120 dni to za krótko? Korzystaj z Visty przez cały rok

Brian Livingston, znawca systemów operacyjnych z rodziny Windows, informuje na łamach serwisu Windows Secrets, iż za pomocą drobnej zmiany w rejestrze Visty oficjalny, 30-dniowy okres karencji systemu można przedłużyć nie 3, ale 11 razy, co oznaczałoby, iż z nieaktywowanej wersji Visty można by korzystać przez 12 miesięcy. Co więcej, Livingston jest przekonany, że istnieje sposób, aby całkowicie znieść wymóg aktywacji posiadanej kopii najnowszego wydania Windows.

Livingston dowiódł już, że trzykrotne wydłużenie okresu, w jakim można korzystać z nieaktywowanej Visty nie należy do najtrudniejszych. Co ważne - takie wydłużenie okresu karencyjnego nie jest naruszeniem licencji użytkownika (EULA). Teraz ujawnia, iż w Viście wbudowana została funkcja pozwalająca wydłużyć okres korzystania z systemu bez klucza produktu więcej niż trzy razy.

Według niego za wydłużenie karencji Visty nawet do roku odpowiada klucz Rejestru o nazwie SkipRearm - wystarczy zmienić jego wartość, a następnie wpisać w linii poleceń tę samą komendę, co w przypadku wydłużenia okresu korzystania z systemu do 120 dni (slmgr -rearm). Taka ingerencja w system została już jednak uznana przez Redmond za nieuprawnioną.

Jak wydłużyć okres karencji Visty do 12 miesięcy?

Poniżej zamieszczamy zaproponowaną przez B. Livingstona z serwisu Windows Secrets metodę wielokrotnego przedłużania okresu pracy z Vistą bez podawania klucza produktu. Zastrzegamy jednak, że, Microsoft może traktować jej stosowanie jako naruszenie zasad licencji EULA.

1. Kliknij przycisk Start i w polu wyszukiwarki wpisz regedit, po czym wciśnij przycisk Enter aby uruchomić edytor Rejestru.

2.Zlokalizuj klucz

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\SL

3. Kliknij prawym przyciskiem myszy klucz SkipRearm i wskaż opcję Modyfikuj dane binarne. Zmień wartość klucza 00000000 na 00000001, zapisz zmianę i opuść edytor Rejestru.

4. Uruchom linię poleceń z uprawnieniami administratora (kliknij przycisk Start, wpisz cmd w polu wyszukiwarki i wciśnij kombinację klawiszy Ctrl+Shift+Enter).

Jeśli zostaniesz poproszony o login i hasło logowania do sieci, wykorzystaj dane używane do logowania się do swojej domeny. Możesz być również poproszony o podanie hasła administratora oraz ostrzeżony przed kontynuacją za pomocą mechanizmu UAC.

5. Wpisz jedno z poniższych poleceń:

slmgr -rearm

lub

rundll32 slc.dll,SLReArmWindows

i naciśnij Enter.

Polecenie to wymusza przesunięcie terminu aktywacji Visty o 30 dni, a zmiana wartości SkipRearm sprawia, że można to zrobić wielokrotnie. Zarazem wpisanie którejkolwiek z komend sprawia, że wartość SkipRearm zmienia się z 1 z powrotem do 0.

6. Uruchom ponownie komputer, aby zmiany weszły w życie. W wierszu poleceń wpisz slmgr -xpr aby uzyskać informacje o nowej dacie aktywacji Visty.

Livingston wykrył, że niektóre edycje systemu, np. Vista Ultimate i Vista Home Premium, w które zaopatrzył się w styczniu br. akceptują wydłużenie okresu karencji w sumie "tylko" 11 razy. Natomiast Vista Home Basic, zakupiona przez niego kilka dni temu zignorowała wspomnianą wyżej zmianę w Rejestrze. Na razie nie udało mu się odnaleźć miejsca, w którym system przechowuje dane licznika kolejnych wydłużeń korzystania z Visty. Livingston jest przekonany, że odnalezienie tego repozytorium i jego modyfikacja umożliwiłaby korzystanie z nieaktywowanego systemu w nieskończoność.

Livingston nie uważa, aby jego sposób na wielokrotne przedłużanie okresu karencji Visty było "hakowaniem" systemu, gdyż nie zrobił tego za pomocą specjalistycznych narzędzi. Ponadto, Microsoft sam wspomina o wspomnianym kluczu Rejestru na swoich stronach internetowych. Uważa on jednak tę możliwość za porażkę promowanego przez Redmond systemu walki z piractwem oprogramowania.

Więcej informacji: Windows Secrets