12 zakazanych aplikacji dla Windows Marketplace for Mobile. VoIP na czele

Microsoft oznajmił, że będzie skrupulatnie blokował 12 typów aplikacji w Windows MarketPlace dla systemu Windows Mobile. Wśród niedozwolonych programów znajdują się te, które zajmują więcej niż 10MB, zmieniają domyślną przeglądarkę internetową posiadanych urządzeń, a także większość komunikatorów VoIP.

Microsoft sporządził listę 12 typów aplikacji, które będą na bieżąco usuwane z Marketplace for Mobile - serwisu sprzedażowego dla Windows Mobile 6.5, który ma pojawić się w drugiej połowie tego roku.

Wśród zakazanych programów znalazły się wszystkie komunikatory VoIP działające ponad sieciami operatorów. Zapis ten jest dość popularny w tego typu zestawieniach - operatorzy boją się, że podobne usługi z czasem mogłoby zastąpić ich własne oferty. Z drugiej strony aplikacje oparte na Wi-Fi prawdopodobnie nie zostaną zablokowane.

Inne programy dla Windows Mobile 6.5, które Microsoft uznał za nieodpowiednie, umożliwiają użytkownikom m.in. kupowanie aplikacji z konkurencyjnych serwisów, a także zmianę domyślnej przeglądarki internetowej, klienta wyszukiwania czy odtwarzacza multimediów w telefonie. Potencjalni producenci dla Windows Mobile 6.5 nie powinni także przygotowywać aplikacji zmieniających zdefiniowany panel wybierania numeru, obsługi SMS i serwisu wymiany multimediów.

Jednocześnie Microsoft zaprosił już producentów oprogramowania mobilnego by rejestrowali się do Marketplace. Gigant z Redmond chce w dalszej perspektywie dogonić w tej dziedzinie Apple czy Google. Swoje własne sklepy dla telefonów przygotowuje również Palm i Nokia.

Wiadomo już, że zadanie będzie bardzo trudne. Według analizy ComScore, aż 59% użytkowników iPhone'a dokonywało zakupów w AppStore. To średnio pięć razy więcej niż w przypadku przeciętnego użytkownika telefonu i dwa razy więcej od użytkowników Windows Mobile.

Pełna lista: Windows Marketplace for Mobile Prohibited Application Types (PDF).