13 najlepszych projektów machinima

Od czasu gdy gracze zaczęli nagrywać tzw. speed-runy z Quake i prezentować je w formie filmów, położony został kamień węgielny pod "machinimę" - sztukę tworzenia filmów opartych o obraz generowany przez gry komputerowe.


Od Unreal Tournament, przez Halo do Grand Theft Auto. Co jakiś czas pojawia się nowa seria filmów dająca fanom możliwość zrelaksowania się przy ulubionej grze bez brania w niej udziału w standardowy sposób. Od wczesnych, topornych produkcji, po rewelacyjnie wypolerowane arcydzieła ukazujące się współcześnie. Dziennikarze GamePro przejrzeli dla Was setki filmów (długich i krótkich) i znaleźli 13 najlepszych projektów, na które możemy natrafić w Sieci.

Notka od redakcji: Kilka poniższych filmów zawiera język nie nadający się do odtwarzania w miejscach publicznych. Warto więc założyć słuchawki lub obejrzeć poniższe produkcje na spokojnie, w domu.

A Day in the Life of a Turret (film krótkometrażowy, Portal)

Wykonany przez twórców The Leet World - "Dzień z życia wieżyczki" ukazuje nam w jaki sposób funkcjonują niedoceniane maskotki z Portal - mordercze wieżyczki. Cóż takiego robią przez cały dzień pracy w pustych korytarzach Aperture Science? Patrząc na film stwierdzić możemy, że dokładnie to co robi typowa para kumpli: rozmawiają o telewizji, sprzeczają się o gry komputerowe, a kiedy zawiedzie już wszystko, po prostu strzelają do siebie.

Anachronox: The Movie (film pełnometrażowy, Anachronox)


Anachronox The Movie part 01 of 13
Załadowane przez: Major_Higgins. - Odkryj więcej wideo na temat gier.

W większości przypadków filmy typu machinima to krótkie produkcje, połączone następnie w sezony (trochę jak seriale). Anachronox: The Movie był pierwszym projektem, który ukazał się jako film pełnometrażowy (trwający dwie godziny i 16 minut) i został stworzony z cut-scenek kultowej gry, która ukazała się na PC. Wiele osób w dalszym ciągu uważa ten film za najbardziej ambitną machinimę jaka kiedykolwiek została stworzona.