14 lat polskiego Internetu

Dziś mija dokładnie 14 lat od chwili, kiedy przy pomocy połączenia TCP/IP udało się wysłać pierwszą wiadomość elektroniczną. Jej nadawcą był Rafał Pietrak, fizyk, jeden z twórców polskiego Internetu. Odbiorcą natomiast Duńczyk, Jan Sorensen, szef Ośrodka Komputerowego Uniwersytetu Kopenhaskiego.

Jak podłączyć Polskę do Internetu? W chwili obecnej zadanie to wydaje się być trywialnie proste, jednak w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych wymagało niemało zachodu. Potrzebne było zarówno wsparcie polityków, jak i naukowców poza granicami naszego kraju. Naturalnie nie mogło się obejść bez współpracy z firmami posiadającymi łącza ze światem, w tym wypadku - z NASK-iem.

Ważne były też fundusze. Jak mówił Rafał Pietrak: "Budżet przewidziany na zakup routera krajowego i tak wydawał się stawiać to wystąpienie na granicy akceptowalności KBN." Zresztą, niewiele brakowało, żeby Polska musiała ponosić kolejne koszty związane z uruchamianiem w kraju Internetu. Pierwszy autor polskiego e-maila mówi, że gdyby był specjalistą do spraw sieci, zdecydowałby się na wdrożenie popularnego wtedy protokołu X.25. Jako fizyk jednak postawił na coś, co było dostępne za darmo, czyli na systemy uniksowe i protokół TCP/IP.

Zobacz również:

  • Najlepsze aplikacje do kontroli rodzicielskiej 2023 - przegląd

Pierwszy e-mail został wysłany 17 sierpnia 1991 roku. Wysłano go przy pomocy routera pracującego pod kontrolą procesora i386 i połączonego z Kopenhagą przy pomocy łącza o przepustowości 9600 bps.

Zapraszamy do wybrania Złotej Piątki wydarzeń internetowych w ciągu ostatnich 14 lat w naszej ankiecie.