12 najlepszych gadżetów do Visty

Pasek boczny (Sidebar) w Windows Vista to jeden z elementów nowego systemu Microsoftu, który znacznie ułatwia pracę oraz umila wolne chwile przy komputerze. Dzięki możliwości jego konfiguracji, dodawania, modyfikowania i usuwania gadżetów każdy użytkownik jest w stanie w ciągu kilku minut dostosować wygląd paska do własnych potrzeb, bez ryzyka zaśmiecenia systemu lub instalacji niebezpiecznych dodatków. Prezentujemy 12 najlepszych - naszym zdaniem - rozszerzeń, które warto zainstalować.

Czym są gadżety? To niewielkie aplikacje, które uruchamiane są na pasku bocznym w systemie Windows Vista. O pasku tym pisaliśmy wielokrotnie, więc teraz przypomnijmy jedynie dla porządku, że można go przesuwać, ukrywać, modyfikować, a dzięki jego przezroczystości nie przeszkadza on w normalnej pracy. Po zainstalowaniu systemu dostępnych jest kilka podstawowych dodatków, takich jak zegar, notatnik czy informacja pogodowa. Jednak w Internecie znajduje się ogromna ilość aplikacji, w których można przebierać. Przewaga tych dodatków nad dużymi programami typu Google Search to głównie niewielkie wymagania sprzętowe. W czasie pracy z nimi nie zauważyliśmy spadku wydajności systemu.

Warto zajrzeć: Fajne gadżety do Visty i Windows 7

12 najlepszych gadżetów do Visty

Internetowy katalog gadżetów - działa bardzo wolno

Instalacja to banał

Jeśli nie czujesz się zbyt pewnie w tematyce komputerów, nie musisz się niczego obawiać. Instalacja jest bardzo prosta i bezpieczna, jeśli zachowasz rozsądek. Wystarczy kliknąć prawym klawiszem myszy na pasku bocznym i wybrać opcję "Dodaj gadżety". Uruchomiona galeria gadżetów zawiera wszystkie zainstalowane dodatki w systemie, które nie muszą być pokazywane na pasku. Kliknij dwukrotnie na ikonie wybranego dodatku, aby pojawił się na pulpicie. Jeśli nie chcesz go oglądać kliknij w krzyżyk w prawym górnym rogu rozszerzenia. Prawda że to proste?

12 najlepszych gadżetów do Visty

Galeria gadżetów

Jeśli chcesz się całkowicie pozbyć danego gadżetu z systemu w galerii należy wybrać z menu kontekstowego opcję Odinstaluj. Aby znaleźć więcej programów udaj się na stronę www.gallery.microsoft.com, gdzie w kilku kategoriach odnajdziesz wszystko czego szukasz. Przed pobraniem wybranego programu pojawi się komunikat informujący, że dodatki nie są objęte pomocą techniczną Microsoftu i należy je instalować z zaufanych źródeł.

Specjalnie dla czytelników PC World Komputera

Dla wszystkich użytkowników, którym nie chce się klikać w kolejne okna pobierania mamy prezent: na płycie DVD pisma PC World Komputer 06/2007 (w sprzedaży od 21 maja) zamieściliśmy archiwum z kompletem najciekawszych gadżetów dla Windows Visty. Jest to ponad 300 apletów, a wśród nich moduły pokazujące obciążenie procesora, fazy księżyca, bieżący horoskop, czas na świecie, przebieg aukcji na serwisie eBay, proste gry i wiele, wiele innych.

Zapraszamy!