128 GB pamięci RAM w pececie. Nie ma mocnych na dysk RAM

Dzięki pamięciom DDR4 możemy pokusić się o zbudowanie komputera wyposażonego aż w 128 GB pamięci RAM. To zaś pozwala np. na stworzenie ekstremalnie wydajnego i pojemnego dysku RAM.


Pamięć RAM to kluczowy element, który ma ogromny wpływ na szybkość działania komputera. Jeżeli jest jej za mało, mamy do czynienia z tzw. „wąskim gardłem”, które powoduje problemy z wydajnością. W przypadku większości użytkowników 4-8 GB pojemności w zupełności wystarcza. Zdarzają się jednak zadania, które związane są np. z wizualizacją. Wówczas bardzo pożądana jest jak największa ilość pamięci o dostępie swobodnym (ang. Random-access memory, RAM).

Ograniczenie do 64 GB

W przypadku DDR3 mamy do czynienia z niebuforowanymi modułami o maksymalnej pojemności 8 GB oraz buforowanymi modułami o pojemności sięgającej 16 GB. Te drugie przeznaczone są jednak przede wszystkim do zastosowań serwerowych, w przypadku których wydajność schodzi na dalszy plan, ponieważ najważniejsza jest niezawodność realizowana m.in. poprzez zastosowanie mechanizmów kontroli błędów. Stosowanie pamięci serwerowej w domowych komputerach ze względu na ich wyższą cenę oraz niższą wydajność mija się więc z celem. Może jednak skusić osoby budujące stację roboczą, w przypadku których niezawodność stawiana jest na pierwszym planie.

Obecnie dostępne płyty główne dla domowych desktopów przeznaczonych do zwykłych zadań oferują cztery sloty pamięci. Jeżeli weźmiemy pod uwagę jedynie niebuforowane moduły oznacza to, że mamy możliwość zbudowania platformy korzystającej maksymalnie z 32 GB pamięci RAM. Bardziej wymagający użytkownicy mogą jednak pokusić się o zakup płyty z ośmioma slotami, co daje maksymalnie 64 GB RAM.

Przełamanie tej bariery możliwe jest jednak poprzez debiutujące w 2014 roku połączenie DDR4 (szybsze, pojemniejsze i cechujące się niższym apetytem na energię od DDR3) oraz procesorów Intel Haswell-E. W przypadku tych pamięci możemy bowiem liczyć na kości o pojemności nawet 16 GB.

Zestaw Corsair DDR4

Zestaw Corsair DDR4

Corsair Dominator Platinum i mamy 128 GB RAM

Jednym z pierwszych producentów, który pozwolił na przełamanie wspomnianej 64-gigabajtowej bariery jest firma Corsair. Niedawno wzbogaciła ona bowiem ofertę zestawami niebuforowanych pamięci DDR4 o łącznej pojemności 128 GB (8x16 GB). Komplety wchodzące w skład linii Dominator Platinum oferowane są w trzech wersjach: DDR4/2800 (opóźniania CL14-16-16-31), DDR4/2666 (opóźnienia CL15-17-17-35) i DDR4/2400 (opóźnienia CL14-16-16-31). Ich ceny zostały ustalone na poziomie, odpowiednio, 2240 USD, 2080 USD i 1950 USD.

Nowe zestawy przeznaczone są do współpracy z układami Intel X99 oraz procesorami Intel Core i7 (Haswell-E) lub Xeon E5 (Haswell-EP). Warto jednak zaznaczyć, że nie mamy tutaj do czynienia z rekordowym osiągnieciem. Firma Kingston zapowiedziała bowiem zestaw HyperX Predator DDR4, który oferuje osiem modułów o pojemności 16 GB pracujących z częstotliwością 3000 MHz i opóźnieniami 16-16-16-39.

Potwierdzenie możliwości pamięci Kingston HyperX Predator DDR4 128 GB

Potwierdzenie możliwości pamięci Kingston HyperX Predator DDR4 128 GB

Budowa platformy ze 128 GB RAM w praktyce

Biorąc pod uwagę cenę tak skonfigurowanych zestawów DDR4, o zbudowanie ekstremalnie pojemnej w RAM platformy mogą pokusić się jedynie nieliczni. Pocieszające jest jednak to, że przynajmniej na procesorze można nieco zaoszczędzić, ponieważ wcale nie trzeba kupować np. za ok. 4500 zł układu Core i7-5960X. Z powodzeniem z obsługą 128 GB RAM poradzi sobie bowiem znacznie tańszy Core i7-5820K (ok. 1700 zł). Oczywiście do tego należy dołożyć odpowiednią płytę główną, której BIOS również na to pozwoli.

Wśród tych "nielicznych" znalazł się Gordon Mah Ung z amerykańskiego oddziału PCWorlda. Postanowił skorzystać z płyty głównej Asus X99 Deluxe/U3.1, lecz po włożeniu do niej 128-gigabajtowego zestawu Corsair DDR4/2400 miał problemy z uruchomieniem komputera. Zdecydował się więc na skorzystanie z dostarczonego przez Asusa odpowiedniego BIOS-u w wersji beta (Asus zapowiedział udostępnienie odpowiedniego BIOS-u dla całej linii płyt korzystających z układu X99). Poniższy obrazek potwierdza, że po tym zabiegu wszystko zadziałało poprawnie:

Platforma wyposażona w 128 GB pamięci RAM

Platforma wyposażona w 128 GB pamięci RAM

Jak widzicie tak zbudowana platforma zarządzana była przez system Windows 8.1 Enterprise.