14 kwietnia premiera nowego GeForce

NVidia rozesłała do dziennikarzy tajemniczo prezentującą się zapowiedź premiery nowego procesora NV40. Szczegółów oczywiście nie podano, wiadomo jednak, że ma to być produkt bezkompromisowy w zamyśle mający zapewniać wyższą wydajność niż zapowiadany, topowy model ATI.

Nowy procesor oficjalnie zostanie zaprezentowany 14 kwietnia. Europejska premiera będzie miała miejsce w Genewie. Prototypowe modele można było zobaczyć podczas zamkniętych pokazów dla prasy na targach CeBIT 2004.

Chociaż oficjalna specyfikacja nie jest na razie znana, z wielu przecieków wynika, że układ ten będzie prawdziwym monstrum jeśli chodzi o wydajność i ...nie tylko. NV40 będzie produkowany w technologii 0,13 mikrona. Wyposażenie ma obejmować ponad 8 potoków renderingu. Ile dokładnie nie wiadomo, najprawdopodobniej jednak aż 16. Procesor ma się składać z 210 mln tranzystorów, a obsługiwane funkcje to m.in. pixel i vertex shadery w wersjach 3.0. Co ciekawe układ nie ma natywnej obsługi szyny PCI Express, lecz AGP 8x. Oczywiście tak jak inne modele NVidii, będzie mógł korzystać z PCI Express dzięki specjalnemu mostkowi. Wiadomością, która dla wielu będzie sporym zaskoczeniem jest to, że karta zamiast stosowanego dotychczas pojedynczego gniazda do zasilacza, będzie wymagała podpięcia aż dwóch takich odczepów. Będzie to więc prawdziwy pożeracz prądu wymagający instalacji w obudowie potężnego zasilacza .

O wszystkich szczegółach poinformujemy Was oczywiście w dniu premiery czyli 14 kwietnia.

Równocześnie przypominamy o pojedynku na naszych stronach, który aktualnie toczą pomiędzy sobą NVidia i ATI ( http://www.pcworld.pl/pojedynek/2.html ).


Zobacz również