11 zagrożeń, których nie znałeś

Sam program antywirusowy wraz z zaporą sieciową nie zagwarantują ci bezpieczeństwa. Przeczytaj, jak udaremnić najnowsze odmiany perfidnych ataków i wyrafinowanych prób kradzieży twoich danych.


Pewnie jesteś święcie przekonany, że wiesz, jak się bronić przed złośliwym oprogramowaniem. A co powiesz na wiadomości tekstowe zawierające konie trojańskie? Albo na zbieranie poufnych danych w serwisach społecznościowych? Hakerzy to pomysłowa ferajna. Nieustannie rozwijają swoje metody, aby poznać nasze nawyki i sposoby korzystania z komputera.

Nowe techniki atakowania pozwalają im być ciągle o krok przed oprogramowaniem zabezpieczającym i przechytrzać nawet przezornych i znających się na rzeczy użytkowników.

Zobacz również:

Nie pozwól, aby hakerzy dobrali się do twojego komputera. Przeczytaj, na czym polega 11 najnowszych i najbardziej złośliwych zagrożeń, i zapoznaj się z naszymi radami, które pozwolą ci je powstrzymać.

1. Krótkie adresy URL

W wiadomościach publikowanych w serwisach społecznościowych i na stronach internetowych często pojawiają się odnośniki skrócone przez takie serwisy, jak Bit.ly, Tr.im bądź Goo.gl. Aliasy adresów URL są poręczne, lecz wiąże się z nimi ryzyko. Nie zdradzają, dokąd prowadzą, więc cyberprzestępcy mogą je wykorzystywać, aby kierować użytkowników na strony-pułapki.

Korzystaj z klienta Twittera. Takie programy, jak TweetDeck oferują w ustawieniach konfiguracyjnych opcję podglądu skróconych adresów URL. Po jej włączeniu kliknięcie skróconego URL-a przywoła okno z tytułem witryny docelowej, jej pełnym adresem i liczbą dotychczasowych kliknięć. Dysponując tymi informacjami, sam podejmiesz właściwą decyzję, czy bezpiecznie będzie odwiedzić tę witrynę.

11 zagrożeń, których nie znałeś

TweetDeck pokaże ci element docelowy skróconego odnośnika URL, zanim go klikniesz.

Zainstaluj wtyczkę do podglądu adresów URL. Są serwisy i wtyczki do przeglądarek internetowych, które w podobny sposób sprawdzają URL-e. Na przykład, gdy utworzysz adres skrócony w serwisie TinyURL, możesz skorzystać z opcji utworzenia podglądu, aby internauci przed kliknięciem widzieli adres docelowy. Rozważając odwiedzenie witryny, do której prowadzi odnośnik TinyURL, możesz przywołać podgląd (tinyurl.com/preview.php), aby obejrzeć pełny adres. Aby było to możliwe, musisz zezwolić na przyjmowanie plików cookie w przeglądarce internetowej.

ExpandMyURL i LongURLPlease zapewniają aplety lub wtyczki do przeglądarki internetowej, które sprawdzają, czy z adresem docelowym skrótu wiąże się jakieś ryzyko. Obsługują większość serwisów internetowych oferujących taką usługę. ExpandMyURL nie zamienia odnośnika na pełny adres, lecz sprawdza w tle witryny docelowe i zaznacza bezpieczne zielonym kolorem.

Goo.gl, usługa skracania udostępniana przez Google’a, automatycznie skanuje adresy docelowe, aby wykrywać złośliwe witryny i ostrzegać internautów przed ryzykiem. Niestety, zakres Goo.gl jest ograniczony do serwisów i usług Google'a.