12 godzin pracy z notebookiem Asus UL80JT

Notebook firmy Asus o oznaczeniu UL80JT sam zdecyduje, ile mocy obliczeniowej potrzebuje do uruchomionych w danym momencie aplikacji. Zadania związane z obliczeniami graficznymi mogą być w systemie automatycznie przydzielane karcie graficznej lub chipsetowi. Producent deklaruje, że dzięki temu w trybie oszczędzania energii maszyna może działać nawet do 12 godzin.

PC World Testy - notebooki

Wydaje się, że notebook ma wypełnić lukę pomiędzy zaawansowanymi a energooszczędnymi konfiguracjami komputerów przenośnych. Te pierwsze zapewniają dużą wydajność np. w grach co odbija się znacząco na długości pracy na baterii. Laptopy energooszczędne mogą działać przez wiele godzin, ale trudno znaleźć dla nich zastosowanie poza pracą z aplikacjami biurowymi czy przeglądaniem stron internetowych.

Zobacz również:

  • Recenzja: HP Spectre x360 14 - test lifestylowego laptopa premium z trybem tabletu

UL80JT wyposażony jest w procesor Intel Core i7 oraz dwa podzespoły odpowiedzialne za obliczenia graficzne - dedykowaną kartę Nvidia GeForce 310 i zintegrowany z płytą chipset Intel GMA. Tego typu rozwiązania nie są nowością w komputerach przenośnych, nowatorski jest sposób pracy kart. System automatycznie przełącza się pomiędzy kartą graficzną a chipsetem.

Nie wymaga to żadnej ingerencji użytkownika w ustawienia systemowe, tak jak ma to miejsce np. w wypadku komputerów MacBook Pro (ręczne przełączanie pomiędzy chipsetem a kartą graficzną nie jest zbyt wygodne, wymaga bowiem restartu komputera).

Obciążanie układów graficznych w zależności od bieżących potrzeb to nie jedyna forma zarządzania wydajnością, oferowana przez maszynę Asusa. W systemie operacyjnym umieszczono widget, dostępny z poziomu pulpitu, śledzący taktowanie procesora (Intel Core i7). To ostatnie może być dynamicznie zmieniane.

Komputer wyposażony jest w ekran o przekątnej 14". Ma trafić do sprzedaży w najbliższych miesiącach w cenie od 1000 dolarów.