15 fajnych rozszerzeń przeglądarki Opera

Liczba rozszerzeń dostępnych dla Opery przekroczyła już granicę 500. W porównaniu z zasobami, spośród których można dobierać dodatki do przeglądarek Firefox czy Chrome jest to niewiele, ale przecież nie liczy się ilość tylko jakość.

Zdaniem redakcji

Obsługa rozszerzeń w przeglądarce Opera to funkcja wciąż relatywnie nowa, bo wprowadzona zaledwie kilka miesięcy temu wraz z premierą wersji nr 11 tego programu. Dlatego stosunkowo niewielki zasób dodatków, zgromadzony w serwisie producenta, nie pozwala jeszcze na tak daleko idącą personalizację przeglądarki, jak w wypadku Firefoksa czy Chrome'a.

Warto jednak pamiętać, że Opera to program sam w sobie mocno rozbudowany, oferujący domyślnie funkcje, które w przeglądarkach konkurencji trzeba doinstalowywać poprzez rozszerzenia (chociażby klient poczty e-mail).

Polecamy:

Zobacz także:

Tutaj pobierzesz:

Zbiór rozszerzeń dostępnych dla przeglądarki Opera można znaleźć pod tym adresem. Zawiera on ponad 500 pozycji, pogrupowanych w kilkanaście kategorii, takich jak: narzędzia, rozrywka, gry, muzyka, blogi, społeczności itp.

Jeśli przeglądasz katalog za pomocą innej przeglądarki, będziesz mógł ściągnąć i zapisać rozszerzenia w wybranej lokacji dyskowej pod postacią plików OEX ("opera extension"). Gdy korzystasz z programu firmy Opera Software, masz możliwość bezpośredniej instalacji wybranych dodatków.

Oto naszym zdaniem najciekawsze spośród rozszerzeń dla Opery.

vod.onet.pl

Korzystanie z internetowej wypożyczalni wideo serwisu Onet.pl bywa kłopotliwe dla posiadaczy Opery (strumieniowe odtwarzanie multimediów umożliwia w OnetVOD wtyczka Microsoft Silverlight, której nawet po zainstalowaniu system wypożyczalni nie rozpoznaje, jeśli łączymy się z nim przez Operę). Dodatek vod.onet.pl usuwa tę przeszkodę i pozwala oglądać materiały Onet VOD, w dodatku bez reklam.

Antyradio

Rozszerzenie umożliwiające odbiór rockowej stacji radiowej. Problem w tym, że okno rozszerzenia uruchamia się jako pop-up, który jest zamykany, gdy użytkownik kliknie w dowolnym innym miejscu interfejsu przeglądarki. Brak możliwości słuchania radia "w tle" to póki co największa wada tego dodatku.

Allegro Countdown

Dodatek informujący o terminie zakończenia aukcji w allegro.pl. Dzięki rozszerzeniu można w czasie rzeczywistym obserwować ile pozostało do zakończenia aukcji (domyślne informacje o czasie zakończenia aukcji są podmieniane na nowe).

Mini Wikipedia

Rozszerzenie przeznaczone chyba dla osób, które nie lubią zmieniać domyślnej wyszukiwarki w przeglądarce Opera (w wersji 11.11 wśród siedmiu silników wyszukiwania obok Google, Bing, Aks.com czy Yahoo jest też Wikipedia). Mini Wikipedia funkcjonuje w formie okna pop-up, wyświetlającego się po kliknięciu ikonki rozszerzenia i umożliwia przeszukiwanie zasobów Wikipedii w 46 językach.

Opera AdBlock

Dodatek blokujący wyświetlanie reklam serwowanych przez portale internetowe. Tuż po zainstalowaniu AdBlock korzysta z domyślnej, głównej listy skryptów do blokowania. W ustawieniach dodatku można zaznaczyć, aby używał też listy skryptów z polskich domen.

Password Hasher

Rozszerzenie, które za pomocą algorytmu PwdHash tworzy bezpieczne, trudne do złamania hasła logowania. Użytkownik podaje hasło początkowe, a rozszerzenie "miesza" je z nazwą domeny i dostarcza nowe hasło.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: