133 GB na jednym talerzu

Segate rozpoczął sprzedaż nowych dysków o pojemności do 400 GB. Zastosowano w nich nośniki o niespotykanej dotychczas gęstości zapisu, pozwalające zmieścić na jednym talerzu aż 133 GB danych, czyli o 33% więcej niż w starszych modelach.

Rekordowy model jest jednym z czterech nowych dysków z serii Barracuda 7200.8, które są dostępne z interfejsem Ultra ATA/100 oraz Serial ATA.

Dyski z interfejsem Ultra ATA są dostępne w pojemnościach 400/300/250 GB, natomiast SATA oprócz podanych powyżej pojemności jest dostępny również w wersji 200 GB. Jak sama nazwa wskazuje, prędkość wirowania talerzy w nowych dyskach z serii Barracuda 7200.8 to 7200 obrotów na minutę, a średni czas szukania to 8 milisekund, przy maksymalnym przesyle danych wewnątrz dysku na poziomie 95 MB/s. Modele o pojemnościach równych i wyższych niż 250 GB będą miały powiększony cache z 8 MB do 16 MB.

Nowe Barracudy z interfejsem SATA wykorzystują technologię Native Command Queuing (NCQ), która umożliwia lepsze zarządzanie wykonaniem wielu poleceń wyjścia/wejścia (I/O), umożliwiając dobranie dowolnej kolejności ich realizacji.

Głośność nowych dysków została ograniczona dzięki zastosowaniu technologii SoftSonic, tak że emitują one hałas o natężeniu 28 dB (w spoczynku), w trybie cichego poszukiwania 32dB, natomiast przy wydajnym poszukiwaniu osiąga on wartość 37 dB.


Zobacz również