: Asus, ECS, FIC, Fujitsu-Siemens, Gericom, HP, NEC, Mitac.


Zobacz również