108" LCD od Sharpa - już w sprzedaży

W tokijskim kompleksie kinowym Piccadilly zainstalowany został 108-calowy wyświetlacz LCD Sharpa, największy wyprodukowany do tej pory ekran tego typu na świecie. Jego prototyp był prezentowany na targach CES 2007 - jednak dopiero teraz urządzenie będzie miało okazję sprawdzić się w codziennej pracy.

Jest to największy wyświetlacz LCD jako do tej pory trafił na rynek - urządzenie produkowane jest w najnowszej fabryce Sharpa (jedynym miejscu na świecie, gdzie możliwie jest wytwarzanie tak dużych matryc). Co ciekawe, z tafli szkła, z której wykonywany jest jeden 108-calowy ekran, zwykle produkuje się osiem 46-calowych lub sześć 52-calowych wyświetlaczy (jej rozmiary to 2,5 x 2,2 m).

Wyświetlacz został umieszczony w holu kina - prezentowane są na nim zwiastuny nowych filmów oraz reklamy (lokalizacja ekranu nie jest idealna dla osób, chcących z bliska przyjrzeć się urządzeniu - wisi ono bowiem dość wysoko).

Debiut ekranu w tokijskim kinie oficjalnie inauguruje jego premierę rynkową - Sharp ogłosił, że od wczoraj można składać zamówienia na urządzenie. Wyświetlacz przeznaczony jest przede wszystkim do zastosowania w miejscach publicznych - choć oczywiście można go zamówić również z myślą o zamontowaniu w domowej sali kinowej. Cenę urządzenia ustalono na 11 mln jenów - czyli ok. 103 tys. USD.

Więcej w materiale wideo.

Aktualizacja: 21 lipca 2008 14:13

Zapraszamy do obejrzenia materiału wideo prezentującego ekran Sharpa.