123 Copy DVD – program legalny, ale niezupełnie

Amerykańska firma 123 Copy DVD udostępniła program o tej samej nazwie, służący do kopiowania płyt DVD. Program działa szybko i sprawnie, a jego producent zapewnia, że jest to jedyna w pełni zgodna z amerykańskim prawem antypirackim aplikacja, która oferuje możliwość skopiowania każdego filmu. Niestety, nie do końca jest to prawda...

Problem z kosztującym ok. 20 USD programem polega na tym, że wersja oferowana przez producenta nie potrafi "obejść" zabezpieczeń CSS - to oznacza, że program może skopiować jedynie płyty niezabezpieczone (a takie stanowią zaledwie kilka procent dostępnych na rynku płyt DVD). Producent wpadł jednak na pomysł, jak rozwiązać tę niedogodność - zaoferował nabywcom 123 Copy DVD możliwość "uaktualnienia" programu o moduł umożliwiający obchodzenie zabezpieczeń CSS. Komponent ten dostarczany jest przez inną firmę, dlatego też przedstawiciele 123 Copy DVD utrzymują, że ich produkt jest w pełni zgodny z amerykańskim prawem.

123 Copy DVD – program legalny, ale niezupełnie

123 copy DVD

123 Copy DVD idzie tu śladami firmy 321 Studios, która zastosowała podobny wybieg gdy sąd zakazał jej dystrybuowania programu DVD X Copy, umożliwiającego kopiowanie wszystkich płyt DVD. Sąd zakwestionował przede wszystkim to, że program umożliwia łamanie zabezpieczeń CSS (amerykańskie prawo zabrania dystrybuowania takich narzędzi) więc firma wyłączyła ten moduł ze swojego programu, a jednocześnie zmodyfikowała aplikację tak, by mogła współpracować z zewnętrznymi, często darmowymi, narzędziami do zdejmowania zabezpieczeń CSS.

"My tylko dostarczamy program, który odpowiada wymogom prawa i potrzebom konsumentów - do naszych zadań nie należy pilnowanie, by klienci nie kopiowali zabezpieczonych płyt DVD" -mówi Zach Van Doren z 123 Copy DVD. Przedstawiciele firmy zapewniają, że działają w pełni zgodnie z prawem - wydaje się jednak, że może im być trudno udowodnić to przed sądem. Choćby dlatego, że w dziale FAQ strony internetowej firmy znaleźć można rozwiązanie problemu z "kopiowaniem niektórych filmów". Rozwiązanie polega na pobraniu ze stronyhttp://booyakasha.biz (której szata graficzna jest dziwnym zbiegiem okoliczności, bardzo podobna dohttp://www.123copydvd.com ) uaktualnienia i zainstalowania go. To umożliwi klientom kopiowanie właściwie wszystkich krążków DVD.

Zdaniem ekspertów, podczas ewentualnej rozprawy sądowej (nikt nie wątpi, że koncerny filmowe wkrótce zakwestionują legalność 123 Copy DVD) powyższa wskazówka będzie dowodem na to, że to firma 123 Copy DVD sugerowała klientom uaktualnianie programu o moduł usuwający zabezpieczenia CSS.