128-bitowe szyfrowanie dla PDA

Oprogramowanie MovianCrypt ochroni dane zapisane w pamięci zgubionego lub skradzionego PDA.

Firma Certicom zaprezentowała aplikację MovianCrypt, szyfrującą dane zapisane w pamięci PDA. Dzięki temu programowi właściciele cyfrowych asystentów nie będą musieli martwić się o możliwość odczytu (i wykorzystania) danych, w przypadku gdyby ich Palm dostał się w niepowołane ręce.

MovianCrypt umożliwia zabezpieczenie PDA hasłem i szyfruje wszystkie dane, jakie znajdują się w pamięci urządzenia. Informacje, z których chce skorzystać użytkownik, są automatycznie rozkodowywane, a po zakończeniu pracy aplikacji - MovianCrypt ponownie szyfruje dane.

Niektóre systemy operacyjne działające na PDA umożliwiają ochronę urządzenia hasłem, jednak hasło jest zapisywane bezpośrednio w cyfrowym asystencie. Taki sposób zapisu sprawia, że zabezpieczenie jest łatwe do "obejścia" - wystarczy wykorzystać komputer PC z odpowiednimi programami do łamania haseł. MovianCrypt nie przechowuje bezpośrednio hasła w pamięci PDA.

Aplikacja jest przeznaczona dla PDA wykorzystujących Palm OS w wersji 3.0 lub nowszej. Przedstawiciele Certicom twierdzą, że przygotowany jest już również prototyp dla urządzeń wykorzystujących Windows CE. Oprogramowanie kosztuje 40 USD w przypadku kupna jednego egzemplarza. W razie zakupu większej liczby kopii aplikacji cena za pojedynczą licencję wynosi 18-35 USD.